Örümcek Adam Bilka Yayınları PDF Sayı 145 Geçmişe Dönüş

venomaer

Onursal Üye
10 Eyl 2018
319
6,680
145.jpg

Peter Banner

Kıdemli Üye
6 Haz 2016
143
566
Paylaşımınız için çok teşekkürler sevgili venomaer :)

Bilka'nın bu sayıdaki ilk macera için seçtiği "Geçmişe Dönüş" başlığı manidar. Görünüşe göre Örümcek Adam'ın eski düşmanlarını hatırlamasıyla bağlantılı olarak bu başlığı seçmişler; ama Bilka da bu sayıda iki geri dönüş yapmış: Normalde Venom'un ortaya çıkışı ve sonrasına (Amazing SM'de 300'lü sayılar) kadar gelmişken bu sefer oldukça gerilerden (Amazing SM # 100-101-102) bir macera seçmişler. Örümcek Adam'ın ekstra kollarının çıktığı maceranın Bilka'da da yer alması gerektiğini düşündüler demek ki. (Bilka'nın kronolojik sırayı takip etmediği herkesin malumu; ama bu kadar büyük sıçramaları pek yapmıyor. Gwen'in hayatta olduğu sayılara pek geri dönmemişler; Gwen'in ölümünü anlatan macera dışında o devreden bir iki sayı daha vermiş olsalar da Gwen'li kareleri atlama yoluna gitmişler.) Bir geri dönüşü de 18. sayıda verdiği "Koca Bebeğin Ölümü" macerasını tekrar vererek yapmış. (132. sayıdan itibaren bazı sayılarda -gelen istekler üzerine ve bazen de yer doldurmak için olsa gerek- eski sayılardan ara ara aktarmalar yapılmış.)

23. sayıya yaptığım yorumda, Bilka'nın kare uzatırken harf eksiğini kapatmayı gözden kaçırdığına dair bir görsel paylaşmıştım. Bu sayıda da gözüme takılınca yine paylaşayım dedim. Aşağıda "Koca Bebeğin Ölümü" macerasında yer alan telefon kulübeli bir karenin orijinal sayıdaki ve Bilka'daki hâlleri var. Bu sefer Bilka kareyi uzatırken yana harf eklemiş; ama gelgelelim "telephon" yerine "telephone" olması gerekirdi :D Elbette seneler önce basılmış bir dergide kusur aramak için belirtmiyorum; aksine, seneler sonra dahi insanlara tebessüm vesilesi olabilecek detaylar bunlar. (Bu kalıcılığı da Çizgi Diyarı'ndaki saygıdeğer üyelerin paylaşımları sağlıyor tabii :)) Hepimiz insanız ve zaman zaman hata yapıyoruz. Önemli olan hataların bize ve çevremize ne derece etki ettiği. Hatalar hep, burada olduğu gibi, hatırlanınca gülünecek cinsten olsa keşke.

dxny47fhj3rrane38.jpg