KARAOĞLAN Alangoya'nın İntikamı - Yeni Asır Gazetesi (13.10.1985-04.03.1986)

12 Şub 2010
15,006
543,640
file

Sevgili Prince, nice yıllara.
Saygılarımla​

Moderatör tarafında düzenlendi:

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
Haluk abi bulunmaz iki eseri bizlere getirdin ya ne diyelim inanın canı gönülden teşekkur ederim.Müthiş paylaşımlar bunlar.Şimdi keyifle okuyacağım.Saygılar abi...

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
11,984
314,917
İlk teşekkür benden üstadım.
Yapdıgınız fedakarlık karşısında bir degil binbirkere teşekkürler.
Çizgi roman tarihine altın harflerle yazılısınız.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Harikasınız sevgili Profesör.
Sayın Suat Yalaz ustamızın da dediği gibi...
Şapkadan Alangoya'nın intikamı macerasını da çıkarttınız.
Ellerinize emeklerinize sağlık.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,951
Tek kelime ile özetlemek gerekirse; muhteşem!
Çizgi roman tarihinin bilinmezlerinin duayeni Haluk Bey,yine yapmışsınız yapacağınızı üstadım.Başlığı gördüm,hadi canım dedim,yine baktım,baktım.Gözlerim kamaştı bir anda.
Adıma ithaf edilmesi ise ayrı bir onur oldu benim için.Gururlandım,mutlu oldum.Tartışmasız doğum günümde aldığım en nefis hediye oldu benim için.Sevincim büyüdükçe sevincimi tarif edecek sözcüklerim küçüldü,küçüldü miniminnacık kaldı.Yazamıyorum bir şeyler.
Çok teşekkürler üstadım.Biz çizgi roman okuyucuları size o kadar çok şey borçluyduk ki,borcumuz katlanarak artıyor.
Çok sağ olun,Allah gönlünüzden ne diliyorsanız nasip etsin.Sağlık ve mutluluğunuz hiç eksik olmasın...

leopulp

Süper Üye
1 Ağu 2010
26
231
Öncelikle Suat Yalaz'ın bulunması çok zor eserlerine yönelik yaptığınız bu titiz çalışma ve paylaşım için çok teşekkür ederim...Ergenliğimden beri Yalaz hayranıyım ve oldum olası Karaoğlan'ın son maceraları ile Alpago tefrikalarının gazete sayfalarında yitip gitmesine hayıflanmışımdır...Paylaşımlarınız içimi ferahlatmaya ve beni taze tutmaya devam ediyor...

Ben de kendi çapında bir tefrika koleksiyoneriyim ama ne yazık ki zaman içerisinde senelere yayılmış tefrika arşivlerimden telafi edilemez kayıplar verdim, çok değerli bazı numunelerim yok oldu...Buna rağmen elimde kalan kısıtlı sayıdaki örnek ve üniversite yıllarımdan bu yana üniversite kütüphanesinin gazete arşivlerinde yaptığım araştırmalarla bir takım çıkarımlarda bulundum...Bu naçizane çıkarımlardan Karaoğlan ile ilgili olanları sizlerle paylaşmak istiyorum...Bu vesileyle daha kapsamlı bir arşiv çalışmasına şartlar müsaade ettiği takdirde girişilebilir, fikir alışverişinde bulunulabilir...

Kızıl Tuğ'un Öfkesi ve Alangoya'nın İntikamı, benim için hep esrarını korumuş ve hakkında neredeyse hiç bilgi sahibi olmadığım, yalnızca birkaç numunesini gördüğüm Karaoğlan maceralarıydı ve buradaki paylaşımlar sayesinde artık kafamdaki taşlar yerli yerine oturmuş oldu...Bu noktada belirtmek isterim ki, bu birbirinin devamı olan iki macera, aslında Güneş Gazetesi'nin son Karaoğlan tefrikalarından olan ve Yalaz'ın 80'lerde, 30 yıllık bir aradan sonra yeniden ele aldığı ve baştan yazıp çizdiği 2 bölümlük Buzlu Çöller Tilkisi serüveninin devamı olduğunu düşünüyorum...

Bilindiği üzere Güneş Renkli Seri haftalık dergilerde yayınlanmamış, sadece gazetede kalmış renkli maceralar var...Bunların birkaçını Lal Kitap bastı ama kaligrafi yerine dizgi yaparak, fumetti boyuna küçülterek ve siyah beyaz dengesini sağlamak adına kontrastlarla oynamak suretiyle bazı ince çizgi referanslarını yok ederek bastı...Güneş'te yayınlanıp da Lal'in bastığı bu serüvenlerin üç tanesi ;
Delice'nin Dört Kızı
Her Kılıç Bir Kın İçin
Ötügen'in Çağrısı
Hiç basılmayan ve sadece Güneş gazetesi sayfalarında kalan, dergi yahut kitap olmamış (60'lardaki ilk versiyonu hariç) diğer macera ise ;
Buzlu Çöller Tilkisi Bölüm 1
Buzlu Çöller Tilkisi Bölüm 2

Levent Cantek 'in Karaoğlan üzerine yazmış olduğu inceleme kitabındaki görsellere bir kez daha baktım ve orada Güneş Gazetesi için yeniden, en baştan, genişletilmiş ve revize edilmiş olarak yazılıp çizilen Buzlu Çöller Tilkisi' nin renkli olarak paylaşılmış birkaç panel ve tanıtım görsellerinden anladığım kadarıyla ''Kızıl Tuğ'un Öfkesi'' macerasının öncesi ve girişi Güneş Gazetesi'nde yayınlanmış...Sanıyorum sonradan Yalaz ile yolları ayrıldı (sadece tahmin), Yalaz da macerayı Ege'nin yerel gazetesinde devam ettirdi...Bu noktada Ötügen'in Çağrısı ile başlayan, Yalaz'ın Karaoğlan okurlarını fantastik ve mitolojik öğelere, Ön-Türk kültürüne ve mitlerine boğduğu bol şamanik son sagasının bütünlük ve tam macera bazında bölümlemesi şu şekilde diye düşünüyorum ;
Buzlu Çöller Tilkisi (Güneş Gazetesi, 80'lerin ortası)
Buzlu Çöller Tilkisi Bölüm 2 (Güneş Gazetesi, aynı dönem)
Kızıl Tuğ 'un Öfkesi (Yeni Asır, Güneş'ten hemen sonraki dönem)
Alangoya 'nın İntikamı (Yeni Asır, devam)
Hun Mezarı ??? (Yeni Asır, yayınlanmadı sanıyorum)

Bu listeye yönelik kesin bildiğim şu ki Kızıl Tuğ macerasının öncesi Güneş Gazetesi 'nde ve Buzlu Çöller Tilkisi 'nin remake versiyonuyla başlıyor...Burada kurt Albörü ile doğan Delice'nin Uluğ Gökçe tarafından Karaoğlan'a teslim edilişini gördüğümüz gibi macera içerisinde Baybora da yer alıyor ve Mirtil, Alangoya ve Toktoa Bey ile bu remake serüvende karşılaşıyoruz (Cantek'in kitabında paylaştığı görsellere bakarak bu çıkarımda bulunuyorum, zaten Kızıl Tuğ'un Öfklesi serüveninin başlarına bakarsanız Alangoya ile Karaoğlan'ın daha evvel karşılaştıklarını anlayacaksınız)...Emin olamadığım şey ise Yalaz 'ın, Frazetta 'nın Death Dealer tablosuna gönderme yaptığı Buzlu Çöller Tilkisi 2. Bölüm tanıtım sayfasının ardından bu 2. bölümün gazetede yayınlanıp yayınlanmadığı...Acaba Güneş Gazetesi 'nde Buzlu Çöller Tilkisi 1. Bölüm'ün ardından 2. bölüm tanıtımı yapıldı da yayınlanamadan Yalaz'ın ilişkisi gazeteyle kesildi mi, yoksa Buzlu Çöller Tilkisi 2. Bölüm, tanıtım sayfasının ardından gerçekten yayınlandı da Yalaz ondan sonra mı ipleri kopardı bilmiyorum...İlk başta Kızıl Tuğ'un Öfkesi ve devamı olan Alangoya'nın İntikamı serüvenlerinin, Güneş'te yayınlanan Buzlu Çöller Tilkisi'nin tamamen aynısı olduğunu ve Yalaz'ın aynı serüveni ismini değiştirerek Yeni Asır'a verdiğini düşündürecek ortak paneller görmüştüm Cantek'in kitabında ama sonradan Baybora ve Uluğ Gökçe detaylarını gördükten sonra bu fikrimden vazgeçtim...Şundan kesinlikle eminim ki Yeni Asır'da yayınlanan bu iki macera, Güneş gazetesinde yayınlanmış 1 ya da 2 bölüm Buzlu Çöller Tilkisi remake 'inin devamı...

Bulunduğum ildeki üniversite kütüphanesinin gazete arşivinde ne yazık ki Güneş Gazetesi ciltleri yok, o sebeple araştırma yapamıyorum...Vaktiyle başka tefrikaların ve Yalaz'ın Son Osmanlı serisinin yayın çetelesini çıkarmıştım, hatta eski Kaan'lardan numuneler dahi bulmuştum ama esas üzerinde yoğunlaşmak istediğim gazete ciltlerine hiçbir zaman ulaşamadım...O sebeple meraklı dostlar ya da paylaşımı yapan abimiz yolu düşer de Güneş Gazetesi son dönem (80'ler) Karaoğlan tefrikalarının sonu olan (öyle sanıyorum) Buzlu Çöller Tilkisi 'nin sıfırdan çizilmiş son versiyonuyla ilgili bilgi, detay ve görsel örneklerine ulaşabilir, iki bölümünün de yayınlanıp yayınlanmadığını teyid edebilirlerse Yalaz'ın geç dönem Karaoğlan kariyeri üzerine çok önemli bir yol katedilmiş olacağını sanıyorum...

Tüm bu yazdıklarım ve tahmin ettiklerimden sonra Yalaz'ın çizdiği 80'lerin ortasındaki ve ikinci yarısındaki son Karaoğlan maceralarını sıralayalım ;

Buzlu Çöller Tilkisi (1 veya 2 bölüm, Güneş Gazetesi)
Kızıl Tuğ'un Öfkesi (önceki maceranın devamı, Yeni Asır Gazetesi)
Alangoya 'nın İntikamı (önceki maceranın devamı, Yeni Asır Gazetesi)
Hun Mezarı (önceki macera sonunda tanıtımı yapılmakla birlikte yayınlanıp yayınlanmadığı konusunda herhangi bir bilgimiz yok)

Dikey sayfa formatındaki son Karaoğlan serüvenleri sanıyorum bunlar...Takriben 1986'da, Yalaz'ın Yeni Asır ile işi bittikten hemen sonra Sabah Gazetesi süreci başlıyor...1986-88 yılları arasında altyazılı formatta 3 adet macera yazıp çiziyor ve bu 3 macera da 60'lardaki ilk serüvenlerin muhteşem bir şekilde genişletilmiş, detaylandırılmış ve Yalaz'ın olgunluk çağı üslubuyla en baştan yazılıp çizilmiş versiyonları...Sabah Gazetesi 'ndeki bu 3 macera sırasıyla ;

Ötügen'in Üç Atlısı (Altay'dan Gelen Yiğit 'in son versiyonu)
Baybora 'nın Oğlu (60'lardaki aynı isimle)
Semerkand Casusu (60'lardaki aynı isimle)

Teknik anlamda son maceralar bu üçü olmakla birlikte senelerdir elimde Semerkand Casusu altyazılı bantlarının sadece ikinci yarısı bölük pörçük olarak vardı, burada yapılan paylaşım sayesinde o serüveni de çok az eksikle okumuş olduk...

Bu altyazılı serüvenlerden Baybora'nın Oğlu, 90'larda renkli olarak Takvim'de basıldı...Hemen sonrasında ''İpekyolu Katliamı'' isimli bir altyazılı serüven daha yayınlandı ama Çizgi Diyarı 'ndaki Karaoğlan - Semerkand Casusu başlığında bir üyemizin verdiği bilgilerden anlıyoruz ki bu serüven, Semerkand Casusu 'nun küçük bir kısmının derlemesinden ibaretmiş...

Takvim, 2000'lerin başlarına kadar pek çok Karaoğlan son dönem serüvenlerini bastı, aynı sıralarda Yalaz da Sabah Gazetesi 'nde çalışmalarına devam ediyordu (Takvim de Sabah grubu gazetelerindendi)...88'deki son Karaoğlan serüveninin ardından bir süre gazetede düzenli olarak göremediğimiz Yalaz usta, 90'ların başlarından itibaren sonradan 4 kitapta toplayacağı muhteşem yakın tarih belgesel serisine başlamıştı...Çerkez Ethem, Atatürk'e Suikastler, Enver Paşa Efsanesi ve Topal Osman tefrikalarının hemen ardından 1994 yılında Son Osmanlı Yandım Ali serisinin ilk serüveni ''Kurtuluş Savaşı 'nda'' ya başladı ve 2000 senesinin yılbaşı ertesi başlayan ''Orient Express''' e kadar 10-12 civarı Yandım Ali serüveni çizdi...Buna rağmen Yandım Ali'nin ilk macerasının aslında ''Yedi Düvele Karşı'' adıyla 80'lerin ortasında, Yeni Asır'da yayınlandığını yine Yalaz'ın kendi yazılarından öğrenmiştik...Bu noktada Karaoğlan'ın bu gazetede yayınlanıp yayınlanmadığı belirsiz olan Hun Mezarı serüveni harici Yandım Ali de çizmiş olduğuna eminim...Lal Kitap Karaoğlan fasiküllerinden birinde tanıtım sayfası da olacaktı...

Toparlamak gerekirse,

Çeşitli imkansızlıklardan ötürü elimden gelmediği için, olur da denk gelirseniz yukarıda sözünü ettiğim Karaoğlan son dönemiyle ilgili bir sağlama yapabilmek mümkün mü?

Lal 'in dizgi kaligrafi, küçük boy ve siyah beyaz olarak gayet kötü yayınladığı ve asla renkli dergi formatında yayınlanamamış, Güneş Gazetesi sayfalarında kalmış Delice 'nin Dört Kızı, Her Kılıç Bir Kın İçin ve Ötügen 'in Çağrısı serüvenlerinin renkli halleriyle bulunup bir gün forumdaki yerini alma ihtimali mümkün olur mu?

Yine Güneş Gazetesi son dönem Karaoğlan serüveni Buzlu Çöller Tilkisi 'nin de bir gün bulunup, iki bölüm olup olmadığı teyid edilmek suretiyle kayda alınıp paylaşılması ve Yeni Asır Gazetesi 'ndeki devam serüvenleriyle birlikte (ve tabii ki not düşülen Hun Mezarı serüveninin yayınlanıp yayınlanmadığını da teyid ederek) bu son ve en uzun Karaoğlan sagasını çizgi roman tarihimize layığıyla (tıpkı şimdiye kadar yapıldığı gibi) not düşülmesi mümkün olur mu?

Sabah Gazetesi 86-88 yılları arası altyazılı son üç serüvenden ilk ikisi olan Ötügen'in Üç Atlısı ile Baybora'nın Oğlu da bir gün bulunup üçüncü macera Semerkand Casusu'nun yanında yerini alma ihtimali söz konusu olur mu?..

Tüm bunları yazma sebebim, gerek paylaşımı yapan değerli abinin, gerekse paylaşımları bekleyen değerli Karaoğlan tutkunlarını kendi bildiğim kadarıyla Yalaz'ın son dönemine dair aydınlatmaktan ibaretti...Elimden aktif anlamda gelen birşey olamadığı ve şartlar dolayısıyla bulunduğum yeri terkedemediğim, uzun süreli uzaklaşamadığım için bu konuda yalnızca bildiklerimi paylaşarak naçizane önerilerde bulunmaya çalıştım...Buradaki emeklerin ne denli zorlu ve değerli olduğunu bilmekle birlikte bu kadarı bile şükretme ve gayet de abartılarak övülmeye değer nitelikte...Ama layığıyla yayınlanamamış ve gazete sayfalarında kalmış en son ve jübile Karaoğlan serüvenleri için, eski edisyonlarının forumda yer alan taramalarıyla birlikte eksiksiz ve mükemmel bir Karaoğlan külliyatı için sadece detay bazında yol göstermesi umuduyla ve karınca kararınca katkı yapabilme kaygısıyla bu uzun yazıyı yazdım...Sürç-i lisan ettiysem affola...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Sevgili Haluk ağabeyim yine bir ilki başardı...
Mükemmel.
Bu arada Suat yalaz ustanın yorumlarını da merak etmiyor değilim.
leopulp üstadın yol gösterici yazısı da çok ilginç, belirtmeden geçemeyeceğim.
Fakat ortalama bir Türk insanı olarak benim için pek de açık değil...
Şimdi ne isterim biliyor musunuz leopulp üstaddan, İlk çıkış sırasıyla tefrika ve dergi olarak yayımlanma yılları ile, tekrarları ile eksiksiz bir kronolojik liste...
Hepinize çok teşekkürler.

12 Şub 2010
15,006
543,640
Sevgili leopulp dostumuzun tarifsiz lezzetteki yorumunu bir kaç kez okudum, kopyalayıp arşivledim.

Hemen hemen benimle aynı dönemde üye olduğu halde mesaj sayısının sadece 14 olduğunu görünce bir sitem edeyim dedim başlangıçta.
O kadar Karaoğlan paylaşımı yapılmış ama leopulp dostumuz birikimini, bilgisini neden esirgemiş diyecektim.
Ama her satırda, her paragrafta öyle bilgiler var ki, tüm sitem sözleri uçtu gitti.

Başta Çizgi Diyarı olmak üzere tüm çizgi roman forumlarının çizgi romana, çizgi roman severlere sayılamayacak kadar çok katkısı oldu. Skolastik düşünceye sahip kimilerinin korsan, asalak veya başka küçültücü, hor görücü beyanlarının aksine bizzat o kişilerin çizgi roman forumlarını büyük bir dikkat ve sadakatle izlediklerini biliyorum.
Kişi herkesi kendi gibi bilir ya, çizgi roman forumlarını yersiz olarak itham ettikleri şeylerin en başta gelen failleridir bu kişiler; bunu da biliyorum.
Konuyu dağıtmadan, çizgi roman forumlarının (başta Çizgi Diyarı:)) çizgi roman araştırmacılarına kaynak oluşturan bir platform olduğu tartışmasız bir gerçektir.

Bilgisini, arşivini, taramasını paylaşan, yorum yapan çizgi roman severlerin tamamen çizgi roman sevgisi motivasyonu ile hareket ettikleri malum. Buralarda ticaretin "t" si yok. İndiren, okuyan, arşivleyen tamamen gönüllü çizgi roman severler. Bu çizgi roman severlere yönelik haksız ithamlar, kibir gösterileri beni bu nedenle sinirlendiriyor.
Dağıtmayayım dedim ama iyice dağıttım:)
Sevgili leopulp'un harika yorumu için yazayım derken bendeniz kendimi dağıttım, özür diliyorum dostumdan.

Dostumun yüreğine bir kaç damla su serpeyim de özür yerine geçsin.
Son bölümdeki dileklerinin tümü ve fazlası, Allah sağlık ve ömür lütfederse gerçekleşecek ve Çizgi Diyarı'nda çizgi roman severlerin, Karaoğan tutkunlarının yararlanmasında, emrinde olacak.

Fazlasından kastım hem leoplup dostumun yorumunda zikredilmemiş olan Suat Yalaz çizimleri de yer alacak; hem de bizzat Suat Yalaz ustanın yorum ve yol gösterici düşüncelerine yer vereceğiz.

Sevgili sali38tr dostumuz gibi Karaoğlan tutkunlarının renklendirme çalışmalarını da bu çerçevede anıyorum.

Sevgili KARAOĞLAN dostumun çalışma ve emekleri, adını tek tek anamadığım tüm diğer dostların katkılarını da...

Tüm bunlar tek tabancanın, yalnız kurtun altından kalkacağı işler değil.
Sessizliğini korumakta direnen Karaoğlan tutkunu tüm dostların değerli katkılarını arzu ediyor, umuyorum. Bir kaç satır yorum bile çok değerli.

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
789
Büyük üstad türk çizgi roman tarihine katkın çizerler kadar büyük olmaktadır. kaybolmuş bu gizli hazineleri çizgi diyarı ailesine ve çizgi roman dünyasına kazandırdığınız için ne kadar şükran duysak azdır. saygılar üstad bütün övgüleri hakkediyorsun.

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,972
Kırşehirli
Sayfa bilgi küpüne dönmüş. Bu çok mutluluk verici.

Herkes Alagonya hakkında bir müjde beklerken, sessizliğini koruyan üstat; kadim deyimle şapkasında pat diye bu macerayı da çıkardı. Macerayı arşivlere sunması hayli ilginç ve sürpriz olmakla, tarifsiz heyecanımıza sebep olduğu gibi üstada karşı olan ilgimiz bir kat daha sevgi, saygı genişlememiz, oldu.

Bu serüvenin Diyara olan katkısı, sayfada ne müthiş bir heyecan karşılanması yapmış. Sanki herkesin adını bilemediği bir susuzluğa can suyu olmuş gibi.

Ne denir?

Üstadım saygı sevgi dileklerimle en içten selam ve sağlık dileklerimi belirtirim.

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
İlk çıkış sırasıyla tefrika ve dergi olarak yayımlanma yılları ile, tekrarları ile eksiksiz bir kronolojik liste...

Sevgili Savok:
Böyle ayrıntılı uzun bir liste Wikipedia'da var dı. Ama şimdi yasak. :)

Teşekkürler Haluk Bey; Maceranın tanıtımını beklerken kendisi geldi.
Ellerine sağlık.

Yalnız tarama-baskı açısından- biraz net değil gibi. ı

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Sevgili" profesör" üstadımın önceki gazete derlemelerindeki fedakarlıkları, büyük emekleri aklıma geldikçe şimdi bu "Yeni Asır" gazetesi derlemelerinin teknik ayrıntılarını merak ediyorum. Geçen seferkilerde hatırı sayılır bir maddi harcama da yapmıştı. Önce bir araştırma yapıp böyle bir tefrika olduğunu öğreneceksin, nerede ne zaman yayımlandığını tespit edeceksin, sonra arşiv için izin alacak, işini gücünü bırakıp başka bir kente gidip arşive gireceksin (hoş, arşiv kendi yaşadığı şehirde de olsa farketmezdi, büyük şehirlerde şehir içinde bir yerden bir yere gitmek de başka şehire gitmek gibidir ya), kartoteksleri (veya bilgisayar indekslerini) tarayıp tefrikaların hangi cilt ve sayılarda, hangi sayfalarda olduğunu tespit edeceksin (bu bilginin indekslerde olduğunu da sanmıyorum, gazete nüshalarını teker teker aramıştır mutlaka), kilolarca ağırlıktaki koca koca (A2) gazete ciltlerini raflardan çıkartıp tarayıcıya yatıracaksın, bunlar için bir de cebinden ödeme yapacak, sonra taradıklarını düzenleyip bizlere sunacaksın. Ne karşılığında? Sadece çizgi roman sevgisi, bir de dost canlısı olduğu için. Çizgi Diyarı'na katkılarınızın karşılığı ödenmez sevgili üstadım. Var olun.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,860
Rüzgar tatlı tatlı esiyor.
Hiç arkası kesilmesin.
Okunacak güzel paylaşım için teşekkürler üstadım.

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir
Haluk Bey'imiz yine yokluklardan bulup çıkarıyor. Ama bizim yayıncılar için çizgi roman sadece para kazanmak. Okuyucuya güzel bir şey vermek ne demek. Kaliteli baskı ve yayın onlar için enayilik. Keşke Suat Yalaz usta eserlerini sadece Avrupa'nın bir yayıncısına bastırsaydı. Bence harika olurdu. Ama bunların hepsi hayal. Çok sevdiğim Karaoğlan maceraları benim için yazık olmuş eserler. Tabii Avrupa'daki aynı yıllarda yapılmış çizgi romanları gördükten sonra. O yüzden biraz sert eleştirdim. Kusura bakmayın. Tekrar teşekkürler sayın Haluk Yücesoy.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
sevgili leopulp satırı satırına yazdıklarınızı okudum karaoğlana olan tutkunuz karşısında ağzım açık kaldı teşekkür ediyor devam yazılarınızı okuyacağımı bilmenizi istiyorum.

Son günlerde çizgidiyarı duayenlerinden Haluk beyin azim ve gayreti ile sükun eden karaoğlan gazete paylaşımlarından sonra aklıma Takvim gazetesi maceraları geldi.Elbette bu gazetede yayımlanan maceralar daha önce yayımlanma şansı bulmuştu ama buradaki renklendirmeler çok hoştu.2000-2005 yıllaı arasında
Hind yıldızı
Kayıp ülke
Karapanter
Dünyalar hakimi
İnce yılan hanı
Delicenin dört kızı
gökçenin baykuşu
Çakal adamlar...
maceraları renkli ve siyah beyaz yayımlandı.Tam emin olmamakla birlikte her karaoğlan yayımlanışında sayfalar üzerinde oynandığı için bu küpürler çok önem taşıyor.Bir yerlerden çıkması dileğimle.

Son düzenleme:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Diyar, çizgi diyarı olmaktan çıktı,
adeta alanında bir kültür abidesi oldu.
Diyarı kurana, yönetenlere,
engin bilgileri ile ve mesajları ile katkıda bulunanlara
ve tabii ki bu harika romanları tarihin derinliklerinden çıkarıp ölümsüzleştirenlere
binlerce teşekkür...
Eksik olmayın!
İyi ki varsınız,
iyi ki buradayım...
Selamlar ve saygılar dostlar...

52308R.gif

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
İlk çıkış sırasıyla tefrika ve dergi olarak yayımlanma yılları ile, tekrarları ile eksiksiz bir kronolojik liste...

Sevgili Savok:
Böyle ayrıntılı uzun bir liste Wikipedia'da var dı. Ama şimdi yasak. :)

Teşekkürler Haluk Bey; Maceranın tanıtımını beklerken kendisi geldi.
Ellerine sağlık.

Yalnız tarama-baskı açısından- biraz net değil gibi. ı

Sevgili "KARAOĞLAN", bahsettiğiniz tabloyu Vikipedi'den çıkardım, aşağıda. Zaten 2010'ların başında bu Vikipedi maddesinin önemlice bir bölümüne ben katkıda bulunmuştum , görseller, tablolar, film listeleri, diğer dillerdeki Karaoğlanlar filan bana ait başlıklar, çok uğraştırmıştı beni. Bu tabloyu eklediğimi de çok iyi hatırlıyorum. Kaynaklarım Suat Yalaz'ın kendi sitesi ve bazı bloglar, kitaplar, dergi koleksiyonları vs idi. Ama gördüğünüz gibi "Karaoğlan'ın yayın kronojisi" tablosunda yine de bir eksik kalmış: Yeni Asır tefrikaları yok mesela! Başka eksikler de olabilir. Tabii ki de öyle olacaktı, zira o tarihte "Çizgi Diyarı" henüz emekleme çağındaydı, içerik olarak yeni yeni olgunlaşıyordu. Karaoğlanla ilgili araştırma kitaplarına da ulaşamamıştım, adını vermeyeceğim bir sitede bir kitap vardı ama galiba sadece VIP üyelere mi açıktı ne, tam hatırlamıyorum. Ama yine de madde fena olmadı bence (yasak kalkarsa bir göz atmanızı isterim), uzun süredir katkıda bulunamıyorum Vikipedi'ye, zaten erişimi de zor şu anda (VPN ile filan giriliyor). O tarihte ÇD şimdiki düzeyinde olsaydı mutlaka madde eksiksiz olurdu, zira onu da referans kaydederek maddeyi zenginleştirirdim. Uzun süredir girmiyorum Vikipedi'ye, belki şifreyi bile unutmuşumdur. Girersem "Yeni Asır" tefrikasını eklerim. ÇD'ndaki bilgiler çoğaldıkça Vikipedi'ye de ekleriz birlikte.

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mehmet Serdar Ateş

Onursal Üye
4 Ara 2009
969
3,351
Kütahya

Sevgili" profesör" üstadımın önceki gazete derlemelerindeki fedakarlıkları, büyük emekleri aklıma geldikçe şimdi bu "Yeni Asır" gazetesi derlemelerinin teknik ayrıntılarını merak ediyorum. Geçen seferkilerde hatırı sayılır bir maddi harcama da yapmıştı. Önce bir araştırma yapıp böyle bir tefrika olduğunu öğreneceksin, nerede ne zaman yayımlandığını tespit edeceksin, sonra arşiv için izin alacak, işini gücünü bırakıp başka bir kente gidip arşive gireceksin (hoş, arşiv kendi yaşadığı şehirde de olsa farketmezdi, büyük şehirlerde şehir içinde bir yerden bir yere gitmek de başka şehire gitmek gibidir ya), kartoteksleri (veya bilgisayar indekslerini) tarayıp tefrikaların hangi cilt ve sayılarda, hangi sayfalarda olduğunu tespit edeceksin (bu bilginin indekslerde olduğunu da sanmıyorum, gazete nüshalarını teker teker aramıştır mutlaka), kilolarca ağırlıktaki koca koca (A2) gazete ciltlerini raflardan çıkartıp tarayıcıya yatıracaksın, bunlar için bir de cebinden ödeme yapacak, sonra taradıklarını düzenleyip bizlere sunacaksın. Ne karşılığında? Sadece çizgi roman sevgisi, bir de dost canlısı olduğu için. Çizgi Diyarı'na katkılarınızın karşılığı ödenmez sevgili üstadım. Var olun.

Bu yorumun üstüne başka ne denebilir ki
Sevgili dostlar sevgi tutku ile yoğrulunca "aşk" oluyor.

Ne kadar teşekkür etsek az...

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,827
ellerinize sağlık üstadım fazla söze gerek yok muhteşem bir paylaşım bir Karaoğlan sever daha ne isteyebilirki

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Sevgili Haluk abi, Suat Yalaz üstadımızın bulunması çok zor ve çok güzel Karaoğlan paylaşımların için yürekten teşekkür ediyorum. Bir döneme damga vurmuş bu gazete tefrikalarının kaybolup gitmemesi için tek başına verdiğin tüm emekler ve çalışmalar için minnettarım.

Sevgili leopulp dostumuza da bilgilendirici yazısı için ayrıca teşekkür ediyorum.

leopulp

Süper Üye
1 Ağu 2010
26
231
sevgili leopulp satırı satırına yazdıklarınızı okudum karaoğlana olan tutkunuz karşısında ağzım açık kaldı teşekkür ediyor devam yazılarınızı okuyacağımı bilmenizi istiyorum.

Son günlerde çizgidiyarı duayenlerinden Haluk beyin azim ve gayreti ile sükun eden karaoğlan gazete paylaşımlarından sonra aklıma Takvim gazetesi maceraları geldi.Elbette bu gazetede yayımlanan maceralar daha önce yayımlanma şansı bulmuştu ama buradaki renklendirmeler çok hoştu.2000-2005 yıllaı arasında
Hind yıldızı
Kayıp ülke
Karapanter
Dünyalar hakimi
İnce yılan hanı
Delicenin dört kızı
gökçenin baykuşu
Çakal adamlar...
maceraları renkli ve siyah beyaz yayımlandı.Tam emin olmamakla birlikte her karaoğlan yayımlanışında sayfalar üzerinde oynandığı için bu küpürler çok önem taşıyor.Bir yerlerden çıkması dileğimle.

Merhabalar...

Saydığınız maceraların en az bir o kadarı daha Takvim'de yayınlandı, hatta diyebilirim ki 90'ların ortasından itibaren 2005'e kadar en az 15 tane Karaoğlan serüveni kah renkli, kah siyah beyaz olarak son kez tefrika edildi ve o dönem çoğunu takip ettim, bazısını da arşivleme ya da numune olarak bulundurma fırsatım oldu ama Çakal Adamlar, Hind Yıldızı, Kayıp Ülke, Dünyalar Hakimi, Ba-nı Çiçek, Bozkaşi, Delice'nin Dört Kızı, Her Kılıç Bir Kın İçin ve şu an hatırımda olmayan birkaç macera daha dümdüz bilgisayar renklendirmesiyle, ruhsuz ve amatör bir şekilde renklendirildi...Bu renklendirmeyi de Yalaz ustanın değil, gazetenin grafik servisinin yaptığına eminim...Zira birkaç gün önce anonsu yapılan Alpago tefrikasındaki iki örnek görselin ikincisine bakarsanız, Alpago'nun üçlü çubukları çekip at üzerinde kavgaya giriştiği panelin yer aldığı 2.gün bandında beyaz olması gereken arka plan kapkara siyaha boyanmış...Muhtemelen renklendirmeyi mesai arasında angarya olarak gören bir grafik departmanı çalışanı, alan seçmeye bile gerek görmeden doğrudan bucket ile rengi dökeyim derken arka fondaki siyahı da patlatmış olsa gerek...Takvim'deki pek çok renkli Karaoğlan macerasında da kontur çizgileri dışına taşan renkleri, amatörce verilen puslu geçişleri ve ton değerinden aciz düz renkleri hatırımdan henüz silemediğim için, bu üstünkörü boyamaların da asla Yalaz ustanın el emeği fırça tuşlu ekolin boyamasına yaklaşamayacağı için, bilhassa Delice'nin Dört Kızı ve Her Kılıç Bir Kın İçin maceralarının Takvim'deki renkli basımlarını yok sayarak önceki iletimde Güneş dönemi gazete yayınına yönelik bir arzulama durumum oldu...

Bu arada zaman içerisinde fırsat bulabilirsem, sürpriz paylaşımlarım olacak kendi arşivimden...Karaoğlan maceralarına ilişkin dipnotlar vermeye devam edeceğim...Hangi macera neden iki veya üç kez elden geçirildi, kaç macera 30 yıl arayla iki kez baştan yazılıp çizildi, hangi macera fazla değişikliğe uğramadan sadece çinileme tarzı güncellenerek bir kez daha çizildi, hangi maceraya Güneş gazetesi ve haftalık dergi yayını sonrası üçüncü neşredildiği Takvim gazetesinde, 2000'li yıllarda bizzat Yalaz tarafından ek sayfalar yapıldı ve bu ek sayfaların amacı ile işlevselliği neydi gibi konularda Karaoğlan severleri sırası geldikçe aydınlatmaya ve karınca kararınca edinimlerimi paylaşmaya devam edeceğim...

12 Şub 2010
15,006
543,640
Haluk Bey'ciğim, ALANGOYA macerası şerefine sana bir
ödül göndereyim dedim ama...

Yanlışlıkla çok kilosu olan kişilere uygulanacak bir
zayıflama kürünü göndermişim.

Senin kilo sorunun yok.. Sen bu ilaca kulak asma.
Hattâ kesinlikle uzak dur.

Selam ve teşekkürler... SY

A_KARINA_G_NDE_3_KEZ.jpg

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
Yazıları okudum gerçekten güzel bilgiler var.Gazete tefrikaları benimde ilgimi çeken ve en çok sevdiğim bölümdür.O yuzden tek sayfada olsa paylaşım yapılması beni çok mutlu ediyor.Gazete tefrikaları ile ilgili şu an Kara Murat bölümünde bir çalışmam var.Karaoğlan içinde kabataslak bir çizelge çıkarttım en kısa zamanda paylaşırım.Gazete yayınlarında birde Gün gazetesi var doksanlı yıllarda birkaç macera yayınladı.Hatta ilk macera Selçuk Beyi Söz Verende.Yani gazete sıralaması
Akşam.
Yeni İstanbul.Bir macera.
Milliyet.
Güneş.
Yeni Asır.
Sabah.
Gün.
Takvim.
İnşallah en kısa zamanda bu gazetelerde yayınlanmış maceralar ile ilgili görselleri bir arşiv oluşturarak paylaşırız ve örnekleri çoğaltırız.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
Bir not daha Alangoya 4 mart da son bulmuş ve üstad 26 mayıs da sabahta Ötügenin Üç Atlısını çizmeye başlamışsa o zaman muhtemelen üçüncü macera yayınlanmamış olabilir.Benim görüşüm.

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,972
Kırşehirli
Alangoya macerası Yalaz üstadın numaralayışıyla 142 sayfada bitmiş. taranan kısım ise 131 sayfa. Henüz okuyamadım ama serüven okunuşunda bir kopukluk var mı bilemiyorum. Dikkatimi çekti.

Kızıltuğ macerası da oryjinal çizimli numaralamaya göre anı izlenimi veriyor. Ama (biraz uykulu okudum) yine de macera akışında pek bir kopukluk görmedim.

Bu macera da ilki gibi boşluk bırakmadan akış yapıyor mu bilmiyorum 11 sayfalık bir kopukluk, ciddi bir boşluk ortaya kor kanımca.

saygılar.

Son düzenleme:

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
789
sayın üstad birkaç sorum olacak,cevap verirseniz sevinirim. alangoyanın ölümü macerasının bitiminde, gelecek macera HUN MEZARI diye duyurulmuş. Bu macera aynı veya başka gazetede tefrika edildimi?, edildiyse paylaşılabilecekmi. diğer sorum, Suat YALAZ ustayla ilgili paylaşılan medya görsellerinde Alpago " Mete Hanın Kılıcı" ayrı bir macera gibi gösterilmiş. alpago nun bu isimde bir macerası tefrika edildimi, ergenokun 5 atlısı macerasında sık sık mete han ın kılıcının bahsi geçmekte acaba bu ikisi aynı maceramı? aydınlatırsanız sevinirim. saygılar.

Ayhan Polat

Süper Üye
20 Nis 2010
64
294
sayın tahsin alangoyanın ölümü macerasının bitiminde, gelecek macera HUN MEZARI diye duyurulmuş demişsiniz. alangoyanın ölümü diye macera varmı yanlışmız yazdınız

recep13

Yeni Üye
1 Ara 2017
1
2
Çok teşekkür ederim.

Senelerdir Güneşte yayınlanan "Buzlu Çöller Tilkisi" macerasının devamını merak ediyordum. Kısmet bugüneymiş. Hazırlayan kişinin vefatını da bugün öğrendim. Allah rahmet eylesin Haluk Usta, nur içinde yat. Çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

thorgal

Aktif Üye
18 Ocak 2018
380
1,306
İstanbul
Merhaba, bir sorum olacak?

Öncelikle herkese merhaba, bu ilk mesajım olacak; bu maceranın ortaya çıkmasında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Tanışma fırsatım olmadı ama gıyabında anlatılanlardan rahmetli Haluk Bey'i tanıyamadığım için üzüldüm. Yüce Allah rahmetini esirgemesin; mekanını cennet etsin inşallah. Benim naçizane tespitim şu; "Buzlu Çöller Tilkisi 2 " ile bu başlık altında paylaşılan "Alangoya'nın İntikamı" macerasındaki kareler aynı... Yanlış mıyım?

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Öncelikle herkese merhaba, bu ilk mesajım olacak; bu maceranın ortaya çıkmasında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Tanışma fırsatım olmadı ama gıyabında anlatılanlardan rahmetli Haluk Bey'i tanıyamadığım için üzüldüm. Yüce Allah rahmetini esirgemesin; mekanını cennet etsin inşallah. Benim naçizane tespitim şu; "Buzlu Çöller Tilkisi 2 " ile bu başlık altında paylaşılan "Alangoya'nın İntikamı" macerasındaki kareler aynı... Yanlış mıyım?

Karaoğlan'ın geçmişi anımsadığı bazı kareler ilk bakışta aynı gibi görünüyor ama dikkatli bakınca ayrı bir çizim olduğu anlaşılıyor.
Şu anda "Alangoya'nın İntikamı" nı düzenliyorum. 96. sayfadayım. Umarım birkaç hafta sonra biter.
Düzenleme sırasında dediğiniz konu dikkatimi çekmişti ama incelediğimde tamamen farklı çizim olduğunu gördüm.

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,972
Kırşehirli
Benim naçizane tespitim şu; "Buzlu Çöller Tilkisi 2 " ile bu başlık altında paylaşılan "Alangoya'nın İntikamı" macerasındaki kareler aynı... Yanlış mıyım?

Tabii ki de öyle. Çünkü mahpus tutulan Karaoğlan geçmişi bir bir aklında geçirip hatırlamakla anı tazelemesi yapmakta. Bunun da tekrar eden geri saran film kareleri gibi eski çizim tekrarından ya da sevgili Karaoğlan'ın belirttiği gibi yeni çizim tekrarlardan oluşacağı da aşikardır.

Kolibri

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Haz 2012
423
6,744
Fatih İstanbul
Bir not daha Alangoya 4 mart da son bulmuş ve üstad 26 mayıs da sabahta Ötügenin Üç Atlısını çizmeye başlamışsa o zaman muhtemelen üçüncü macera yayınlanmamış olabilir.Benim görüşüm.

Her ne kadar finalde bir sonraki maceranın ''Hun Mezarı'' adıyla devam edeceği belirtilmişse de Yeni Asırda bu macera yayınlanmamış.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
KARAOĞLAN Alangoya'nın İntikamı Macerasından sonraki macera olan HUN MEZARI macerasını hiçbir yerde bulamadım. Olan varsa buraya atabilir mi acaba çok memnun olurum.

Yakın geçmişte " HUN MEZARI " isimli Karaoğlan macerasının,
Hiç bir yerde yayınlanmadığını okumuştum.

K.Eren

Aktif Üye
Yeni Üye
1 Haz 2013
249
506
Teşekkür ederim Hacılı kardeş. Olsa iyi olurdu ama ne yapalım:))

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
KARAOĞLAN Alangoya'nın İntikamı Macerasından sonraki macera olan HUN MEZARI macerasını hiçbir yerde bulamadım. Olan varsa buraya atabilir mi acaba çok memnun olurum.

Rahmetli usta Suat Yalaz la son görüşmemizde; Hun Mezarı nı sormuştum.
O maceranın bir tek karesinin bile çizilmediğini söylemişti.

Son düzenleme: