TRT Arşivleri açılıyor...

ZagorSever1

Kıdemli Üye
21 Ara 2014
135
357
Ben de seviniyordum. Clemantine, Mavi Ay, Altın Kızlar, Tehlikeli Antikaları falan izleriz diye. Yine iyi programlar olsa da hevesim kursağımda kaldı.

Kayıtsız Eleman

Süper Üye
13 Tem 2015
564
2,497
Anadolu Yakası
Yabancı diziler ve filmler namına birşey olmaması hayal kırıklığı yarattı bende. Ayrıca Bir Başka Gece ve Kokteyl gibi eğlence programlarının olmaması da göze nahoş geliyor. Mesela ben Küçük Ağa dizisini çocukken çok sevmiştim, 8 bölümü saklamak için edindim. Tarık Buğra'nın bu eseri Tolstoy'un Savaş ve Barış'ına denk bir yapıttır kanımca.

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
612
3,372
vjRdaz.jpg

Son düzenleme:

Kayıtsız Eleman

Süper Üye
13 Tem 2015
564
2,497
Anadolu Yakası

Sevgili "Kayıtsız Eleman",
Bahsettiğin her iki programda hafızam beni yanıltmıyorsa 90'lı yıllara ait programlar dolayısıyla "arşivsel niteliği" nispeten düşük yapımlar. Gördüğüm kadarıyla sitede öncelik 70'li ve 80'li yılların yapımları... Kaldı ki bunlar bile bölük pörçük ve görüntü kalitesi yerlerde...

Ama ilerleyen ay'lar da belirttiğin programların da yer alacağına eminim...

Ayrıca "Küçük Ağa" 80'lerin başında verildi. Yapımcısı bizzat TRT ise yayınlar ama bir yapımcı kuruluşa sipariş üzerine yaptırdıysa "ortak telif" söz konusu olabilir dolayısıyla arşivinde dahi olsa her kafasına estiğini yayınlayamaz!

Bu arada sen de dahil bir çok kişi yabancı yapımların sitede yer almadığından bahsetmiş! Halbu ki daha önce ki mesajlarımda belirtmiştim; yabancı çizgi film, dizi film, sinema, müzik klibi, şov programı, belgesel v.s... bunların hiç birini yayınlayamaz.

Telif'i uluslararası telif hakları kapsamında korunan bir yapımı TRT kendi sitesinden yayınlayamaz!

Dolayısıyla bunları unutun!

Hâlâ "Clémentine", Mavi Ay (Moonlighting) diyenler var!
"Clémentine" Fransız devlet televizyonu "Antenne 2"ye ait, yayınlatır mı adama! Oyarlar! Fransızlar AB komisyonuna taşırlar olayı! :)

Moonlighting ise ABC'ye ait. Adamlar hâlâ dünyaya satıyor bu diziyi...
TRT bunları TV'den yayınlayabilir ama internet'den yayınlayamaz.

Kendisine ait değil ki... Daha nasıl anlatabilirim!

Ayrıca "Mavi Ay"ın oldukça fazla bölümü Türkçe Youtube'da olması lazım. (Kaldırılmadıysa...)

Tamam abi, sakin ol...:Ğ

O çizelge ile arama olayı 2015'e kadar gidiyor. Gerçi Bir başka gece ve kokteyl ortak yapım mı onu tam bilmiyorum.

Bewitched

Yeni Üye
20 Ocak 2017
44
24
pardon bir şey sorucam bu trt arşivinde eski diziler olarak yerli mi yabancı mı olacak yani tatlı cadının türkçesini bulma durumu var mı biraz bilgilendirirmisiniz nedir bu konu

Kayıtsız Eleman

Süper Üye
13 Tem 2015
564
2,497
Anadolu Yakası
pardon bir şey sorucam bu trt arşivinde eski diziler olarak yerli mi yabancı mı olacak yani tatlı cadının türkçesini bulma durumu var mı biraz bilgilendirirmisiniz nedir bu konu

Maalesef yok, ama mesela 1970'lerde yayınlanan ve ismi Bilgi Dağarcığı olan bir programa rast geldim. Bu programı bir İngiliz medya şirketi yapıp servis ediyormuş, üzerine dublaj yapılarak yayınlanmış. Kuruluşun ismini şimdi anımsayamadım ama artık Reuters TV'nin bünyesinde.

azap1974

Yeni Üye
5 Eki 2018
5
1
Ferdi Tayfurun 79-80 yılbaşındaki Görüntüleri yok malesef. Yandı mı diyorlar kayboldu mu diyorlar belli değil.Kesin kendileri yok etmiştir.

jeriko67

Süper Üye
28 Kas 2015
126
384
Ferdi Tayfurun 79-80 yılbaşındaki Görüntüleri yok malesef. Yandı mı diyorlar kayboldu mu diyorlar belli değil.Kesin kendileri yok etmiştir.

1970-80 yılbaşı programı görüntüleri Trt arşivlerinde mevcut..Hatta aynı mekanda Gülden Karaböcek Seçil Heper vs. görüntüleride mevcut..Ne hikmetse arada Ferdi Tayfur görüntüleri yokk..