Scott O'Dell - Kız Robenson

oktayyapıcı13

Onursal Üye
29 Haz 2015
1,386
15,708
v5gcGAVP_o.jpg

Amerika'nın çocuk romanlarına verilen en büyük Newbery Ödülü (1960) ile ayrıca Andersen ödülü'nü (1963) de kazanan Scott O'Dell'in «KIZ ROBENSON» çağdaş çocuk edebiyatının en seçkin eseri olarak nitelendirilmiştir.

«KIZ ROBENSON»da, bir kaza sonucu yaşadığı adada tek başına kalan Kızılderili bir genç kızın umutlarını yitirmeden çevresiyle yaptığı heyecanlı mücadelenin hikâyesi anlatılır.

Bütün yaşama güçlüklerine karşılık çevresindeki bütün herşeyle dost olmayı amaç edinen bu örnek ve yılmaz kızın romanı çocuklar için gerçekten eğitici ve öğretici bir özellik taşımaktadır.

cizgicicocuk

Çeviri & Balonlama
9 Haz 2016
333
3,905
Umarım ileride Milliyet Yayınları Çocuk Kitapları Dizisi kendi başlığına kavuşur ve tamamlanır. Bu serinin bir kısmını geçtiğimiz aylarda bir anda kapanan eskikitaplarım.com sitesinden indirmiştim. Bulunması zor olduklarından ve MediaFire, Mega gibi siteler ilerde kapanırsa korkusuyla elimdeki tüm dosyaları (izninizle bu dosyayı da) aşağıdaki linkte tutuyorum.

Son düzenleme:

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,700
istanbul
hepsini toparlayabilecek babayiğitin gözlerinden öperim valla.

1- -
2- -
3- -f.molnar
4- -m.başaran
5- - p.berna
6- -
7- -
8+9
10- - hazırlayan:
11- - +
12- -
13- - j.f.cooper
14- - burroughs
15 - - ballantyne
16- - henry treece
17- - s.o dell
18- - r.sabatini
19- -
20- -
21- - f.h.dağlarca
22- - kemal bilbaşar
23- -
24- - g.r.nuri
25- -
26- - h.kocagöz
27- - burdurlu
28- -
29- - ismail sivri
30- -
31- -
32- - b.sevinç
33- - j.korczak
34- - h.özkan
35- - barbara sleigh
36- -
37- -jack schaefer
38- - john connel
39- -
40- -
41- - ömür candaş
42- -
43- -
44- - ayhan bozfırat
45- - bedirhan çınar
46- -
47- - c.s.forester
48- - l.de vries
49- -
50- -
51- - ülkü tamer
52 - - hakkı özkan
53- - cahit uçuk
54- -
55- - m.e.töreci
56- - f.nisbitt
57- - h.gibson
58- - joan alken
59- - jean webster
60- - nevil shute
61- - mustafa kemal atatürk
62- - selma mine
63- - hüseyin rahmi gürpınar
64- - mükerrem kamil su
65- - burhan günel
66- - h.özkan
67- cumhuriyet yazarlarından cumhuriyet çocuklarına hikayeler - m.seyda
68- -
69- -
70- - mümtaz zeki taşkın
71- -
72- - gülten dayıoğlu
73- - hanife tüzüner
74- - tarık dursun k
75- - tarık dursun k
76- - ibrahim örs
77- - selma mine
78- - vedat demirci
79- -
80- - zekai yiğitler
81- -
82- - hakkı özkan
83- -
84- - a.bozfırat
85- -
86- -
87-
88- - selma mine
89- - michael ende
90- - mümtaz zeki taşkın
91- - m.seyda
92- - ibrahim örs
93- - m.emin töreci
94- - şükrü enis regü
95- - hakkı özkan
96- - selma lagörlöf
97- - roger collins
98- - sadık fehimoğlu
99- - şevket bilgisel
100- - mümtaz zeki taşkın
101- - m.seyda
102- -
103- - ulufer şahin
104- - e.blyton
105- -şahap sıtkı
106- - n.onat
107- - selma mine
108- - c.d.levis
109- -

111- - hakkı özkan
114- -
129- - rafael sabatini

çocukluğumun en güzel anıları bu listede yatıyor. belki de gözlerimin şu andaki halini bu kitaplara borçluyum ( helali hoş olsun, gene o zamanlara döneyim gene okurum ) hele 1001 soru cevap kitabı sayesinde çook ilerki yaşlarımda bile ( 30 lu 40 lı yaşlar ) ortamlarda hava atabilmiştim.

kuno

Yeni Üye
9 Eyl 2022
55
171
Amak-ı Hayal
Scott O'Dell'i ismen biliyordum, en sevdiğim çizgi filme (The Mysterious Cities of Gold) esin kaynağı olan yazar. Lakin bir kitabına rastlayacağımı hiç ummazım 😮 Merakla ve keyifle okuyacağım. Kocaman teşekkürler ✌️Bu arada kitabın orjinal ismi kesilikle bu değildir diye düşünüyorum. Yine kötü bir başlık atmış çevirmenler. Agatha Christie ve Stephen King'in eserleri de çok çekti bu kel alaka başlıklardan 😅

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,700
istanbul
Scott O'Dell'i ismen biliyordum, en sevdiğim çizgi filme (The Mysterious Cities of Gold) esin kaynağı olan yazar. Lakin bir kitabına rastlayacağımı hiç ummazım 😮 Merakla ve keyifle okuyacağım. Kocaman teşekkürler ✌️Bu arada kitabın orjinal ismi kesilikle bu değildir diye düşünüyorum. Yine kötü bir başlık atmış çevirmenler. Agatha Christie ve Stephen King'in eserleri de çok çekti bu kel alaka başlıklardan 😅
sanırım kitabın orijinal adı "mavi yunuslar adası"

ahmet30

Kıdemli Üye
25 Nis 2009
111
92
v5gcGAVP_o.jpg

Amerika'nın çocuk romanlarına verilen en büyük Newbery Ödülü (1960) ile ayrıca Andersen ödülü'nü (1963) de kazanan Scott O'Dell'in «KIZ ROBENSON» çağdaş çocuk edebiyatının en seçkin eseri olarak nitelendirilmiştir.

«KIZ ROBENSON»da, bir kaza sonucu yaşadığı adada tek başına kalan Kızılderili bir genç kızın umutlarını yitirmeden çevresiyle yaptığı heyecanlı mücadelenin hikâyesi anlatılır.

Bütün yaşama güçlüklerine karşılık çevresindeki bütün herşeyle dost olmayı amaç edinen bu örnek ve yılmaz kızın romanı çocuklar için gerçekten eğitici ve öğretici bir özellik taşımaktadır.
Teşekkürler emeğinize sağlık

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
252
1,600
Çocukluğumda yazları her gün Serhat A.Ş.'nin Çocuk Klasikleri Dizisi'nden bir kitap bitiren biri olarak, sizi çok iyi anlıyorum Sayın @gurcansarı . Hatta babam bana kitap yetiştiremediği için çareyi kütüphaneye üye yapmakta bulmuştu :) Böylelikle ilkokulda Dostoyevski ile tanıştım ve psikolojik derinliğe&Dosto'ya sonsuz aşkım başladı :) Paylaştığınız listeden 6 kitap okumuşum; Serhat A.Ş. ve Altın Kitap Çocuk Klasikleri'nden. Kapak resimlerini bile görünce, insan o günlere dönüyor. Altın Kitap'ın kapak resimlerini çok değerli Aslan Şükür çizmiş. Kapak arşivi yapılacak güzellikler.
Sayın @oktayyapıcı13 ve Sayın @cizgicicocuk ; hiç okumadığım güzellikler paylaştığınız için çok teşekkürler. İndirdim, hepsini heyecanla okuyacağım.
Sayın @kuno ; sanırım paylaştıklarınız dizi değil, kitapların baş kahramanı genç kızlardan biri Eskimo diğeri Navaho ama çok ilgimi çekti, konular ve tabii ki yazar. Sanırım Island of the Blue Dolphins , Karana dizisinin ilk kitabı. Dizinin ikinci ve son kitabı; Zia. Ne diyelim; Scott O'Dell ile muhteşem Amerikan yerlilerinin dünyasında yolculuğumuz ilham dolu olsun.