Spor sayfalarının duayeni Mesut Yavuz’u kaybettik

süpür

Onursal Üye
30 Ağu 2011
1,503
4,653

Milliyet Gazetesi’nde bir dönem çizdiği karikatürlerle çığır açan, portreleriyle spor sayfalarını süsleyen Mesut Yavuz, 76 yaşında hayatını kaybetti.​

65c92608f974e2765d47f1e7.jpg

2019’dan bu yana tedavi gören Yavuz, ünlü karikatürist Bedri Koraman’ın da yeğeniydi. Hâlâ birçok mezatta çizdiği karikatürler sergilenen Yavuz’un cenazesi bugün Levent Afet Yolal Camii’nde kılınacak öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Ercan Güven, dostu Mesut Yavuz’un ardından şunları dedi:

“Gurur duyduğu sanatçı aykırılığını, sakalından giyimine kadar her enstrümanla sergilemekten hoşlanan, hak ettiği yaşam standardına ulaşamasa da şikâyet yerine hayatı coşkuyla yudumlayan farklı ve o sıra sizinle arası iyi ise çok keyifli bir adamdı asırlık dostum mesai arkadaşım Mesut… sayfalarının en şaşaalı devrine inanılmaz renkler kattı fırçasıyla. Kulüp başkanları, hocalar, futbolcular heyecanla bakardı Milliyet’e “Benim illüstrasyonumu çizmiş mi” diye. Çok kazık yediği bu dünyadan daha mutlu olur mutlaka. Alkışlarla…”

65c92621f974e2765d47f1ea.jpg

Metin Yavuz, Beşiktaş taraftarıydı.
Kaynak:

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,173
6,950
Çok üzüldüm. Daha dün başka bir konuda yazmış olduğum mesajımda adını anmıştım. Güneş Gazetesinde çalıştığım yıllarda kendisiyle tanışmıştım. O yıllarda 30'lu yaşlarda genç bir karikatüristti. Güler yüzlü, dost canlısı bir insandı. Daha çok spor sayfasında sporcular ve önemli spor olaylarıyla ilgili karikatürler çiziyordu. Usta karikatürist Bedri Koraman'ın yeğeniydi. Nurlar içinde yatsın...
Bu arada, Milliyet Gazetesindeki haber ne kadar özensiz! Mesut Yavuz tarafından çizilmiş Bedri Koraman karikatürünü Mesut Yavuz sanıp, üstelik altına da ismini bile yanlış yazıp, "Metin Yavuz Beşiktaş taraftarıydı" yazmışlar. Yazık...

didi

Yeni Üye
5 Nis 2009
29
161
Bu arada, Milliyet Gazetesindeki haber ne kadar özensiz! Mesut Yavuz tarafından çizilmiş Bedri Koraman karikatürünü Mesut Yavuz sanıp, üstelik altına da ismini bile yanlış yazıp, "Metin Yavuz Beşiktaş taraftarıydı" yazmışlar. Yazık...
Ülkemizde gazeteciliğin geldiği noktayı ne güzel özetliyor aslında şu kısacık saptamanız. Abdi İpekçi'nin, İslam Çupi'nin Milliyet'inden günümüz Milliyet'ine. Adım adım gerilere. Çok çok gerilere.