Le Voyage Dans La Lune 1902 (color) / A Trip to the Moon / Ay'a Seyahat

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,298
Le Voyage Dans La Lune 1902 (color) / A Trip to the Moon / Ay'a Seyahat

Yönetmen: Georges Méliès
Senaryo: Georges Méliès, Jules Verne, H.G. Wells
Ülke: Fransa
Tür: Kısa Metraj, Macera, Fantastik, Bilim-Kurgu
Vizyon Tarihi: 01 Eylül 1902 (Fransa)
Müzik: Jean-Benoît Dunckel, Nicolas Godin, Octavio Vázquez
IMDb: 8,2/10
TA: 8,2/10

Ay'a Seyahat hakkında düşünüldüğünde, insanın aklına hemen sinemanın ilk dönemlerine ilişkin o özgün ve efsanevi anlayış gelir:
"Kuralları" tam da üretim aşamasında belirlenen bir sanattı o zamanlar sinema.
1902 yılında gösterime giren bu Fransız filmi, süresi açısından (yaklaşık 14 dakika)
geçen yüzyılın başında çekilen genelde iki dakikalık kısa filmlere kıyasla o zaman için bir devrim niteliğindeydi.

Ay'a Seyahat, tiyatro oyunculuğu ve sihirbazlık geçmişinin etkileriyle filmi yapan yönetmen Georgies Melies'in sahne adamı kişiliğini doğrudan yansıtır.
Filmde daha sonra yaygın bir şekilde kullanılacak bindirme, zincirleme ve benzeri kurgu teknikleri gibi bir çok ünlü film tekniği cesurca denenmiştir.
Ay'a seyahat özel efektlerin basitliğine rağmen, genellikle bilimkurgu sinemasının ilk örneği olarak kabul edilir.
Türün ayırt edici unsurlarının pek çoğunu kullanır (uzay gemisi, bilinmeyen bir yerin keşfi gibi) ve kurallarının, geleneklerinin çoğunun temelini atar.

Film, profesör Barbenfouillis'in (Melies kendi oynamıştır) bir bilim kongresinde meslektaşlarını Ay'ı keşif yolculuğuna ikna etmeye çalıştığı sahne ile açılır.
Barbenfouillis'in planı kabul edildikten sonra, bilim adamlarından oluşan ekip uzay gemisiyle Ay'ı keşfe yollanır.
Füze şeklindeki gemi insan biçimli bir varlık olarak temsil edilen Ay'ın tam gözüne iniş yapar.
Yüzeye indikten sonra bilim adamları, Ay'ın saldırgan yerlileri Selenitler'le karşılaşır ve kralın huzuruna çıkarılırlar.
Düşmanlarının, basit bir şemsiye dokunuşuyla bir duman bulutunda kaybolduğunu keşfeden Fransızlar kaçmayı başarır ve Dünya'ya döner.
İniş sırasında okyanusa düşen ekip denizin derinliklerini keşfeder; sonunda kurtarılarak Paris'e döndüklerinde ise bir kahraman olarak karşılanırlar.

Melies dünya sinema tarihindeki kilometre taşları arasında meşru bir yeri hak edecek bir film yaratır.
Gerçeküstü görünümüne rağmen Ay'a Seyahat, tiyatronun hileleriyle sinematografik araçlarının sınırsız olanaklarını birleştiren eğlenceli ve çığır açan bir film.
Yönetmenden çok orkestra şefine benzeyen sihirbaz Melies, filme ayrıca senarist, oyuncu, yapımcı, dekor-kostüm tasarımcısı ve
o zaman için olağanüstü kabul edilen özel efektleri yaratan bir görüntü yönetmeni olarak da katkıda bulundu.

Bu ilk gerçek bilimkurgu filmini,
daha sonra türün tamamını ve doğal olarak en ünlü örneklerini etkilemiş olan o geleneklerin çıkış noktasını merak eden sinemaseverler kaçırmamalı.

Ay'a seyahat daha genel anlamda, kurgusal sinema ile kurgusal olmayan sinema arasındaki büyük farkı ortaya çıkaran film olarak da kabul edilebilir.
Melies, sinemanın günlük hayatı resmettiği bir dönemde bile (19. yüzyılın sonlarında Lumiere Kardeşler'in filmlerinde görüldüğü gibi)
sırf eğlence için yaratılmış bir hayal dünyasını seyirciye sunabilmişti.
Yönetmen, yaratıcılığını, o dönemin filmlerinde kesinlikle çok az rastlanan türden bir görsellikle dışa vurarak sinemanın gelecekteki sanatçılarına kapılar açmıştır.

Yazar: Chiara Ferrari
(LA California Üniversitesi'nde Sinema TV ve Dijital Medya Bölümü'nde doktora öğrencisi.
Araştırmaları arasında kültür, medya ve toplum, Latin Amerika Sineması, yeni medya kuramı yer alıyor.)

turkcealtyazi.org yorumcuları:

118 yıl önce çekilen bu filmi mantık hataları ve günümüzün sinema bilgisiyle değerlendirirseniz;
acımasızca eleştirmekten başka bir noktaya varamazsınız.

'Sinema bir deneyimdir' anlayışının gözlüklerini takın ve sadece keyifle izleyin.
Profesör Barbenfouillis'ın aya seyahati diğer bilim adamlarına anlatışıyla başlıyor film.
Bilim adamlarının Sihirbaz Merlin'e benzeyen kıyafetleri ve duyguları dışa vurmadaki hal ve hareketleri ile eğlenceye başlıyoruz.

Özellikle dökme demirden bir roketin inşası, maceraperest ruhlu ekibimizin uzay şartlarını umursamaması ve
nihayetinde bir topla fırlatılan roketin Ay'ın tam gözüne isabet edişi.

Ne diyelim hayal dünyasının perdelerini iyi açan bir yönetmenmiş Georges Méliès.
-agartan: Georges Melies, Lumier kardeşlerin belgeci tutumuna karşı kurmacı türünü geliştirmiştir; türün babası Melies diyebiliriz.
Ay'a Yolculuk ise kurmaca filmlerin ilklerinden olduğu için sinema tarihinde ayrı bir yeri vardır.-

Yönetmenin hem tiyatro hem de sihirbazlıkla olan ilgisi film boyunca göze çarpan unsurların başında geliyor.
Şemsiye dokunuşuyla buhara dönen Selenitler yönetmenin iki becerisini bir araya getirmesinin perdeye yansıması.
Ayrıca keşfedilen yerdeki yerlileri yok etme ve bunu kahramanlık sebebi olarak sinema perdesine taşımanın ilk örneklerinden birisi.

Bir asırdan fazla bir zaman önce; her oyuncunun tek tek emek verdiği, yönetmenin günlerce uğraştığı,
hepi topu yedi sekiz sahneden oluşsa da nice zorluklarla uğraşlarla çekilen bu filmi ben -kıytırık bir güvenlik görevlisi-
taa İstanbullarda 'gece mesaisinde' izlediğimi bilseydi Georges Melies üstad,
inanın filmin son halini ilk kez izlerkenki kadar duygulanırdı.
Hesap makinesiyle gta5 oynamak gibi birşey yapmış adam. Başarmış bunu.
1927 yapımı Metropolis'i gözümden düşürecek neredeyse.
Bilim-kurgu, mizah, aksiyon... hepsi var. Belki bir yerlerde aşk da vardır da; ben kaçırmışımdır.
Evet, evet var. Adamların sinemaya olan aşkları, oyunculuklarındaki heyecanda gizli.

Çoğu sanat dalı gelişimi açısından felsefeye benzer. Yani yığılarak ilerlerler, bilim gibi basamak basamak değil.

Sinema ise felsefe ile bilimin ortalarında bir yerdedir.
Hem yığılarak hem de basamak basamak ilerler.
Bu film de sinemanın ikinci basamağıdır.
İlk kez bu film ile sinema hayattan bir kesiti göstermenin ötesine geçmiş ve bir senaryo ile buluşmuştur.

Film, bu özelliği sebebiyle kusursuzdur benim için.

Benim dipçem: Bu filmi üç versiyon olarak yakalamıştım, üçünü de çekmek istedim.
Biri 280 MB (HD değildi), biri 900 MB ve bu, elimizdeki 1,10 GB hacmindeki versiyon.
Paylaşımlar (seed) çok zayıf olduğu için küçük hacimliler gelmedi, bu iki saatte geldi.
(şimdi torrent'e baktım; diğerleri henüz başlamamıştı, kapattım)

İlgilenenler için ID:

AVC formatında 15 min 36s uzunluk;
Video: 8580 kb/s bitrate; 960x720 pixels çözünürlük; 15,000 frame; 8 bits depth
Audio: Digital Theater Systems (DTS 5.1), 6 channels (Front: L C R, Side: L R, LFE) 48 Hz, 24 bits Lossy, 1.500 kb/s
Toplamda 1,1 GB yer tutuyordu.

Oturup convert işlemi yaptım. Ortaya çıkan sonuç:

Yine AVC formatı, uzunluk 15 min 38s
Video: 2000 kb/s bitrate; 960x720 pixels çözünürlük; 15,000 frame; 8 bits depth
Audio: Audio Coding 3 (AC-3 5.1), 6 channels (Front: L C R, Side: L R, LFE) 48 Hz, 16 bits Lossy, 512 kb/s
Toplamda 275 MB yer tutuyor.

Dikkatli okuyucular "2 saniye daha uzun" diyecekler;
en sonunda kullandığım convert programının reklamı var, 2 saniye.
Burayı kesmek istemedim.

Filme altyazı hazırlayan arkadaş aslında altyazı değil, anlatım hazırlamış.
Çünkü film hem sessiz, hem de ara yazı yok.

Filmin başında kısa bir metin olarak İngilizce ve Fransızca restorasyon açıklaması varken, bu açıklamayı çevirmemiş.

Klasörü indirdikten sonra, part1 dosyasına sağ tık yapın. Açılan sekmelerden "buraya çıkar" sekmesine tıklayın.
Filmin tamamı bir bütün olarak rar dosyalarından çıkacaktır.
Alt yazı için aynı işlemi ayrıca yapmanız gerekiyor.

Buradan indirebilirsiniz:

rar şifresi: agartan

Keyifli seyirler dilerim

Ekli dosyalar

• A.Trip.to.the.Moon.jpg
    A.Trip.to.the.Moon.jpg
    41 KB · Görüntü: 12
Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,672
Kasımpaşa
118 yıllık bir film demek ki...
Daha eskisi var mı bilmem ama bu akşam muhakkak izleyeceğim...
Bu arada sevgili baalpteor 25 sene dedik sen biraz abartıp 125 sene yapmışın...
İyi ki de yapmışın!..

kuriboh

Süper Üye
23 Ağu 2018
494
1,150
şu an dünya'da
Sene 1902..
1. Dünya savaşı bile yok.
Sultan II. Abdülhamid Han yaşıyor.
Vallahi bravo! Nereden buldun bunu?! :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,298
Martin Scorsese filmi Hugo'da (2011) bu filmin yapılış öyküsü detaylı bir biçimde kurgulanmıştı. Georges Méliès'i Ben Kingsley canlandırmıştı.
Hugo (2011) filminde "Aya Seyahat"
Hugo ile ilgili bilgi de verecektim, o film de paylaşım listemde vardı.
Hugo sunumumda kullanacaktım, ama sonra fikrim değişti.
Açıkçası, sayın Scanfan; diyardaş Hayriflix'in aramıza dönüp onun paylaşmasını arzu ettim.

uluduz

Yeni Üye
4 Eyl 2013
83
258
Sayın "baalpteor"
Bir sinefil olarak emeklerine teşekkür ederim. Her ne kadar siyah+beyaz versiyonunu tercih ediyor olsam da; Méliès'i gerçak bir illizyonist(gözbağcı) olarak düşünmüşümdür. Hayal dünyamıza kattığı zenginlik bir asırı geçtiği halde devam ediyor. Ne mutlu bu sanatı devam ettirilenlere......

Moderatör tarafında düzenlendi: