Kapanan site ve arşivlere ulaşma rehberi - Wayback Machine

CZN

Çeviri & Balonlama
17 Mar 2021
205
3,207
sNHYo1rG-KMKW8JTsfGbQfKpbwd-3xjT8VGgLh3qvIFNs7Z0MFM6BlMvDAlgz-ffZZy8UbJoSxt4XFqWQLoasPqs=s1280-w1280-h800

Mehaba siz arşivciler için çok kullanışlı bir site tanıtmaya geldim. Çizgi roman arşivimi büyütmemde en çok yardımcı olan sitelerdendi. Bu yüzden bunu sizle paylaşmak istedim.

Wayback ne işe yarar: Kapanan site ve ya kaldırılan arşiv, haber vs. gibi içeriklerin geçmiş zamanda kaydedilmiş hallerine bir nevi zaman yolculuğu yaparcasına tekrar ulaşmanızı sağlar.

Kullanımı: Kapanan ve ya değişen site ya da site sayfasının url'unu kopyalayıp arama yerine yapıştırın. Sonra Calendar (takvim) kısmından bir zaman dilimi seçin böylece o sitenin o zamanda ki hali karşınıza çıkacak. Diğer yöntem ise Urls kısmına girip arama yaparak da ulaşabilirsiniz. Örnek olarak TÇÇT sitesinin url geçmişine bakıp spawn yazarak hala spawn çizgi romanının bulunduğu zamnada ki site haline girip ( Yıl olarak eski yıllardan seçmeniz tavsiye olunur.) kaldırılan spawn dosyalarını rahatça girebilirsiniz.

Not 1: Mesela bir siteye girdiniz bu yine tççt olsun, Tamamlananlar kısmına bakmak isterseniz Tamamlananlar kısmına sağ klik yapıp yeni sekmede aç diyin böylece o site sayfasının bir sürü eski alternatifini kullanabilirsiniz.

Not 2: İndirme bağlantısını açınca üst url kısmında örnek olarak " " şekilde yazar. İndirme bağlantısına ulaşmak için en başta ki " " kısmını silip Enter'a basın.

Wayback sitesi:

Wayback sitesi hakkında daha fazla tüyo:

Not 3: Sadece çizgi roman sitesi olarak düşünmeyin akla gelebilecek her türlü haber, araştırma, blog, kişisel gelişim, dizi-film arşiv siteleri gibi yüzlerce kaynağa ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme:

ed86

Süper Üye
3 Kas 2018
832
1,635
Kapanan site ve bloglardan bir çok manga ve kısmen çizgi romanı buradan kurtarıyorum yıllardır. Ancak sıkıntı şu ki; sadece online site ise görseller gözükmüyor. Eğer indirme linki varsa ve bulunduğu tarihler bu sitede arşivlenmişse ve link içeriği silinmediyse İndiana Jones gibi mezardan eser çıkarabiliyoruz. Bazen de link değil indirme tuşu ile paylaşım yapılan siteler oluyor. Hepsini kaydetmeyebiliyor öyle olunca site. Bunlarda bilgi olsun.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,783
İstanbul
Madem bahsi açıldı, bu vesileyle dostlarımızdan bir istekte bulunayım bari: :)

Paylaştığımız görselleri ve açılan konuları Wayback Machine üzerinde saklayabilirsek olası bir kayıpta telafi süreci çok hızlı ve kolay olabilir. Bunun için yapmamız gereken önce Wayback Machine'de yedekleme yapabileceğimiz adrese gitmek:

Şöyle bir ekranla karşılaşacağız:

file

Ben seçenekleri resimde görüldüğü gibi seçiyorum. Ama 4. seçeneği (Save also in my web archive) sadece çok önemli konular için seçili hale getiriyorum. Tabi bu seçeneği kullanabilmek için sitede bir hesabınızın olması gerekli. Ama kolayca alınabilir üyelik. Ve yine ama bu elzem değil. Üye olmadan da yedekleme yapabiliyoruz.

Bu yedekleme desteğini sadece paylaşımı yapan dostumuz değil her birimiz yapabiliriz. Kendimizce önemli gördüğümüz görsel ya da konunun URL'sini ilgili boşluğa yapıştırmak yeterli. Wayback Machine'nin bir algoritması var. Kendisi de bir şekilde kendiliğinden bazı URLleri saklıyor. Bu şekilde pek çok veriyi geri getirebilmek mümkün oldu. Denk geldikçe bu desteği verebilirsiniz, sevgili dostlar. Özellikle görsellerin kolayca ve hızlıca kaybolduğu ve bu görsellerin bizim gibi bir forum için elzem olduğu düşünülürse verilecek desteğin önemi kolayca anlaşılabilir.

Keyifli forumlar dilerim.

CZN

Çeviri & Balonlama
17 Mar 2021
205
3,207
Madem bahsi açıldı, bu vesileyle dostlarımızdan bir istekte bulunayım bari: :)

Paylaştığımız görselleri ve açılan konuları Wayback Machine üzerinde saklayabilirsek olası bir kayıpta telafi süreci çok hızlı ve kolay olabilir. Bunun için yapmamız gereken önce Wayback Machine'de yedekleme yapabileceğimiz adrese gitmek:

Şöyle bir ekranla karşılaşacağız:

file

Ben seçenekleri resimde görüldüğü gibi seçiyorum. Ama 4. seçeneği (Save also in my web archive) sadece çok önemli konular için seçili hale getiriyorum. Tabi bu seçeneği kullanabilmek için sitede bir hesabınızın olması gerekli. Ama kolayca alınabilir üyelik. Ve yine ama bu elzem değil. Üye olmadan da yedekleme yapabiliyoruz.

Bu yedekleme desteğini sadece paylaşımı yapan dostumuz değil her birimiz yapabiliriz. Kendimizce önemli gördüğümüz görsel ya da konunun URL'sini ilgili boşluğa yapıştırmak yeterli. Wayback Machine'nin bir algoritması var. Kendisi de bir şekilde kendiliğinden bazı URLleri saklıyor. Bu şekilde pek çok veriyi geri getirebilmek mümkün oldu. Denk geldikçe bu desteği verebilirsiniz, sevgili dostlar. Özellikle görsellerin kolayca ve hızlıca kaybolduğu ve bu görsellerin bizim gibi bir forum için elzem olduğu düşünülürse verilecek desteğin önemi kolayca anlaşılabilir.

Keyifli forumlar dilerim.
Efendim bu konuya başka yazıda değinecektim. Lakin siz benden daha iyi anlatmışsınız ellerine sağlık.Ayrı zamanda küresel bir arşiv olduğu için birçok şeyi bulabiliyorum ve dosya arşivi de yapılabiliyor.