Testus (Bilginizi Test Edin) Milliyet - 457

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,366

"Testus" Milliyet
Bilginizi Test Edin - 457
Hazırlayan: Ahmet Turhan Altıner
İllüstrasyonlar: Koray Nergiz

"Milliyet" gazetesinin 25 Ağustos 2002 tarihli Pazar ekinden alınmış bu testin başlığı "Que sera sera...".

Egoj4n.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,366

Ahmet Turhan Altıner'ın dünyadaki iklim değişikliğini ve buna sebep olan atmosferik "sera etkisi"ni iyice vurgulamak için başlıkta gönderme yaptığı "Que Sera, Sera" aslında ünlü bir şarkının adı. İçinde geçen "sera" kelimesinin tabii ki "atmosferik sera etkisi"yle bir alâkası yok ama espri olsun diye bunu seçmiş. Şarkı ilk defa "Alfred Hitchcock"un ünlü filmi "The Man Who Knew Too Much"ta kullanıldı. Bu film 1956 tarihli ikinci çevrim olanıydı. 1934'teki ilk versiyon için Hitchcock, François Truffaut'yla yaptığı nehir söyleşi kitabında: "İlki yetenekli bir amatörün elinden çıkmıştı, ikincisi bir profesyonel tarafından yapıldı" demişti. Bizde 1962'de sinemalarda "Tehlikeli Adam" adıyla gösterilen (filmin adının asıl anlamı "çok şey bilen adam") filmin başrollerinde "James Stewart" ve "Doris Day" oynuyorlardı. Aynı zamanda bir şarkıcı olan Doris Day parçayı filmde bizzat seslendiriyordu. Bir Amerikan şarkısı olan "Que Sera, Sera"nın diğer bir adı da "Whatever Will Be, Will Be"dir, anlamı ise şu: "her şey olacağına varır" ya da "olacakla öleceğe çare yok" (iklim değişikliği de olacağına mı varacak acaba?). Bu İspanyolca/İtalyanca gibi duran sözcüğe ilk kez 16. yy'da İngiliz hanedan armalarında rastlanmış, bir tür vecizeymiş. Aslında ne İtalya, ne Fransa ne de İspanya tarihinde böyle bir söz yokmuş. Parçayı onlarca şarkıcı coverladı, ama orijinali Doris Day'in Alfred Hitchcock filminde söylediğidir. Aşağıda:

doris_day_whatever_will_be_will_be_que_sera_sera.jpg

Doris Day - Que Sera Sera

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,366

Sevgili "Motion" üstadımın değerli katkısını konunun altına ekliyorum. Bu bilgi gözümden kaçmış. Kendisine teşekkür ediyorum.

Motion' Alıntı:
Merhaba "scanfan" üstadım...
Testus'a sonradan bir katkı yapmışsınız yeni gördüm.
Testus'u ilk gördüğümde "niye parçayla ilgili bir bilgi vermemiş acaba" demiştim içimden... :)

Bilgilendirmeyi zevkle okudum üstadım fakat çok önemli bir ayrıntı zannedersem aceleye geldi.
Film bu parçayla Oscar almıştı.
Dahası bu Oscar filmin tek Oscar'ıydı!

p01ry0.jpg

Yani özetle parçadan dolayı Oscar'lı bir filmdir. :)

Sevgilerimle üstadım...