Ramazan Türkmen çizimleri

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Hakan İlhan Kurt kardeşimden benim çizgilerimle "Kutalmışoğlu Süleymanşâh Ululaması" çok yakında bütün seçkin kitabevlerinde ve internet kitapçılarında olacak.. Hayırlara vesile olsun!:)

IyFH4k.jpg

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Serdary67 müthiş iltifatlarına teşekkür ederim.:) O senin güzelliğin...

Kapağını çizdiğimiz bir kitabımız daha ulaştı elimize.:)
Çocuk edebiyatı'n da önemli bir yere sahip Muallim Naci'nin “Ömer’in Çocukluğu” adlı eseri...

XEQ2A0.jpg

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Geçtiğimiz günlerde çizgi roman ustalarımızdan Erhan DÜNDAR ağabey ziyaretime gelmişti.
Yeni çizmekte olduğu "EL CEZERİ"nin orjinallerini getirip benimle paylaştı.
Çizimlerine baktıkça ofiste yalnız olmadığımızı, sanki El Cezeri, Farabi, Biruni gibi bilginlerimizle birlikteymişiz gibi hissettik.
Ben de kendisine yeni çizdiğim yakın tarihimizden "VATAN İÇİN" adlı çizgi romanımı ve ofisteki orjinal çizimlerimi gösterdim.
Birer nüshalarını hediye ettim.

(Cezeri; bundan 800 yıl önce bilgisayarların temellerini atan, dünyanın ilk mühendisi, dâhi bilim insanımızdır.)

t6WsOe.jpg

m7QSiX.jpg

0EBzPu.jpg

kZSHgA.jpg

Keyifli geçen sohbetimizde bir yandan konuştuk, bir yandan da bir şeyler çiziktirdik.
İnşallah darısı daha nice buluşmalara olsun. Gelecek adına umutlandık, teşekkürler usta...

0Dhy7Y.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,340

Bu arada fotoğraflardan "R.Türkmen" ustanın "Wacom Cintiq DTK-2400" marka bir "grafik tablet" kullandığını da öğrenmiş oluyoruz. Bu da, bizim ondan çizgi romanın çok daha ötesinde, farklı teknik konuları da öğreneceğimiz anlamına geliyor.

wacom_cintiq_dtk_2400_usb_graphics_tablet.jpg

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Çizgi roman ustalarımızla beraber kalem oynattığımız güzel vakitler.:)

Ramazan'ın son günlerinde Orhan Dündar ustamızın davetlisiydik. İftar sonrası tatlı niyetine Uluğ Bey çiniledik biraz.

ohkU5i.jpg

İstanbul buluşmamız da arkadaşlarımızla bir aradayken Ragıp Derin ustamızla telefon ekranına Galatalı Salih ve Afşin Bey çiziyoruz.
Mustafa Demir kardeşimizin ricası üzerine Conan çizimine biz de kendi kahramanlarımızı eklemiştik.
Güzel anılarımızdan biriydi.:) Paylaşmak istedim.

sSIxWQ.jpg

R9KIKt.jpg

Son düzenleme:

tappers

Onursal Üye
24 Eyl 2013
637
2,217
aman allah'ım ramazan üstadımızdan güzel çizimler, scanfan dostumuzdan teknik bilgiler, diyardaşlarımızdan şahane sözler, temenniler.. ne güzel! ne güzel!
teşekkürler üstadım saygılar..

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
1990-94 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümünde okurken bize yön veren,
elimin kıvrakça kalem tutmasında, adımın meslekte anılmasında büyük emeği olan hocaların hocası;
grafik tasarım ve tipografi (yazı) üstadı Prof. Namık Kemal Sarıkavak hocam
7. Kitabında biz öğrencilerinin bazı çalışmalarına yer verip, kıymetlendirmiş.
Hocamın kitabında yer almak benim için en büyük onurdur. Bu vefaya nasıl teşekkür edilir bilmem ki?
Ömrünüz bereketli, eserleriniz uzun ömürlü olsun hocam. Çok teşekkürler...

WwWK79.jpg

DYqmbZ.jpg

Tipografik Yazı Karakterleri; Ramazan Türkmen (Klasik Font ‘Baskerville’ tanıtım afişi, 1992)

koYRt5.jpg

Çalışmalar kağıt üzerine elle yazdığım orjinal tasarımlarımdır. Henüz daha bilgisayar yok.:)

Calligraphic, Ramazan Türkmen, 1993, Boyut: 50x70cm (Büyük olan)

jJ92WD.jpg

AYjzmJ.jpg

Hocam imza günüme değerli eşleriyle katılarak beni onurlandırdı.

DzrXfx.jpg

Son düzenleme:

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
893
4,656
İzmir
Türk çizgi romanını, değer verilirse, çok güzel yerlere götürebilecek muhteşem örnekler taşıyan bu güzel ötesi çizimleri gerçekleştiren sayın Ramazan Türkmen'e bakınca,ülkemizde çizgi romana gereken değerin verilmemesi dolayısıyla çok üzülüyorum.
Yukarıda ilk defa adını duyup, yaptıkları karşısında adeta şaşkına döndüğüm El Cezeri adlı büyük bilgine de İslam Dünyasının hiç değer vermeyip, şimdi düştüğü duruma bakınca da neden böyle her alanda geri olduğumuz anlaşılıyor.
Ülkemizde tüm sanatçılara ve bilim adamlarına gerçek değerin verildiği bir zamanın gelmesini tüm kalbimle temenni eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Çok teşekkür ederiz sayın Baybora, gönlünüze sağlık. Yorumunuzla gönlümüzü hoş ettiniz.:)

P4aDyW.jpg

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Öğrencilik yıllarına dönmüşken şöyle bir geçmişe, 90'lı yıllara gidelim istedim biraz.
18-20'li yaşlarda öğrenciyken büyük bir heyecanla yaptığım Diyanet Çocuk Dergisi kapaklarımdan bir kaç örnek paylaşayım.
1990-1995 yıllarından... Elimden tutan ve bu çalışmaları yapmama ön ayak olan Hayati Otyakmaz abiyi asla unutamam.
İsmini yad etmeden geçemeyeceğim. Dergiden kazandığım paralarla üniversiteleri okumuştum.:)

OhtE9Y.jpg

Mpbvch.jpg

JQfu56.jpg

4Lmv2w.jpg

Vk0Aja.jpg

İçerisine çizdiğim illüstrasyonlardan bir örnek. Yer yer sulandırılmış Kuruboya, Kasım 1994 tarihli.

KBX04h.jpg

Mevlana...

eKoyiY.jpg

Bu aralar çalışmalarımı sık paylaşarak belki biraz foruma rahatsızlık veriyor olabilirim. Kusura bakmayın..:)

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,642
İzmir

Bu aralar çalışmalarımı sık paylaşarak belki biraz foruma rahatsızlık veriyor olabilirim. Kusura bakmazsanız sevinirim.:)

Abi, hiç rahatsızlık olurmu. Tam tersine oldukça mutlu oluyoruz. Sizin gibi ustalarımızın çizimlerinden örnekleri keyifle takip ediyoruz. Siz paylaşmaya devam edin, biz takipten bıkmayız.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Dergiye hazırladığım "Hayvanların Dünyası" konu başlığından örnek çizimler..

4YFjLV.jpg

vQ2oWI.jpg

HGw4Kv.jpg

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,889
52,480
Kendi Koltuğunda
Teşekkür ederim ama bunlar yeni değil üstadım.:) 90-95'li yıllarda Diyanet Çocuk Dergisi için hazırladığım 12 sayılık bir seriydi. Eskilerden biraz devam edeyim istedim.
Sevgili saygı değer üstadım ben 2008 den 2015 7.ay dahil 12 şer sayılık tüm dergileri koydum ama kimse ilgilenip çocuk dergileri bölümüne taşımadılar belkide gözden kaçtı
http://www.cizgidiyari.com/forum/co.../92485-diyanet-cocuk-dergisi-2008-2014-a.html

ha bu nerden çıktı diyenlere laf diyanet dergisinden çıktığı için demek üstadımız o yıllar diyanet çocuğa çizimler yapıyorrmuş helal olsun üstadım yeni çizimlerini takipteyim.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Teşekkür ederim sayın Beymelikli...:)

ATLAR 'RÜZGAR KANATLILAR'

Bir düşünür; "atlar, insanların kendileriyle ilgili hayallerinin bir yansımasıdır. Güçlü, kuvvetli, güzel." der.
Atalarımız da "at yiğidin kanadıdır." demiş.

Atları çok seviyorum. Barut at ile...:)

SGf8ip.jpg

hZN8V5.jpg

0gtam0.jpg

9VEnJP.jpg

yTNfn6.jpg

SDlo0I.jpg

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979

Değişik zamanlarda çizdiğim, anma, kutlama vb. gibi önemli günlere uygun sosyal, kültürel ve millî içerikteki çizimlerim.

Milli mücadele yıllarında ATATÜRK.
Rahmet ve saygıyla anıyorum.

WcBzPK.jpg

LlVzIh.jpg

bFcmvT.jpg

IdXh0f.jpg

cB9Y34.jpg

lyI3YP.jpg

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Eyvallah çok teşekkür ederim, gönlüne sağlık değerli dost.:)
Sayfalara başından itibaren yeniden bakabilirsiniz. Zamanla bazı resimlerim silinmiş, onları tekrar koydum ve yorumlarıma da epeyce yeni çizimler ekledim.:)

PORTRELER

Türk müziğinin çağdaş ozanı Barış Manço...
"Unutma ki dünya fani, veren Allah alır canı,
Ben nasıl unuturum seni, can bedenden çikmayınca."
Diyordun, bizde seni bu can bu tende oldukça unutmayacağız.

aXmdvf.jpg

Portrelere yarın devam ederim. Bugünlük yetsin bu kadar.:)

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,889
52,480
Kendi Koltuğunda
Aynı ya bire bir degerli sanatçımızın portresi tam bir görsel şov çıkarıyorsun üstadım geleceğin parlak ve muhteşem olsun gelecek nesil seni bol bol ansın... böylelikle Barış Manço sanatçımızı da analım ve yad edelim.

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,148
İSTANBUL
Teşekkürler Ramazan bey çizimler ve renklendirmeler hepsi bir sanat harikası tablo gibi duvara as keyifle izle.Resim yapmaktan keyif aldığınız belli çünkü yüreğinizdeki o güzellik kağıda yansımış adeta saygılar sevgiler

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Sayın beymelikli güzel dilekleriniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Sağolun var olun.
Sayın muratusta resimlerimizle keyif verdiğimiz için biz de keyiflendik. Güzel bakan yüreğinize sağlık...
Evet doğrudur, çizim yaparken, tasarım yaparken keyif alıyorum. Ama artistik çizimler yapabilmek için uğraşmaktan daha çok hoşlanıyorum. Etkili çizimler yapmayı seviyorum. Güzel olacağına inandığım bir kompozisyona başladığımda zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum, zamanı unutuyorum. Hatta zaman geçmesin de bitirmeden kalkmayayım istiyorum.:) Hele bir de güzel bir müzik varsa değmeyin keyfime. Dünyanın en keyifli ifade şeklidir bence resim. Bu işe zekanızı, emeğinizi, yeteneğinizi, ruhunuzu kattığınız oranda yorulmazsınız. İş rutininden çıkar, çalışmanızla mutlu olursunuz.:)

PORTRELER

xYFNKK.jpg

Halil İ. Yıldırım

geum4W.jpg

Mustafa Demir (TimurKhan)

i7Ae6F.jpg

Sadık Mustafa

dCC828.jpg

74barF.jpg

Son düzenleme:

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,148
İSTANBUL
Mustafa demir'in portresine bayıldım Ramazan bey mavi renk ve mavinin tonları ile harika bir resim çıkmış ortaya elinize sağlık.Bu arada mustafa beyede selamlar .Saygılar sevgiler

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu
Üstadım, burada övgüler dizdiğimizi hatırladığım yüzlerce kalem ürünü eserden çok daha başarılı portreler bunlar. Eliniz, kolunuz ağrımasın.

Arkadaşlarınız çok şanslı...

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
İlgi ve övgü dolu sözleriniz için çok teşekkür ederim değerli arkadaşlar.
O sizin güzel bakışınız. Saygılarımla...

DERGİ KAPAKLARINA ÇİZDİĞİM BİYOGRAFİK PORTRELER

Hatırlanmasa da unutulmaz değerimiz: MAREŞAL MUSTAFA FEVZİ ÇAKMAK

3nvCB0.jpg

O Kurtuluş Savaşı’ndaki hizmetleri ile, Mustafa Kemal’le birlikte TBMM’nin Mareşallik rütbesine layık gördüğü ikinci kişiydi!..
Mustafa Kemal’den sonra Cumhuriyet’in ikinci Başbakan’ıydı.
Osmanlı’nın son, Cumhuriyet’in ilk ve Atatürk’ün tek Genelkurmay Başkanı'ydı...
Cumhuriyetin ilk Milli Savunma Bakanı O idi.
Cumhuriyetin Üç Mustafa’sından ikincisi Mustafa Fevzi'ydi O!..
Çok partili demokrasi de O’nun eseri…
O unutulabilir mi?
O’nun yaşamından da alınacak çok mesaj var bizler için.

Çöl Kaplanı FAHRETTİN PAŞA (Medine Müdafii)

eMHd55.jpg

Renklendirme: Halil İ. Yıldırım

FAHRETTİN PAŞA’NIN KISACA HAYAT HİKÂYESİ

Birinci Dünya savaşı yılları. Osmanlı askerleri Hicaz Cephesi'nde, kutsal Medine'yi İngilizlere karşı savunuyor. Çölde müthiş bir savaş var. İşte Fahrettin Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu, Medine'yi öylesine savunur ki, Fahrettin Paşa o günden sonra "ÇÖL KAPLANI" lakabıyla anılır. İngilizler bağımsız devlet vaadiyle Arap kabileleri Osmanlıya karşı kışkırtır. Nitekim Lawrence'nin örgütlediği bazı Arap kabileleri İngilizlerin yanında Osmanlı'ya karşı savaşır. Ama Fahrettin Paşa canla başla, yokluklar içinde aç susuz savunur Medine'yi ve Hz. Peygamberin kutsal emanetlerini İstanbul'a gönderirir. 30 Ekim 1918'de İstanbul'dan Fahrettin Paşa'yı yıkan haber gelir. Mondros Mütarekesi imzalanmış, anlaşma gereği Medine'nin 48 saat içinde düşmana teslim edilmesi gerekir. Fahrettin paşa beyninden vurulmuşa döner. Askerlerini Hz. Peygamberin kabri önünde toplar ve gözyaşları içinde onlara seslenir.
“Sözümüz var. Ya Resulallah biz seni asla yalnız bırakmayacağız. Al bayrağımız Medine semalarında dalgalanacak.” der.
Ve bu aşkla 70 gün daha savunur Medine'yi. Amansız şartlar sonucu tek başına kalır ve Medine çaresiz düşer. Fahrettin Paşa İngilizlere teslim olur. İngilizler onu Malta'ya sürgüne gönderir. 1948 yılında ölen Fahrettin Paşa Rumeli Hisarı'ndaki Aşiyan mezarlığına defnedilir.

Dipnot: SUAT YALAZ üstadımız da "Enver Paşa Efsanesi" adlı belgesel çizgi romanında es geçmemiş, kısa da olsa çok güzel değinmiştir Fahri Paşamıza. Türk ordusu açlıktan Çekirge kavurması yiyerek canla başla savunmuştur kutsal şehri...

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Malazgirt 1071 albümümde Türk ok ve yayını tanıttığım çizimlerim, Kemankeş Geleneksel Okçuluk Derneği tarafından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa BOZBEY beyefendiye, yardımcılarına, Bursa'da düzenlenen 8 haftalık Türk okçuluğu kursuna katılanlara, yapılan yarışmada birinciye ve dereceye girenlere hediye edilmiştir. Ayrıca Belediyenin girişine ve spor tesislerine de asılmıştır.

Geleneksel Türk Okçuluğu aleminin adeta 'alamet-i farika'sı (marka) olmuş o çizimlerimden ikisi.

P1dGyC.jpg

OCwteG.jpg

U0Nyiu.jpg

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa BOZBEY Bey'in gönderdiği plaketi ve Kemankeş Geleneksel Okçuluk Derneği'nin hediyesi oklarla, Türk okçuluğu kitaplarını aldığımda kendimi Alparslan ordusunda bir bahadır gibi hissettim.:) Asıl kahramanlar onlardır, Afşin Bey gibi kutlu atalarımızdır. Gönderdikleri kıymetli hediyeleri Afşin Bey adına aldım kabul ettim. Gösterdikleri bu sıcak ilgiye candan teşekkür ediyor, selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Okları yapıp süsleyen Kemal Cebecik hocaya ve değerli eşine ayrıca teşekkür ediyorum. Emeklerine sağlık olsun...

6ZJ7zy.jpg

szXeoK.jpg

aevnlp.jpg

eQdn2F.jpg

udbIPx.jpg

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Beğenileriniz için teşekkür ederim sevgili CortoMaltese, o sizin güzelliğiniz.:)

MALAZGİRT'TEN DUMLUPINAR'A ZAFERLERİMİZİN YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN!..

Ağustos ayı Malazgirt’ten Dumlupınar’a altın bir zincir halkası gibi uzanan zaferlerimizle süslüdür. Memleketim Afyonkarahisar’ın gülleri mor beyaz açar, yolu zafere çıkar…
Destan şairimiz Niyazi Gençosmanoğlu’nun dediği gibi “Aylardan Ağustos günlerden Cuma” dır ve Malazgirt ovasında Alparslan Gazi’nin sesi yankılanmaktadır. Neydi o büyük kumandanın duası?
Yer gök dua ile durur da, duasız zafer olur mu? Bayrağı elden, duayı dilden, aşkı gönülden bırakmadığımız için gülümser zafer bize.

“Ya Rabbi! Seni kendime vekil yapıyorum. Azametin karşısında yüzümü yere sürüyor ve Senin uğrunda savaşıyorum. Ey Allah’ım! Niyetim halistir. Bana yardım et. Sözlerimde hilaf varsa beni kahret. Eğer içim dışıma uygun düşüyorsa düşmanlara karşı cihadımda bana yardım et. Beni muzaffer bir sultan kıl. Senin salih kullarına kefil olan bu aciz kulundan merhametini esirgeme. Burada Allah’tan başka sultan yoktur. Emir ve kader senin elindedir. Ya Rabbi! Bu senin ordundur, bu senin ordundur. Bizi muzaffer kıl.”

HNsEU4.jpg

gPyOIT.jpg

Renkleme: Adem Dönmez

KHFQmD.jpg

Ruhun şad olsun büyük Sultan!

MİLLİ MÜCADELEMİZİN ZAFERİ

JTr0eE.jpg

Kara bulutlar kaplamıştı ufukları. Belli ki doluya tutulacaktı memleket ama yedi düvelin hesaba katmadığı, akıl sır erdiremediği bir şey vardı. Herkes kopacak Mehmetçik tufanından habersizdi. Gecenin en karanlık anı zannediyorlardı güneşin doğuşunu bilmeyenler. Yahya Kemal haykırıyordu hepimizin yerine:

“Şu kopan fırtına Türk ordusudur Ya Rabbi
Senin uğrunda ölen ordu budur Ya Rabbi
Ta ki yükselsin ezanlarla müeyyed namın
Galip et, çünkü bu son ordusudur İslam’ın.”

Atatürk’e çektiği telgrafta Mareşal Fevzi Çakmak zafer müjdesi veriyordu.“Bu sabah Allah’ın büyük kuvvet ve desteğine dayanarak bütün cephelerden taarruz harekâtı başladı.” Tarih 26 Ağustos 1922 idi. Dumlupınar önlerinde yeni bir destan yazılıyordu. Malazgirt’te çakan şimşek Dumlupınar’daydı. Anadolu’yu vatan yapan da, kurtaran da aynı tılsımdı.

Bayrak yürekli şair Arif Nihat Asya’nın dediği gibi “Bizi sen sevgisiz, susuz, havasız; Ve vatansız bırakma Allah’ım!”

Türk Milleti size ne çok şey borçludur. Saygı ve gururla...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,676
Ellerinize sağlık abi, ne güzel çalışmalar bunlar, sayenizde tarihimizle alakalı yeni çizimler görmek beni çok sevindiriyor.

Üstad Ekrem KOÇU'nun eski 3 adet kitabını buldum, ordada çok eski çizimler var, en kısa zamanda tarıyacağım.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Dört gözle bekliyorum sevgili Gandor. Güzel bir haber bu. Münif Fehim'in çizimleri eşliğinde tarihe güzel bir yolculuk yapacağız sayende. Teşekkür ederim.

Bayrak varsa yaşadığın yerde Bayram vardır.
Bayrak özgürlüktür, Bayram biteviye özgürlüğü yaşamak.
Ve bayrağınız altında gölgelenenlerin her birinin kanıyla renklenmişse;
işte o zaman Bayramın tüm renkleri beyaz üzerine düşer yüreklerde.
Ay yıldızın ışığı herkese yeter. Özellikle karanlıktakilere.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!

Vatan size minnettardır. Saygıyla ve gururla...

RyrNuv.jpg

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Bodrum'da kıyıya vuran küçücük bir beden.
Savaş'tan kaçan Suriyeli mülteci bir çocuk.
Kıyıya vuran bir bedenden fazlası bu.
Nesini söyleyeyim canım yavrum vicdanlar ölmüş ise!..

Wgx0HL.jpg

kVQAEZ.jpg

Son düzenleme: