Karşıyaka Tarihi (2011)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,363

Karşıyaka Tarihi (2011)

400 sayfa, 112 MB, pdf/s

52326287468_1dec000c96_o.jpg

Yıllardır Karşıyaka (İzmir) sahili boyunca yağmur, çamur, fırtına, güneş filan demeden her gün en az 5-6 kilometre yürürüm. Sportmen oluşumdan ya da fit olma sevdasından filan değil, boğuşmakta olduğum hastalıkla mücadelemin bir parçası olarak mecburen bunu yapıyorum. Bazen deniz kenarını bırakıp yolun karşısından yürüdüğümde de apartmanlardan birinin önüne dikilmiş bir plaketi görürüm ve her defasında kalbim burulur. Üzülmemek için de çoğunlukla deniz kenarını tercih ediyorum. Bu paylaşım daha çok bu plaketteki yazı ve fotoğraf üzerinedir.

Bir gün bu yürüyüşlerden biri sırasında uğradığım mekanda ikinci el olarak satılan buradaki kitabı gördüm ve satın aldım: "Karşıyaka Tarihi". Kitap 2011 tarihli, yani tramvay yolu filan henüz yapılmamış (2017'de tamamlanacaktır). Ancak Atatürk'ün İzmir'in kurtuluşundan hemen sonra sahilde konakladığı evlerden birine girerken merdivenlere serilen Yunan bayrağına basmayı reddettiği anekdot bu kitapta da yer alıyordu. Ben de ertesi gün bu plaketi ve sahilin şimdiki halini gösteren bir fotoğraf çektim ve aşağıdaki kolajı yaptım.

Önceleri bu apartmanları dikenlere için için kızıyordum, ama onların bir kabahati yoktu. Zira bunların tahrip edilmesi 1950'lerde, hatta daha önce başlamış galiba. 50'li yıllarda çekilmiş fotoğraflarda bu yalılar yine yok. Yerlerine yapılmış birkaç katlı binalar var, onlar da sonradan yıkılıp yerlerine şimdiki yüksek apartmanlar dikilmiş. Mamafih en soldaki yalı hala duruyor. Muhtemelen sahibi Levantenlerden biri olmalı. Ya değilse çoktan o da uçardı! (Aliotti Köşkü olabilir)

Tarihine bizim kadar değer vermeyen (ama değer veriyormuş gibi gözüken) başka bir millet var mı acaba? Sağda solda okuyoruz, belgesellerde filan seyrediyoruz. Adamlar eski devlet başkanlarının birkaç gün konakladığı otelleri bile koruma altına almışlar. Sanatçıların, yazarların, müzisyenlerin yaşamış oldukları evleri korumuş, duvarlarına plaketler koymuşlar (bizim gibi yıkıp yerine plaket kondurma değil, evi muhafaza edip duvarına plaket çakmışlar!). Dünyada bir benzeri olmayan Kapadokya'da yapılan yıkım ve tahrifatları duyunca kanım dondu. Ayrıntılarına bakmak bile istemedim. Eskiden içinde oturduğu mekanda en ufak düzeltme yapan bile 8 ay içeride yatıyordu (bazı arkadaşlarım yattılar, oradan biliyorum!)

Sevgiyle kalın

52326396359_58037d640d_o.jpg

52326378008_fb0baf0368_o.jpg

52326045581_cda45bae35_o.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,363

100. Yılında İzmir'in Kurtuluşu

9 Eylül İzmir'in kurtuluşunun 100. yıldönümü. Bu vesileyle tarihçi Emrah Safa Gürkan Yourtube kanalında aşağıdaki videoyu paylaşmış. Haliyle Mustafa Kemal'in İzmir'e girişinde yukarıda bahsi geçen anekdottan da çok kısaca bahsetmiş (19. dakika). Bu videoyu bugünün anısına sundum ve affınıza sığınarak derli toplu olsun diye bu konunun altına ekledim.
Historik Özel: 100. Yılında İzmir'in Kurtuluşu - Emrah Safa Gürkan