Tablet Bilgisayarlar ve Çizgi Roman

ozaki

Süper Üye
4 Kas 2010
1,577
1,370
Burayi tablet tartisma ortamina dondurmek istemiyorum ama cizgiroman arkadaslarimin da parasini bilmedigi cihazlara yatirmasini arzu etmem.
Bir arac alacaginiz zaman ne ihtiyaciniz var once onu secin.
Mesela ben her cihazi alabilirdim. Ipad 2 de alacak durum vardi ama asus aldim. Dock unitesi icin. Cunku ben hdmi ile tv ye baglayip full hd film izlemek isterim. 16:9 goruntu lazim bana. Hardisk baglamak da gerek. Yeri geldiginde klavyeyi takip laptop olsun office lsleimi goreyim. Bunun icin asus tercih ettim. Su an alternatif yok.

Film izlemek için tablet konuşmuyoruz ki :)
Ayrıca film için niye tablet alayım ? 100 TL'ye çok daha basit çözümleri var.

rüzgaruluer

Yeni Üye
8 Ocak 2012
66
54
Vışş hocam az daha aparat eklersek Voltranı'da oluşturmuş oluyormuyuz :D
"Tablet bambaşka birşey" demişsiniz ama detay yazmadığınızdan anlayamadım ki ?
Tablete nasıl data aktardığın ? Bunuda anlamadım ?
Bütün tabletlerde standart olan wifi ile aktar,
Varsa blutooth ile aktar,
SD kartı bilgisayara tak aktar
Usb'den aktar..
Hepsinde var bu özellik..
sevgili dostum voltronu oluşturmak için aparat da kullanmıyorum. cihazın üzerinde var bunlar.
hocam her tabletde yok bu özellikler yanılıyorsunuz. bazılarında hdmi var, bazılarında usb mini var bazılarında da kart girişi. bu cihazda 2 adet usb var normal giriş, hdmi var mini, sd kart var ve micro sd kart var. bağlandığında da normal pc gibi görüyor anında ve hızlı da atılıyor.
aparat cehennemi apple ürünleri için. androidler daha şanslı.
ayrıca çin mallarına gelince ips ekran önemli bir özellik normal lcd ve tft ler gibi açılardan ilerledikçe görüntü ve renk değişmemesi gerek. bazen yorulup önünüze koyup farklı açıdan da izleyebiliyorsunuz.
dokunmatiğin kuvveti de önemli sayfaları çeviriken bir parmak hareketi yapmak var defalarca yapmak var. ben hepsini de kullandım basmatik ve dokunmatik çeşitlerini ve inanın aynı özellik de deseler fark ediyor cihazına göre. en iyisi ipad mesela sonra da asus ve samsung.

rüzgaruluer

Yeni Üye
8 Ocak 2012
66
54
Film izlemek için tablet konuşmuyoruz ki :)
Ayrıca film için niye tablet alayım ? 100 TL'ye çok daha basit çözümleri var.

ben ayrı bir fotoğraf makinesi, ayrı bir radio ya da ayrı bir vs.vs.. demedim. tv de film oynatmaktan da bahsetmiyorum. söylediğim cihazın üzerinde izlemek ve bunun için de format desteğinin uygun olması. örnek yine ipad den vereceksek formatı uygun değil. okumak için uygun ama izlemek için değil.

rüzgaruluer

Yeni Üye
8 Ocak 2012
66
54
arkadaşlar uygun ve herşeyi hemen hemen yapabilen ( film, müzik, android 3.2, kitap okumak, uzun batyarya 9 saat vs. ve dokunmatiği kuvveti idare eder) bir tablet isterlerse vodafone smartı alsınlar tab 10 bende de var ve gayet başarılı. hatta ekranı asustan daha iyi.

ozaki

Süper Üye
4 Kas 2010
1,577
1,370
Bir arac alacaginiz zaman ne ihtiyaciniz var once onu secin.
Mesela ben her cihazi alabilirdim. Ipad 2 de alacak durum vardi ama asus aldim. Dock unitesi icin. Cunku ben hdmi ile tv ye baglayip full hd film izlemek isterim. 16:9 goruntu lazim bana.

tv de film oynatmaktan da bahsetmiyorum. söylediğim cihazın üzerinde izlemek ve bunun için de format desteğinin uygun olması.

Hocam senin kafa karıştı galiba :)
Şimdi kısaca şöyle anlatmaya çalışayım..
Format desteğinden bahsediyorsunuz fakat bunlar için kullanılan standart codec'lerin dışındada binlerce codec olduğundan, durumu filmi rip'leyen vatandaşın insiyatifine kalmış oluyor. Ekstra programlarla bu işinde üstesinden geliniyor.
Bazı yazılımlar ipad'dede android tabanlı tabletlerde de ücretli olduğundan rom'a ekli bir şekilde (cihazı açar açmaz) karşınıza gelmiyor. Ücreti karşılığında indirip yükleniyor ve cihazın tanımadığı .cbr formatı veya film için gerekli .avi .vmv vs.. cihazınıza ekleniyor.
Hdmi'dan bahsediyorsunuz fakat in/out demediğiniz için anlayamadım..
Zaten in(giriş) olan bir donanım bu cihaz için çok gereksiz bir donanım olur. Bir tablet fiyatına 100 ekran tv alınabiliyor. Film izlemek istersem niye tablete bir harddisk sonra tabletten çık tv'ye bağla yapayım ki?
Hdmi veya VGA çıkışı olan tabletin bir artısı belki kitabı veya resimleri tv'ye aktarmak olabilir. (Kişisel yorumum: Bunada ne gerek varki ? Artık tüm tv'ler usb girişli. İndirdiğim dosyayı pc'de açar, atarım usb belleğe, takarım tv'ye izlerim/okurum)

@merkal
market (ipad'de ne deniyordu unuttum) araştırma yaparak bulabilirsiniz..

rüzgaruluer

Yeni Üye
8 Ocak 2012
66
54
Hocam senin kafa karıştı galiba :)
Şimdi kısaca şöyle anlatmaya çalışayım..
Format desteğinden bahsediyorsunuz fakat bunlar için kullanılan standart codec'lerin dışındada binlerce codec olduğundan, durumu filmi rip'leyen vatandaşın insiyatifine kalmış oluyor. Ekstra programlarla bu işinde üstesinden geliniyor.
Bazı yazılımlar ipad'dede android tabanlı tabletlerde de ücretli olduğundan rom'a ekli bir şekilde (cihazı açar açmaz) karşınıza gelmiyor. Ücreti karşılığında indirip yükleniyor ve cihazın tanımadığı .cbr formatı veya film için gerekli .avi .vmv vs.. cihazınıza ekleniyor.
Hdmi'dan bahsediyorsunuz fakat in/out demediğiniz için anlayamadım..
Zaten in(giriş) olan bir donanım bu cihaz için çok gereksiz bir donanım olur. Bir tablet fiyatına 100 ekran tv alınabiliyor. Film izlemek istersem niye tablete bir harddisk sonra tabletten çık tv'ye bağla yapayım ki?
Hdmi veya VGA çıkışı olan tabletin bir artısı belki kitabı veya resimleri tv'ye aktarmak olabilir. (Kişisel yorumum: Bunada ne gerek varki ? Artık tüm tv'ler usb girişli. İndirdiğim dosyayı pc'de açar, atarım usb belleğe, takarım tv'ye izlerim/okurum)

@merkal
market (ipad'de ne deniyordu unuttum) araştırma yaparak bulabilirsiniz..

açık dille konuşuyorum zannettim ama neden anlaşılamadım anlamadım.
tane tane yazayım:
1- formattan kasıt 16 ya 9 oran.
2- neden tv de film izlemede ısrar anlamadım. ısrarla cihazda izlemekten defalarca bahsetmeme rağmen. tablette izlemek. tablet ve izlemek. film seyretmek tablet üzerinde. 16 ya 9 full hd , 1080p film seyretmek. tabletde. tvde değil.
ipad dusmanı değilim. canadadan yeni ipad istettim. not düşmek istedim. yanlış anlaşılmasın.

Son düzenleme:

ozaki

Süper Üye
4 Kas 2010
1,577
1,370
Dostum ben senin mesajlarından alıntıları koymadım mı ?
Filmden bahseden sensin...
Teknik bir forum olsak sana daha fazla ve detaylıda yazarım fakat konu karışacak...
Biz burada kitap ve çizgi romanları en iyi / en ucuz yollu hangi tablet ile okuyabiliriz konuşuruyoruz...
Deseydin ki, en iyi kitap için şu şu şu....
Bunların yanındada, kullandığım veya beğendiğim alet film oynatabiliyor anlarızda...
Ayrıca bu aletlere mobil denmesinin anlamı al eline gör işini.. Yok yanında harddisk bağla, olmadı office belgesi yaratacağım birde klavye bağla.. Bak alternatifi olmaz dediğin konuya dönüyorum.. Tencere tava gezecek olsam sokakta ne diye tablet alayım.. Bir netbook, bir ultrabook fazlası ile işimi görür...
Not: Ipad'ın hayırlı olsun şimdiden... Kullandığında bir inceleme yapar forumumuza eklersin artık :)

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,525
Ankara
Sevgili rüzgaruluer arkadaşımız anladığım kadarıyla ihtiyaca göre tablet olayını irdelemiş (güzel de yapmış); fakat zaten burada çizgi roman okuma ihtiyacını karşılayacak uygun fiyatlı bir tablet çözümünü tartışıyoruz. Arada ipad 3 lansmanı yapılınca o da araya karıştı, o kadar. Yoksa şu tablet şu tableti döver tartışması teknik forumlarda gırla gidiyor zaten :)

Şahsen benim için tablete vereceğim para 400-500 TL yi geçmemeli. Çünki esas kullanım amacım e-book ve comic book okumak. Diğer özellikler ise cabası

rüzgaruluer

Yeni Üye
8 Ocak 2012
66
54
Sevgili rüzgaruluer arkadaşımız anladığım kadarıyla ihtiyaca göre tablet olayını irdelemiş (güzel de yapmış); fakat zaten burada çizgi roman okuma ihtiyacını karşılayacak uygun fiyatlı bir tablet çözümünü tartışıyoruz. Arada ipad 3 lansmanı yapılınca o da araya karıştı, o kadar. Yoksa şu tablet şu tableti döver tartışması teknik forumlarda gırla gidiyor zaten :)

Şahsen benim için tablete vereceğim para 400-500 TL yi geçmemeli. Çünki esas kullanım amacım e-book ve comic book okumak. Diğer özellikler ise cabası
burada bu konuyu tartışmak istemiyorum demiştim zaten. yeterince başka bir forumda bu konuyu irdeliyoruz defalarca. işimiz de bu olunca tutamıyoruz kendimizi. ben sadece buradaki dostlara bilgi ve deneyimimi paylaşayım dedim.
yine söylemek zorundayım. 400-500 tl ye alacağınız tablet ya 7" dir ki zevk vermez okunması ya da kapasitif de olsa dokunmatiği tatmin etmez. sayfa çevirirken kasar ve sinir eder adamı.
benden söylemesi ne diyeyim.
midyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak hoş değil.

rüzgaruluer

Yeni Üye
8 Ocak 2012
66
54
yine de acer'de kampanya var bir kaç tekno sitede. 600 tl falan alınabilir çok iyi cihazdır. sadece girişleri sebep biraz ağırdır ama kalitedir. tavsiye edilir.
ben kişisel olarak servis ağı olmayan malları tavsiye etmiyorum. bu cihazlar öyle evde açılıp tanir edilecek şeyler değiller.

ozaki

Süper Üye
4 Kas 2010
1,577
1,370
işimiz de bu olunca tutamıyoruz kendimizi. yine söylemek zorundayım. 400-500 tl ye alacağınız tablet ya 7" dir ki zevk vermez okunması ya da kapasitif de olsa dokunmatiği tatmin etmez. sayfa çevirirken kasar ve sinir eder adamı.
benden söylemesi ne diyeyim.
midyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak hoş değil.

Ben senin anlatımlarından gerçekten birşey anlamıyorum hocam ?
Tek katıldığım noktan tartışma çıkmasın demen oluyor fakat öyle boş yazıyorsunki anlamak mümkün değil !
Ben 2 sene önce 150 TL'ye 10.3 inch aldım.
Günümüzde niye 400 500 TL'ye 7 inch'ten büyüğü bulunamıyormuş ?

Gelelim kapasitif ekran yorumuna..
Diyorsunki 500 TL'ye kadar olan aletlerin ekranı kötü ve bu tip aletler zevk vermez ? :)
Sayfa geçiş hızları kasar..
Peki hocam bu aletlerdeki cpu gpu ve ram ne işe yarar ?
Sayfa geçiş hızlarını acaba bunlarmı sağlar yoksa ekran mı ?

Allah aşkına birşey yazacaksan (madem teknik bilginde yeterli) anlaşılır bir dille yaz ki hepimiz anlayalım..

ozaki

Süper Üye
4 Kas 2010
1,577
1,370
Ben 2 çeşit tablet kullanıyorum...
E-kitap okumak için:

E-ink teknolojisi ile sayfayı yükleyip, kendini kapatıyor. Pil tasarrufu.
Günlük 1.5 2 saat kitap okuyan biri olarak (xLED) ekran olmaması, değerli gözlerimin yanmasını, yaşlanmasını engelliyor.

Çizgi Romanlar için 10.3 inch en ucuzundan bir tablet daha kullanıyorum.
Ne multi pinch özelliği var ne xLED özellikli bir ekranı..
Renkli çizgi romanlar olmasa zaten bunada ihtiyaç duymayacaktım..

Ha bunların dışında yok full hd film, yok 3g filan bir tablet denecekse...
Onuda cep telefonum fazlası ile yapıyor.

ozaki

Süper Üye
4 Kas 2010
1,577
1,370
benimde ilgimi çeken bir konu oldu.
e-pub formatını hiç demedim..
kitap için olduğunu biliyorumda çizgi romanda olurmu onu şeyedemedim :)
bilmemek ayıp değil yarın deneyeceğim :)

rüzgaruluer

Yeni Üye
8 Ocak 2012
66
54
ben asus transformer prime tf201 kullanmaktayım. ayrı ayrı bir şey taşımıyorum. ev içinde ips ekran ile en düşük ışık uygulamasında kitap ve çr okuyabiliyorum. çok yoğun güneş ışığında dışarıda plus ips teknolojisi ile ekran yansımasız görünüyor yine okuyabiliyorum. kamera çekimi ister 720p isterseniz 1080 p çekim yapabiliyor. fotoğraflar geniş açı çekim yapabiliyor. 4+1 çekirdek olması bir çok işi bir arada yapabilmenizi sağlıyor. klavye taktığınızda laptop oluyor ki mouse ya da kablosuz ne bağlarsanız kabul etmekte. ayrıca yarım kilodan az fazla olması da tek elle bile dikey olarak tutmanızı ya da kolayca taşımanızı sağlıyor. eve gelince hdmi a bağlayıp dizileri ya da ne isterseniz izleyebiliyor ve kendisi doğal bir kumanda olduğundan oyunları oynayabiliyorsunuz. sürekli açık durması ki zaten stand by özelliği ile şarjı neredeyse unutuyorsunuz. tablet kendisi 8-9 saat ciddi çalışırsa gidiyor. biterse ve klavyeniz varsa ona takıp 6 saat vs de ondan güç alabilirsiniz. ki zaten kullanmadığınızda klavye de onu şarj eder.

rüzgaruluer

Yeni Üye
8 Ocak 2012
66
54
bana kalırsa 7", 10" vs. önemli değil ama bir tablette en önemli şey dokunmatik ekranın hızı ve işlemcinin gücü. sürekli elinizdeki bir cihaz da takılma yaşamak, reset olması ve bir sayfayı tek bir hamlede değilde bir kaç hamlede ve ağır işlemede insanı deli etmeye yetiyor.
ucuz etin yahnisini yemek rahatsız eder.

rüzgaruluer

Yeni Üye
8 Ocak 2012
66
54
bu arada ipad 1 lerin fiyatı 2.el piyasada oldukça düşmüş. 600 tl civarı tabletler var. garantili çin malından ziyade garantisiz ipad daha yeğdir kanımca.

mersan00

Onursal Üye
23 Haz 2011
254
459
Ankara
experin 10 inc tabletini kullanıyorum, çok menmunum, her işimi görüyor, sırf cizgiroman ve e-kitap okumak için almıştım. şimdi elime alamıyom, bizim 5 yaşındaki batuhan veledi elimden çekip alıyor, bide sana yasak bu, bida elinde görmeyeyim diyor, gelde ısırma yani. bunun üzerine bir arkadaşta gördüğüm yeni bir yöntem keşfettim, dizüstü bilgisayarı yan çeviriyorum, cddisplay ile bir cbr dosyası açıyorum, rotate diyip resimleri yan çeviriyorum, ayarlardan tamekrana göre ayarlıyorum, üfff mis oluyor, aynı kitap okur gibi, hani diyorlar ya kitap okumanın yerini tutmuyor diye, bu şekilde aynı kitap okur gibi, soldan klavyeye tıkladıkça sayfalar açılıyor, hem tek sayfa, frankofon boyutunda cizgiroman okumuş gibi oluyor, mis misss tavsiye ederim.

yexer

Yeni Üye
19 Mar 2012
74
34
İzmir
Geçenlerde arkadaşımın Vodafone smart tab 10 tableti ile güzel oluyormu acaba diye denedim. Çok güzel oluyor gerçekten :)

altintepehakan

Yeni Üye
23 Ara 2009
88
31
Tablette Çiar ve başvuru kitapları, ansiklopediler muhteşem ötesi oluyor. Sadece ÇR değil, örneği bir arkadaş Milliyet Gazetesinin yıllar önce verdiği Edebiyat Ansiklopedisini (400) sayfa taramış. Düşünebiliyormusunuz özveriyi. PDF ve adeta bir hazine. Her gencin ve yurttaşın evinde bulunmalı. Ama Milliyet yeniden basamazsa yandınız, sahafları dolaşırsanız ve şanslıysanız belki, bir de kütüphane tozuna alerjiniz olmayacak. Ama PDF'de aynen eski püskülüğü ve tüm görkemiyle tabletimin başucu kitapları bölümünde. Gece uyumadan önce okuma lambası ışığında birkaç sayfa karıştırmak o kadar güzel oluyor ki. ÇR'leri hiç saymıyorum. Bugünlerde renkli kızılmaskeleri inceliyorum. Yan da dik de en muhteşem teknolojik gereç tabletler. Bende 10.1 inç var. Hepsi iyi..

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,525
Ankara
Selamlar;
Daha önce de belirttiğim gibi bir süredir ben de niyetliyim tablet almaya. Bu nedenle bir hayli araştırma yaptım. Şu an Ipad 3, bir numara. Sonra diğer bildik markalar geliyor. Bu genel bir değerlendirme ve beni bağlar tabiiki :)

Benim kriterlerim daha mütevazı, bu teknolojiye ayıracak bütçem de daha kısıtlı olduğu için en taban ürüne kadar piyasayı araştırdım ve araştırmaya da devam ediyorum.

Yukarıda da söylediğim gibi benim beklentilerim kısıtlı. Neler bunlar? Elektronik kitap/dergi okumak, çizgi roman okumak. Bilgisayar bulamadığım yerlerde de internete girmek, maillerime bakmak vs. Oyun, HD video filan beni çok ilgilendirmiyor; çünkü bunlar için ayrı çözümlerim zaten var.

Bu kriterler doğrultusunda şunların olmazsa olmaz olduğuna karar verdim. Ekran yüksek renk kalitesinde ve geniş açılı görüş imkanına sahip olmalı (IPS PAnel). Ekran mutlaka dokunmatik (capasitive) olmalı, basmatik olmamalı (ressistive). Ekran oranı kitap oranları ile benzerlik göstermeli. Bana göre 4:3 olmalı, 16:10 ya da 16/9 larda daha fazla boş alan ortaya çıkıyor. (Sağa sola sürüklemek, okuma konforu açısından rahatsız edici). Bu doğrultuda da ekran çözünürlüğü 1024x768 den aşağı olmamalı. Boyut olarak ise yine benim kriterlerime göre 9,7" ideal gibi görünüyor. Küçük boyut olarak, aynı oranlarda 8" leri de beğenenler var.

Çin malı yeni tabletlerin bir çoğu bu kriterleri karşılıyor; fakat garantisiz olması gibi bir handikabı olduğu da aşikar. Cazibesi ise 200-250$ civarında bir etikete sahip olması (özelliklerden feragat ederseniz, daha da aşağı düşüyor fiyat).

Şansıma bu yakınlarda söz konusu Çin malı tabletlerden 7" ve 9,7" olmak üzere iki adeti, incelemem için bana gelecek. Elimden geldiğince detaylı bir inceleme yapmaya çalışacağım. Bu fiyat aralığında bir ürüne para vermeye değer mi değmez mi, başta ben olmak üzere bir kaç ortamda paylaşacağım. Bizim konu başlığımız çerçevesindeki değerlendirmemi de arzu ederseniz buradan paylaşabilirim.

Muhabbetle
SinanAtik

rüzgaruluer

Yeni Üye
8 Ocak 2012
66
54
ipad 3 almak isteyenler ciddi bir ısınma problemi varmış cihazda. bir çok forumda böyle diyor. bana da gelecek yurtdışından mayıs gibi bekliyorum hala. burada çok fazla fiyat yurtdışından gelen ise orjinal fiyat bizimkine oranlarsak 4g li olan 1200 tl ye geliyor. burada 1700 en düşüğü.
ama benim tavsiyem şu. illaki tablet alacağım diyorsanız bence piyasada bulunan çok ucuz ya da ikinci el en fazla 500 civarı olanlara bakın. ekim ayı gibi windows 8 metro tablete özel işletim sistemli cihazlar çıkacakmış. inceleyenler kesinlikle androiddenb de iostan da çok başarılı diyorlar. göreceğiz ama şu an android çok berbat. ben en son prime da ics kullandım. en son sürüm ve o da berbattı. ios iyi ama kapalı kutu biliyorsunuz. ben şahsen bekleyeceğim bu sistemi bakalım.

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,525
Ankara
Selamlar;
Daha önce bahsettiğim tablet incelemesini nihayet yapabildim. Video linkleri aşağıda. Aklınıza takılan bir şey olursa elimden geldiğince cevaplamaktan memnuniyet duyarım. (NOT: bağlantınız müsaade ediyorsa 720p olarak izlemenizi öneririm)

Birinci Bölüm

İkinci Bölüm

Üçüncü Bölüm

Sevgiler
Sinan

Efsahane

Çeviri & Balonlama
11 Şub 2010
123
608
ipad 2 den yeni ipad'e gecen biri olarak sunu soyliyim, yeni ipad kadar gereksiz birsey yok, ekran cozunurlugu ve kamera disinda hicbirsey degisiklik yok, taramalarin boyutuda belli oldugundan oyle ahim sahim bi fark yok. Tek fark oyunlarda olucak ama onuda daha goremedik. Yil sonuna gorucekmisiz tam olarak, ozamanada zaten bi ipad daha cikar.

O nedene size avsiyen yeni ipad gibi tutarken elinizi yakan, tam sarj olduktan sonra 1 saat daha sarj etmeniz gereken, dengesiz bir pil omru olan bir alete okadar para verdigime acidim. Gerci fransadan geldi ama yinede yazik oldu, ipad 2 deki tadi alamadim.

Bosu bosuna yeni ipad'e (ismi ipad 3 degil yeni ipad diye geçer, bir nevi iphone 4s dir) para etmeyin, zaten mart 2013 de yenisi cikicak bu sefer adam gibi bi tablet yaparlar. Gidip ipad 2 alin.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,993
13,519
Yeni ipad hakkında ben aynı şek,lde düşünmüyorum. Kitap okumak için ilk ipadden sonra bana daha iyi geldi. elinizde ipad2 varken geçilmeyebilir ama ipad1den sonra büyük bpyutlu pdfleri daha rahat ve kaliteli okumak için geçilebilir. Bir de cbr dosyalarını ftp sitesinden çekerek okutabilen ipad programı biliyorsanız adını verebilir misiniz. pdfler için Goodreader var ve gayet memnunum. Evde ftp server var istediğim gibi yükleme yapabiliyorum, bilgisayar başına gitmeden istediğim kitabı okuyor sonra siliyorum, ama GoodReader'da cbr desteği yok.

Efsahane

Çeviri & Balonlama
11 Şub 2010
123
608
Cloudreaders kullaniyorum, cbr icin gayet guzel be rahat tek sorunu bir dosya yukledinizde hem kendi inbox kladorune hemdekendi main klasore yukluyor, okuyup silseniz bile inboxda durdugundan bir sure sonra yer sikintisi oluyor, bu nedenle ifiles dan inbox in icindeki dosyalarida silmek lazim.

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,525
Ankara
Ben hem masaüstü bilgisayarımda hem de bu inceleme vesilesi ile android tablette comicrackı kullandım çok da memnun kaldım. Okuduklarınızı, okumadıklarınızı, ya da hepsini ayrı ayrı size listeliyor. HAngi kitabın neresinde kaldığınızı kitabın altında yeşil bir çubukla görüntülüyor. Ama maalesef o da sd kartı görmüyor, illaki tabletin kendi diskine kopyalamanızı istiyor dosyaları.

ÇAKAN EMMİ

Kıdemli Üye
9 Haz 2011
116
294
İstanbul
Eğer Marvel Comics gibi ücretli çizgi roman satışı yapan uygulamalar üzerinden çizgi roman edinmiyorsanız iPad 3'in Retina Display'in bir faydasını görmeniz zor. Çünkü ancak o gibi yerlerde "HD" denilen yüksek çözünürlüklü çizgi romanlar bulabiliyorsunuz.

Eğer amacınız çizgi roman okumak ise fiyatları ikinci el 600 TL (16GB olan, 32 GB olan da 700-800TL'ye bulunuyor) civarına kadar düşen ilk iPad çok ama çok yeterli olacaktır. Uygulama olarak da ücretli ama oldukça makul olan ComicZeal'ı tavsiye ederim. Çok başarılı ve sorunsuz bir program.

Niggerman

Yeni Üye
17 Kas 2010
27
102
Herkese merhabalar
Valla bende çizgiroman okumak için 2.el bir ipad aldım.Müthiş.Basılı kağıttan daha kaliteli diyebilirim.Fazla uzatmadan eğer bir tablet çizgiroman için kullanılıcaksa yoğun olarak ekranı Ips olan bir tablet kullanın arkadaşlar.800*480 çözünürlüklü ve daha aşağı olanlar göz için eziyet.İlla çok para vermeniz gerekmiyor.2.elde bulma imkanı var.Ucuz bir şey alıp kendinize eziyet etmektense biraz daha bekleyip para biriktirip daha iyi bir cihaz almanız sizin menfaatinize.Yazdığım gibi ben ilk ipad kullanıyorum ve çok memnunum.2.el fiyatlarıda hayli düştü.500-650 arası iyi bir cihaz bulma imkanınız var.

umutyucel

Süper Üye
9 Ocak 2011
476
609
Arkadaşlar,
Bir adet 6 inç çevirdiğimde "reeder 2" marka e-ink teknolojisine sahip e kitap okuyucu satın aldım. Aleti alırken çizgi roman okumanın nasıl olacağını merka ediyordum. Ancak aletin;
1- "cbr" formatını desteklemediğini,
2- "Cbr" formatındaki dosyaları "Epub" formatına açevirdiğimde ise 6 inç e reader de okunamaz hale geldi.
Bu sorunu çözmek için çizgi romanları e reader ile okuncak şekilde değiştirerek epub formatına çeviirdim.
Bu şekide dönüştürülmüş çizgi romanları cep telefonundan dahi okumak mümükün.

İlgilenen arkadaşlar aşağıdaki linkten ulaşabilirler.
http://www.cizgidiyari.com/forum/epub/52620-e-reader-icin-duzenlenmis-teks.html

e-ink teknolojisi içeren "reeder 2" adresinde 225 TL ya satılmaktadır.
Fiyat/performans olarak bakıldığında kitap okumak için zaten muhteşem ama bence çizgi roman okumak içinde ideal.

Son düzenleme:

grreenman

Çeviri & Balonlama
29 Eki 2009
282
410
Arkadaşlar merhaba,

uzun zamandır bir "kitap okuyucu" almayı düşünüyordum, kampanya var diye 159 TL'ye reedercolor 2 aldım.

Niye, nasıl yaptılarsa kutunun içinden çıkan usb kablosu alete takılamıyor, çok tuhaf.
Tanıtım videolarında not almak için bir kalem gösterilmiş ama kutuda böyle bir şey yok.
Aleti 12 saatten fazla sarj ettim ama daha alalı bir gün olmuş, pil dolu gözüktüğü halde sarjı çıkarttığınızda kapanıyor.

Ekran dokunmatik ama oldukça sorunlu bir algılamaya sahip, bastığınız yerle ilgisiz kısımlar çıkabiliyor.

Bizler için önemli olan kitap, çizgi roman okumaya gelince.

pdf formatında denedim, kitabın bir sayfası ekranda bir sayfa tutuyor, yazı karakterini büyüttüğünüzde ise bu sefer kitabı takip etmek, okumakta güçlük yaşıyorsunuz.

cbr, cbz desteklemiyor. Resim formatına dönüştürdüğünüzde ise balonları okumak imkansız, resim formatında büyütme yok. Kesinlikle okumaya elverişli değil.

Ekranı döndürmekte bir çözüm sunmuyor.

İşlemcisi çok yavaş, sayfaları çevirirken her defasında en az 10 saniye beklemeniz gerekiyor.

Bugün firmayı aradım, santral çıktı, kimse yanıt vermedi, telesekreterde "operatörlerimiz meşgul olduğu için yanıt veremiyoruz" diyerek kapattı.

Teknik servisi aradım, kimse açmadı.

Durum böyleyken firmanın diğer ürünlerini de kimseye tavsiye etmem.

Reedercolor kullanıpta memnun olan bir arkadaş varsa lütfen beni bilgilendirsin.

Herkese çok selam.

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,279
İnternetten aldıysan hemen yok eğer başka bir yerden almışsan herhangi bir servisln arıza raporuyla iade edebilirsin... Ben 9,7 inch mobee t15 kullanıyorum, tavsiye ederim...:)

Son düzenleme:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu
Eski ama önemli bir konu.

Tüm yazılanları okudum. Aynı endişeleri, aynı sıkıntıları ben de yaşadım; insan, bir türlü karar veremiyor.

Soru şu: Çizgi roman okumak istiyorum, hangi cihaz benim için daha doğru olur?

* 7 inç tablet çok pratik; taşıması, saklaması kolay. Kitap gibi eline al, parka git...
* 10 inç ise daha gösterişli ve çözünürlüğü genellikle daha iyi...
* ipad ve Samsung en iyi, en sorunsuz, en garantili cihazlar ama fiyatları çok yüksek...
* Çin malı, hayli uygun fiyatlı cihazlar var ama ne iş göreceğinin, ne de bozulduğunda ilgilenileceğinin garantisi yok...

Ya gidip en pahalı cihazlardan birini, yani garantiyi satın alacaksınız, ya da ucuz bir cihaz alıp kumar oynayacaksınız; cihaz iyi çıkarsa bahtına...

Ancak beni en çok düşündüren ekran boyutuydu. Çizgi roman okumak için 7, 8, 9, 10 inç ekranlardan hangisinin daha ideal olacağına karar veremiyordum.

Bu düşünceler ile, yaz başında gözümü karartıp 275 TL civarında fiyatı olan, 7 inç ekranlı bir tablet aldım. Uzun zaman kullanamadım; çünkü galiba, ailede herkes böyle bir cihazın eline geçmesini bekliyormuş ki, tüm aile fertleri sırayla tabletimden hevesini aldı. Cihaz daha yeni elime geçti.

Dün akşam önce, forumda bazı arkadaşların tavsiye ettiği Perfect Viewer programını yükledim. Sonra tableti aldığım gün mecburen edindiğim 8 gb.mikro SD karta birkaç tane Tom Braks attım ve programı başlattım.

İşte sonuç:

dik1.jpg

dik2bqb.jpg

dik3vrv.jpg

yatay1.jpg

yatay2.jpg

Sonuç olarak yaşadıklarımdan çıkardıklarım şunlar:

1. Çizgi roman okumak için tabletler, resimlerden de açıkça görülebildiği gibi son derece ideal.
2. Tabletin ekran boyutunun çok büyük bir önemi yok, 7 inç bir tablet bile, çok rahatlıkla keyifli bir okuma sağlıyor. Yani ekran boyutunu diğer ihtiyaçlarınıza göre seçebilirsiniz.
3. Tablette, çift sayfa yan yana taranmış çizgi romanlar rahatça okunamıyor. Çünkü iki sayfayı yan yana gördüğünüz durumda, sayfalar çok küçülüyor. Tek sayfaya denk getirip ayarlamak hem kolay değil, hem onu doğru şekilde yapacak program sıkıntısı var.

Cihazı alırken riske girmiştim ama sonuç beni üzmedi. Verdiğim karardan çok memnunum. Sadece çizgi roman ve kitap okumayı düşünen arkadaşlara; uygun fiyatlı, en az 1 gb.ram ve 1 ghz.işlemcisi olan, Android işletim sistemli, 7 inç bir tablet edinmelerini gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Eğer dahili hafızası da 8-16 gb.gibi olursa, tadından yenmez.

Bilmeyen dostlara Linuxçu notu: Android de Linux'tur...

Yeni not: Resimlerde, tablet ekranının dik olduğu tek sayfa görünen fasikülle, yatay durumda çift sayfa yan yana görünen fasiküller farklı. Dik durumdaki tek sayfa taranmış, yatay durumdaki ise çift sayfa yan yana taranmış.

Son düzenleme:

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,993
13,519
Çİft sayfa da olsa ipaddeki cloudviever sayfları tek tek gösterebiliyor. Eski de olsa ipad1 ucuzlamış fiyatıyl ave geniş program desteği sayesinde çizgiromancının istediği okuma konforunu verebilir. 16lığı 400-500 civarında bulunur. Gerçi androidlerden pahalı olur ama değeceğini söyleyebilirm. İpad mini de gayet iyi bir seçim olur ama fiyatı dert emyeneler için Ülkemizde 750-800 lira arasında bulunabiliyor. Elime almış ve denemişliğim var, gayet hafifi ve taşıması da okuması da gayet iyi.
Sevgili hadon siz de aleti güle güle kullanın. Tabletler arşivimizin anlamlı olmasını sağladılar.

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,372
3,550
Midgard
Fumetti böyleyse Comics okumak ne güzel olur bunlarda :) Zaten okul tablet verse kırdırıp içine çizgi roman atma gibi planlarım vardı :D

Son düzenleme:

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
662
2,961
Ben kendime 9,7 inch bir tablet almayı düşünüyorum. ipad ya da samsung almam zor, ama cin malı diğer tabletlerden alabilirim. şu anda bu tabletlerden kullanan varsa hangi markaları tavsiye eder, memnunlar mı değiller mi bunu öğrenmek istiyordum. Benim aklımdan geçenler padopia 10 advanced, artes 9,7 bir de dark evopad var. artes biraz daha ön planda ekran çözünürlüğüyle. siz ne dersiniz ?

hammerusta

Yeni Üye
14 Eyl 2010
25
30
Ben de öncelikli amacım çizgi roman okumak olduğu için tablet pc bakıyordum. Biraz bilgi edinince çizgi roman , kitap okumak ve nette gezinmek için en ideal ekranın 4:3 olduğunu öğrendim yani 8 " veya 9,7 " . Ben portatiflik açısından 8" tercih ettim.
İnternette yaptığım araştırmalarda bana tavsiye edilen sorunsuz (veya en az geri bildirim yapan) marka modeller olarak şunlar tavsiye edildi :
1- Yuandao N80
2- Cube u9gt3
3- Teclast N88
4- Cube u23gt
5- Ployer momo8

Ben de Cube u9gt3 sipariş ettim(çinden) ve gelmesini bekliyorum. Geldiğimde görüşlerimi sizlerle paylaşırım.

Savagesword

Yeni Üye
25 Nis 2010
12
5
ilk çıkan ipad'den geçtiğimiz yıl new ipad'e terfi etmiştim. Retina display inanılmaz bir fark yaratıyor. Önder arkadaşımızın Aldeberan çizgiromanını okudum dün gece, açıkçası basılı halinin bile bu kadar keyifli olacağını sanmıyorum. ipad şart değil ama mutlaka yüksek çözünürlüklü bir ekran lazım. eski ipad'i ve retina displayli ipad'i deneyimlemiş biri olarak söylüyorum bunu... Dark'ın böyle bir evopad'i var sanırım. Fiyatı 600 TL civarında...

oks03

Yönetici
28 Haz 2010
586
12,992
neverland
arkadaşlar çizgi roman okumak için gitti gidiyorda bu ürün işimi görürmü yardımcı olabilirmisiniz.

Yarar yaramasına ancak daha bilinen bir marka al derim. Bana sorarsan mesela hem daha büyük ekran hemde daha çok amaçlı. Usb stickleri direk takabilyorsun