Seksenlerde en beğendiğiniz çizgifilmler...

mesken

Yeni Üye
8 Kas 2011
56
74
Arkadaşlar bir çizgi film daha vardı. Adı aklıma gelmiyor. Olaylar insan vücudunda geçiyordu.Kandaki alyuvarlar, akyuvarlar birlik olup düşmanlaıı(mikropları) yok ediyordu.Uzun sakallı biri vardı(Hücre başkanı). Komut verip duruyordu etrafa. İkincisi Evliya Çelebi vardı.Bu bizim yapımlarımızdan, yabancı çizgi film değildi. Teşekkürler.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,936
İstanbul
Arkadaşlar bir çizgi film daha vardı. Adı aklıma gelmiyor. Olaylar insan vücudunda geçiyordu.Kandaki alyuvarlar, akyuvarlar birlik olup düşmanlaıı(mikropları) yok ediyordu.Uzun sakallı biri vardı(Hücre başkanı). Komut verip duruyordu etrafa. İkincisi Evliya Çelebi vardı.Bu bizim yapımlarımızdan, yabancı çizgi film değildi. Teşekkürler.
İlkinin adı "Vücudumuzu tanıyalım"(Il était une fois... La vie) ikincisinin ise "Az Gittik Uz Gittik"tir sevgili Mesken..
www.youtube.com/watch?v=EAGfHjDnK60www.youtube.com/watch?v=Q6syFyHYtFU

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,490
En beğendiğim Cobra'ydı.

n_Vbe_D11.jpg

Üşenmedim, indirip tekrar seyrettim.

2013 yılında ise sinema filmi gelecek.

XZMwp222.jpg

Cobra 1982 yapımı olsa da Türkiye'de 90'larda yayınlandı...

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,398
Ilk izledigim hatta hayatımda gördugum ilk televızyon ve televizyonda gördügüm ilk cizgifilm pinokyo idi. Ama en sevdigim Tarzan idi bittiginde ne kadar üzüldügümü hala hatirlarim, bir de günesin oglu esteban ufuk acici idi benim icin.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,213
3,865
Osmaniye
Hatırladığım kadarıyla Cobra Türkiyede 90'lı yılların başlarında özel bir televizyon kanalında yayınlandı. Ne 70'lerin sonları ne de 80'ler de gösterilmedi. 90'lı yıllarda bir özel kanalda "zapping" yaparken rastladığımı hatırlıyorum.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,213
3,865
Osmaniye
Cobra'nın bazı resimlerinde sol kolunda mekanizma varken bazılarında sağlam kol var....

Ekli dosyalar

• 238-14-0898ab82355557972d8a2d141d5a3d40.jpg
    238-14-0898ab82355557972d8a2d141d5a3d40.jpg
    75.3 KB · Görüntü: 0
  • CVKriCbWUAAarwJ.jpg large.jpg
    CVKriCbWUAAarwJ.jpg large.jpg
    32.8 KB · Görüntü: 1

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,213
3,865
Osmaniye
Konuyu hortlatmak gibi oluyor ama yazmadan edemiyorum :)

80'lerdeki en iyi çizgi filmler (bana göre)

1.Clementine
2.Esteban
3.Robotech
4.Nils ve Uçankaz
5.Voltron

ZagorSever1

Kıdemli Üye
21 Ara 2014
135
357
O zamanın çizgi filmleri mi iyiydi yoksa bu zamanın çizgi film diye gösterilen şeyleri mi saçma. Eskiden zaten hepsinin saatleri günleri belliydi. Pazar günü sabah kahvaltısında mesela çok güzel yabancı filmler çıkardı saat 10da başlardı hatırladığım. Yine nostaljiye döndüm hey gidi günler hey.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,936
İstanbul
O zamanın çizgi filmleri mi iyiydi yoksa bu zamanın çizgi film diye gösterilen şeyleri mi saçma. Eskiden zaten hepsinin saatleri günleri belliydi. Pazar günü sabah kahvaltısında mesela çok güzel yabancı filmler çıkardı saat 10da başlardı hatırladığım. Yine nostaljiye döndüm hey gidi günler hey.
Bence cevap her ikisi de sevgili Zagorsever. Eski çizgifilmler verdikleri mesaj yönünden oldukça nitelikli idi, şimdikiler ise içi boş, tatsız, tuzsuz, ruhsuz yapımlar... Bir kaç istisna hariç ahlaki ve insani değerler adına hiç bir mesaj yok içlerinde...

Nemo

Yeni Üye
14 Mar 2015
85
779
Gaziantep-Istanbul-Amsterdam
Thundercats
Ninja Kaplumbagalar
Clementine
Kayip Dunyalar
Saber Rider
Tas Devri
Biyonik Altili
Orumcek Adam ve Batman Animated serileri (90'lar:)
Duck Tales
Denver
Tiny Toons Maceralari
Tigersharks
Ayi Winnie
Alvin
Darkwing Duck
Sirinler
He Man
Orumcek Adam ve inanilmaz arkadaslari
Gummi Bears
Buyuk Guc(Captain Planet)
Hayalet Avcilari
She Ra
Dungeons and Dragons (HBB'de yayinlanan)

ed86

Süper Üye
3 Kas 2018
832
1,635
Bahsedilenlerin önemli bir kısmı aslında anime. Türkanime sitesinden izleyebilirsiniz hasret gidermek için.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,213
3,865
Osmaniye
TRT Seksenli yıllarda hafta içi yayını akşam saat 19:00'da başlardı ve ilk yayın bir çizgi film olurdu. Yine hatırladığım kadarıyla Pazar günleri tam gün Cumartesi günleri de dahil olmak üzere haftanın tüm günleri saat 19:00'da yayına başlanırdı. Daha sonra Cumartesi günleri de tam gün yayın yapmaya başlandı. Tam gün dediysem yayın sabah ilk olarak açıköğretim ile başlıyordu ve TRT asıl yayını saat 10:00'da başlıyordu. Bir çok çizgi film hafta sonu özellikle de Cumartesi günleri yayınlanıyordu. TRT'nin çok güzel bir huyu vardı dünya klasiklerinin çizgi film versiyonlarını Cumartesi günleri yayınlardı, bir çok klasikten bu şekilde haberdar olduğumu söyleyebilirim, bunun nedeni taşrada yaşıyorsunuz ve imkanlarınız çok az. Daha sonra meraktan seyrettiğim çizgi filmlerin kitaplarını bulmaya çalışırdım. Ne günlerdi.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,936
İstanbul
TRT'nin çok güzel bir huyu vardı dünya klasiklerinin çizgi film versiyonlarını Cumartesi günleri yayınlardı, bir çok klasikten bu şekilde haberdar olduğumu söyleyebilirim, bunun nedeni taşrada yaşıyorsunuz ve imkanlarınız çok az. Daha sonra meraktan seyrettiğim çizgi filmlerin kitaplarını bulmaya çalışırdım. Ne günlerdi.
Haklısın üstadım TV faktörü asla yadsınamaz; bir de Dünya Klasiklerinden haberdar olmamızın diğer bir etmeni de Milliyet Çocuk dergisiydi. Yıllar önce rahmetli Ülkü Tamer'in bu konudaki bir yazısını okumuştum, çok yerinde saptamalarda bulunmuş. Bir nostalji sever olarak, şayet okumadıysan muhakkak okumanı tavsiye ederim.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,213
3,865
Osmaniye
Haklısın üstadım TV faktörü asla yadsınamaz; bir de Dünya Klasiklerinden haberdar olmamızın diğer bir etmeni de Milliyet Çocuk dergisiydi. Yıllar önce rahmetli Ülkü Tamer'in bu konudaki bir yazısını okumuştum, çok yerinde saptamalarda bulunmuş. Bir nostalji sever olarak, şayet okumadıysan muhakkak okumanı tavsiye ederim.

Harika bir yazıydı. Hemen okudum.
Sağolasın Azizim.
Her zaman söylerim.
Jules Verne'siz geçen çocukluğa acırım.