Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,937
İstanbul
51126310445_35dbf41c1f_w_d.jpg

Laura Branigan ve şarkıyı ilk kez seslendiren şarkıcı Raffaele Riefoli (Raf)

37 yıl önce bugün, 19 Nisan 1984'de "Self Control" Laura Branigan'ın üçüncü stüdyo albümünün çıkış single'ı olarak yayınlandı. Şarkı, aslında ilk kez İtalyan sanatçı Raf tarafından seslendirilmişti, yani bir coverdı.. İtalyan söz yazarı / yapımcı Giancarlo Bigazzi (aynı zamanda "Gloria" nın ortak yazarı); Steve Piccolo tarafından İngilizce sözlerle yazılmıştı. Laura'nın kaydettiği ve İtalyan sanatçılar tarafından kaleme alınan dört şarkıdan - "Gloria," "Mama," "Self Control" ve "Ti Amo", "Self Control" orijinal versiyonu İngilizce yazılmış olan tek şarkıydı. Raf ise, 1984'ün başlarında "Self Control" ün orijinal versiyonunu yayınlamıştı.
"Gloria" onun imzalı şarkısı olarak kabul edilse de, "Self Control" aslında Laura'nın kariyerinin en büyük single'ıydı. Şarkı dünya çapında büyük bir hit oldu! Platinum sertifikasına sahip olan "Self Control"; ABD'de Billboard Hot 100'de 4. sırada, Billboard Hot Dance Club Play listesinde 2. sırada ve Adult Contemporary Listesinde ise 5. sırada yer almıştır. Şarkı, Laura'yı Avusturya, Kanada, Finlandiya, Almanya, İsveç, İsviçre, Güney Afrika'da da dahil olmak üzere bir çok ülkede 1 numaraya taşımıştır. Zirveye ulaşamadığı ülkelerde ise ilk beşte kendisine yer bulmuştur. Parça Harold Faltermeyer ve Robbie Buchanan tarafından düzenlenmiş, yapımcılığını ise Almanya ve Los Angeles'ta Jack White ile Buchanan yapmıştır. "Self Control", kökleri Italo Disco'ya dayanan, özünde Synthpop olan ve sadece 80'ler müziği olarak kalmayıp, ayrıca zamansız bir kaliteye de sahip eşsiz bir eserdir.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,937
İstanbul
LAURA BRANIGAN

Laura-Branigan.png

(3 Temmuz 1952 - 26 Ağustos 2004)

Tarih 26 Ağustos 2004... 17 yıl önce tam bugün '80ler' öldü..
"Self Control" ile çocukluğumuza damga vuran Laura Branigan maalesef henüz 47 yaşındayken 'Beyin anevrizması' yüzünden hayata veda etti.
Huzur içinde uyusun! Onu çok özlüyorum!!!
www.youtube.com/watch?v=RP0_8J7uxhs

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,213
3,865
Osmaniye
Sabah sabah bu tatlı hatunun anılarıma götürmesi beni bir tuhaf yaptı.
Harika bir albüm kapağını paylaşmak istedim.
Ve tabi ki Self Control şarkısını da açmam lazım.
Toprağı bol olsun,

R-10500604-1498733968-2874.jpeg.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,937
İstanbul
Az önce Rebu.art adlı sayfada 2017 yılında çizilmiş "Self Control" klibine gönderme yapan bir Laura Branigan karikatürüne rastladım ve sizlerle paylaşmak istedim. Ruhu şad olsun!

Laura-Branigan-2017-Rabu-Art.png

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,937
İstanbul
38 yıl önce bugün 19 Nisan 1984'de, Laura Branigan, SELF CONTROL'ü piyasaya sürdü. The Exorcist filmininin yönetmeni tarafından çekilen korku öğeleri taşıyan müzik videosuyla birlikte, parça 30 Haziran 1984 tarihinde listelerde Hot 100'de 4 numaraya kadar yükseldi. O hafta Amerika'da 1 numara olan şarkı: Duran Duran'ın "The Reflex"iydi.. Keyifli dinlemeler.. www.youtube.com/watch?v=RP0_8J7uxhs

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,213
3,865
Osmaniye
Canımız ciğerimiz bir tanemiz toprağı bol olsun Lauramız 1986 yılında TRT 2 açılışı için Türkiye'ye gelmiş küçük bir konser vermişti. O dönemler bu tip hareketler bizim daha doğrusu yurdum insanı için büyük olaydı. Maalesef bu konser ile ilgili bir kayda rastlamadım. İnternette aradım arkadaşlar ama sanatçının TRT 2 açılışında yer aldığı görüntülerini bulamadım. (Başka sanatçıların konser görüntüleri var lütfen onları yazmayınız.)

Bu arada Laura çaktırmadan İstanbul'u da gezmiş bununla ilgili Hey dergisinin yapmış olduğu haber...

74cb39c1878fc82092532eef34736171.jpg

Yukarıda yazdığım gibi yanarak aradığım görüntüleri bulamadığım için ben de şarkıyı ilk icra eden Raf isimli arkadaşla Laura'mızın "teknoloci" kullanılarak yapılan remixini paylaşayım dedim.
İyi dinlemeler.

www.youtube.com/watch?v=oZphKUN3KU8

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,937
İstanbul
Canımız ciğerimiz bir tanemiz toprağı bol olsun Lauramız 1986 yılında TRT 2 açılışı için Türkiye'ye gelmiş küçük bir konser vermişti. O dönemler bu tip hareketler bizim daha doğrusu yurdum insanı için büyük olaydı. Maalesef bu konser ile ilgili bir kayda rastlamadım. İnternette aradım arkadaşlar ama sanatçının TRT 2 açılışında yer aldığı görüntülerini bulamadım. (Başka sanatçıların konser görüntüleri var lütfen onları yazmayınız.)

Bu arada Laura çaktırmadan İstanbul'u da gezmiş bununla ilgili Hey dergisinin yapmış olduğu haber...

74cb39c1878fc82092532eef34736171.jpg

Üstadım harika paylaşımlar, çok teşekkür ederim. Rica etsem Hey dergisi'nin kaçıncı sayısı olduğunu yazar mısınız, zira bu sayı şayet sitemizde yoksa bu sayıyı sahaflardan bularak sitemizde paylaşmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler..