Justice League mi Avengers mi?

• Konuyu Başlatan jack
  • Başlangıç tarihi

dmcdante

Yeni Üye
17 Ocak 2010
53
35
JL tabiikide Batman var usta daha ne olsun ekstra bilgi JL'in kuruluşu Avangers'tan 3 yıl öncedir 1960 ta kuruldu JL

dnzk99

Yeni Üye
5 Eki 2012
1
1
JLA. Avengers tamamen havali ve sinir bozucu karakterlerden olusmus bir yapi bence. Avengers icinde duzgun karakterler gormek isteyenler West Coast Avengers okusun bence. Ayrica bir arkadas Avengers'in dagilma olaylarina deginmis. Justice League de, Justice League Elite ve International da defalarca dagilma durumu yasamis, hatta Stormwatch ve Outsiders gibi gruplar bazi ic catismalar sonucu kurulmustur. Baska bir yonden bakmak gerekirse arkadaslar Justice League'de ''Once an Avengers, always an Avenger'' felsefesi yoktur. Ozellikle takim kurucularinin Batman, Superman, Wonder Woman, Martian Manhunter gibi disiplin uzerine kurulu karakterler olmasi nedeniyle takim tam bir mahkeme havasindadir ilk zamanlarinda. Ayrica JLA, Justice Society gibi bir 2. dunya savasi takiminin modernize edilmis halidir. Bu nedenle cogu acidan JLA, Avengers'a gore ustun durumdadir. Sevgiler...

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Eski bir konuymuş ama hortladığına göre bir yorumda ben yapayım :).
Tabi ki Justice League, adı üstünde biri adalet öbürü intikam , tabi ki adalet intikamdan üstündür :D .

Ciddiyete dönersek Justice League daha köklüdür, kökleri Justice Society'e kadar dayanır Avengers ise DC yapar Marvel pazarlar felsefesinden doğmuştur :D.

Bir sürü kişi Batman gibi süper güçleri olmayan birinin JL'de ne işi var der ama Avengers'taki Hawkeye ya da Blackwidow gibi karakterlerden bahsetmez.

Aslında Justice Leaguedeki takım dinamikleri çok daha iyidir Avengersta ise Hulk,Wolverine gibi dengesiz adamlar olduğu için başıbozukluk vardır.

İki takımda da uyumsuz adamlar vardır fakat bunlar genelde JL'de küçük isimler olur onun aksine Avengers'ta bu uyumsuz adamlar büyük isimlerdir. Örnek veriyorum yine çok sorgulanan Batman, taktiksel liderlik ve dedektiflik yetenekleriyle hiçbir zaman takımda sırıtmaz ama önüne geleni kesip biçen Wolverinin Avengers'ta hiç yeri yoktur, hatta Örümceğin bile. Kendi solo yayınlarında dövüşürken yaptığı espirileri işler görünürken Örümceğin aynı espirileri ciddiyeti daha yüksek Avengers'ta çok yersiz görünür.

Eskiden Justice League üyelerinin güçlerinin fazla abartılı olduğu söylenirdi . Eski yayınları baz alırsak bu gerçektende doğrudur fakat gurubun kuruluş amacı buydu zaten çok daha büyük tehlikelere karşı koymak için buna rağmen Justice League kendini sürekli toparlayıp geliştirmiş , karakterlerin güçlerini kırpmıştır. Avengers ise tuhaf bir şekilde gittikçe karakterlerini daha abartılı hale getirmeye başlamıştır. Scarlet witch'in kafayı yeyip gerçekliği değiştirmesi ve sonrada mutant genini silmesi , Hulk'un önüne geleni World War Hulkta yenmesi gibi.

Ve son söylediğimden hikayelere geliyorum. Malesef Avengersın büyük event hikayeleri 90'ların ortalarından sonra büyük ölçüde kötüdür ve işin daha kötü tarafı hikayeler hep kahramanların birbiri ile savaşması üzerine kuruludur. Justice League'in event öyküleri ise harikadır.

Yanlış anlaşılma olmasın karşılaştırma yaptım ama Avengers asla kötüdür demedim sadece Justice League iki gömlek daha üstündür :D. Belki Avengers yazarları kahramanları birbiriyle dövüştürmeyi bırakıp düşmanlarla karşılaştırsa daha iyi olur. Bu arada yeni Justice League'in Trinity war'ından haberim var oda kahramanlar arası iç savaşı anlatacak umarım DC, marvel'ın yaptığı hataları yapmaz.

colossus

Aktif Üye
29 Ocak 2012
325
425
USA
Tercihim Avengers. Batman'e hiç alışamadım. Bana hep Marvel karakterleri daha sıcak geldi. Küçükken tv'de Batman'in filmi vardı. Başını izleyip çok korkmuştum. Onunla bile alakası olabilir. :D Marvel'da korku faktörü hiç yok birde ben DC yayınlarını çok hatırlamıyorum her yerde Marvel satılıyordu. Onun alışkanlığı da olabilir.

Flying Turkman

Yeni Üye
10 Eyl 2012
40
137
Ankara
Her iki tarafta da bütün kahramanların solo kariyerlerinden yanayım :D Bazı karakterlerin şu an olma nedenidir belki bu seriler (evet Hulk, sana bakıyorum) ama gene de bünyem Dünya'nın aynı anda bu kadar çok (ama bu kadar çok) fazla süper kahramanı karşılaştırmasını kaldırmıyor.

symser

Yeni Üye
18 Mar 2014
8
15
Tamam Marvel hoş güzel. Justice League daha bir sağlam adımlar atıyor sanki. En azından çizgi filmlerini izleyerek bunları diyebiliyorum. Marvel evreni çok karışık cidden. Okurken bazen beynim sulanıyor. Bilmiyorum sadece ben mi böyleyim fakat, insanın kafası karışabiliyor.

Marctorius

Yeni Üye
8 Şub 2016
47
37
ben o mu bu mu diye ayırmam. ama şu bir gerçek. justice league bağımsız bir grup. oysa avengers ipleri birleşmiş milletlerin elinde bir kurum. o yüzden adalet birliği diyorum

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
577
speedforce
Aslında kendine göre ikisi de çok iyi ama bana göre JL bir tık daha önde. Batman, Aquaman ve Wonder Woman faktörü var bir kere. Çizgi romanları ayrı bir havada basit bir sonla bitmiyor adamlar +18'den korkmuyorlar. Kötü adam ölecekse ölüyor yani. Ama Marvel'ın da yeri ayrıdır son dönemde filmleri eski tadını vermese de Doktor Strange ve Deadpool çok iyiydi. gelecek dönemde yayınlanacak İnfinity ve Justice filmleri baya iyi olacak iki filmi kıyaslamak anlamsız gelse de bana Justice o Dc'nin karanlık havası sebebi ile daha havalı olacak gibi.

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
577
speedforce
Öncelikle zevkler ve renkler tartışılmaz derler değil mi?
Hayır tartışılır hele konu özellikle bu ise bal gibi de tartışılır EFENDİM.
Ben Justice League diyorum öyle tek neden olarakta Batman demek istemiyorum.
Burada karşılaştıracağımız evrenin kahramanlarına bakalım ve ihmal edilen bir şey daha var ÇR olmazsa olmazı tuzu, biberi anti-kahramanlar...
Her ikisinde de JLA önde...
Kahramanlara bakalım;
Superman, Flash, Batman, Wonder Woman, Aquaman, Green Latern bunlar öne çıkanlar özellikle bu kahramanları MARVEL de ikame edecek bir benzerleri bile malesef yok...
Peki popülarite o da yok...
JLA'nın anti-kahramanlarına bakacak olursak fark çok daha fazla...
Joker, Harley Quinn, Two Face, Owldman, Darksaid, Sinestro, Lex Luthor, Groid, Kırmızı Fener, Bizarro, Amazo...
Marvelde Spider-man, Hulk, Thor X-men ve biraz Punisher dışında dişe dokunur ne var söylermisiniz?
Hele akılda kalan anti-kahraman hemen hemen hiç yok.
Yani ben de çoğunluğun dediği gibi JLA (DC Comics) diyorum...

Dc'nin tek eksiği efsane karakterlerine fazla önem vermemesi yıllarca Batman ve Süpermen üzerine döndü. Marvel en ufak karakterine bile film çekti. Deadpool bir yan karakterken gişede efsane oldu. Ha şu anda bu hatasını anladı tüm JL karakterlerine ayrı filmler gelmeye başladı ki çok güzel filmler olacak diye ümit ediyorum. Herşeye rağmen Dc her ne kadar da marvel hayranı olsam da :rolleyes:

exodus

Aktif Üye
22 Tem 2010
334
112
Şu konuya en son 2011 yılında yazmışım. Foruma girmediğim de 2 sene olmuştur herhalde. Yazdığım mesajları okurken fark ettim, sonra diğer konulara falan baktım. Bildiğin 15 yaşında ergen bir sosyal demokratmışım ya :D Yani Dan Didio benim kadar savunmazdı herhalde JL'ı. Benden kim bilir kaç yaş büyük insanlara atarlanmalar mı dersin yoksa iki üç eventi ingilizce okumanın getirdiği ego mastürbasyonları mı, ne ararsan varmış :D
Bu konu dışında yayınevlerinin avukatlığını yapmışım ya bildiğin. Şimdi düşünüyorum da banane elin küçük burjuvasının mülkiyetinin devamının sağlamaktan. Adminin adı Bakunin iken benim yazdıklarıma bak (adam benim gibi hıyarların çıkacağını aklına getirse iki kere düşünürdü belki site için :D).
Neyse lafı fazla uzatmak istemiyorum. ÇD'nın çizgiroman severler için önemini 6 sene önce kavrayamamışım. Bu ilk özürüm, ikincisi benden hem yaş hem tecrübe olarak büyük insanlara saygısızlık etmişim. Benim varolduğumu bile unutmuşsunuzdur ama bunları yazmasam içimde kalırdı, bol paylaşımlı günler...

Not: Marx > Bakunin ;)

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,641
İzmir
Şu konuya en son 2011 yılında yazmışım. Foruma girmediğim de 2 sene olmuştur herhalde. Yazdığım mesajları okurken fark ettim, sonra diğer konulara falan baktım. Bildiğin 15 yaşında ergen bir sosyal demokratmışım ya :D Yani Dan Didio benim kadar savunmazdı herhalde JL'ı. Benden kim bilir kaç yaş büyük insanlara atarlanmalar mı dersin yoksa iki üç eventi ingilizce okumanın getirdiği ego mastürbasyonları mı, ne ararsan varmış :D
Bu konu dışında yayınevlerinin avukatlığını yapmışım ya bildiğin. Şimdi düşünüyorum da banane elin küçük burjuvasının mülkiyetinin devamının sağlamaktan. Adminin adı Bakunin iken benim yazdıklarıma bak (adam benim gibi hıyarların çıkacağını aklına getirse iki kere düşünürdü belki site için :D).
Neyse lafı fazla uzatmak istemiyorum. ÇD'nın çizgiroman severler için önemini 6 sene önce kavrayamamışım. Bu ilk özürüm, ikincisi benden hem yaş hem tecrübe olarak büyük insanlara saygısızlık etmişim. Benim varolduğumu bile unutmuşsunuzdur ama bunları yazmasam içimde kalırdı, bol paylaşımlı günler...

Not: Marx > Bakunin ;)

Sevgili exodus,

O dönem Bendis Avengers serilerini o kadar çok seviyordum ki toz konurumadan okuyordum. Yıllar önce Marvel benim için comics türünün kralıydı. Fakat Avengers vs. X-men fiyaskosundan sonra bakış açım değişti. Hickman döneminde toparlansa da Secret Wars sonrası yine saçmalayan bir Marvel okumak beni üzdü. En son Civil War II ve X-Men vs Inhumans ile yine aynı saçmalıkları yaptılar. Son dönemlerde DC'yi daha çok sever oldum. Galiba dönemine göre düşünüp hiç birini diğerinden üstün tutmaya gerek yok. Bazı dönemler (yazarların etkisi büyük) Avengers çok iyi iken bazı dönemler JL çok iyi...
Sizinle aynı fikirdeyim. Hiç birini savunmaya gerek yok. Hangisini seviyorsak onu okuruz...

Bir itirafta benden; Rebirth sonrası DC All New Marvel'dan daha iyi ilerliyor. Şimdi DC diyorum.

Hatta yıllar önce hangi seri (çizgi roman) daha iyi hangisini okursunuz diye bir konuya liste yapmıştım. Şimdi yazsam tamamen farklı bir listem olur. Hatta bir ara yazayım.

Selamlar.

exodus

Aktif Üye
22 Tem 2010
334
112

Sevgili exodus,

O dönem Bendis Avengers serilerini o kadar çok seviyordum ki toz konurumadan okuyordum. Yıllar önce Marvel benim için comics türünün kralıydı. Fakat Avengers vs. X-men fiyaskosundan sonra bakış açım değişti. Hickman döneminde toparlansa da Secret Wars sonrası yine saçmalayan bir Marvel okumak beni üzdü. En son Civil War II ve X-Men vs Inhumans ile yine aynı saçmalıkları yaptılar. Son dönemlerde DC'yi daha çok sever oldum. Galiba dönemine göre düşünüp hiç birini diğerinden üstün tutmaya gerek yok. Bazı dönemler (yazarların etkisi büyük) Avengers çok iyi iken bazı dönemler JL çok iyi...
Sizinle aynı fikirdeyim. Hiç birini savunmaya gerek yok. Hangisini seviyorsak onu okuruz...

Bir itirafta benden; Rebirth sonrası DC All New Marvel'dan daha iyi ilerliyor. Şimdi DC diyorum.

Hatta yıllar önce hangi seri (çizgi roman) daha iyi hangisini okursunuz diye bir konuya liste yapmıştım. Şimdi yazsam tamamen farklı bir listem olur. Hatta bir ara yazayım.

Selamlar.

Moore veya Gaimann'ın eserlerini saymazsak ana akım Amerikan çizgiromanlarında en çok keyif aldığım seri Hickman'ın F4'u kesinlikle. Neyse uzun lafın kısası çizgiroman onu üreten tüm ekolleriyle inanılmaz keyifli bir alan. Fanboyluk yapmadan olabildiğince okumak lazım :D

mfyrat

Yeni Üye
21 Ağu 2010
37
69
Hımm, benim gibi Tex severler için uzak bir konu. Filmlerini sevip ÇR'larından uzak benim gibi biri için izlemesi güzel bir tartışma konusu.

MR.Wayne

Yeni Üye
18 Tem 2017
22
35
Avengers bana daha sıcak geliyor bunun sebebi de filmlerinden ama jL daha güçlü tabikide

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,407
Yapılan tartışmaları büyük bir dikkatle okudum.Dİğer yandan özeleştirilerin içtenliğine saygı duyarken yer yer tebessüm etmekten kendimi alamadım.
DC mi ? , Marvel mi ? tartışmasının sonu yok gibi görünse de ben tamamına yakınını takip ediyorum.Şimdilik daha çok arşivlemek için alsam da okumaya da başladım.Çok ta beğendiğim konuları yok değil.Özellikle Blade ve Örümcek Adam birlikteliği çok güzel durmuş farklı bir tad oluşturmuş.( Yemek proğramı sanki bu da benim bana dair öz eleştirim olsun.)
Zamanında Bilka Yayınları böyle tartışmaların ülke gündemini saracağını önceden görmüş olacak ki dünya da ilk ve tek olarak DC ve Marvel kahramanlarını Bilka Örümcek Adam'lar da bir araya getirmişler.Kendilerine bu eşsiz öngörüden dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır.
DC ve Marvel de had safhada konu sıkıntısı çektiklerini düşünüyorum.Yinede çok başarılı senaryolar var.Özellikle Batman hikayelerinin çok ayrı bir duruşu var.( Bugünlerde bu duruş kelimesi ile şahsi sıkıntılarım var.Duruş sergilemek gibi beni irrite eden söylemler varda.Bende duruş konusunda bir duruş sergiliyorum şu anda.)Yine Süperman hikayeleri de oldukça iyi.Örümcek Adam evrenini çok beğendim son dönem okuduklarım arasında ama şu THANOS arkadaşa bir türlü ısınamadım nedense.Yolu bizim mahalleden geçer elbet.Darkwood'da biz çok Thanos gördük.Ona saç sakal tıraşı yapar bizim apaçiler.Bedavadan kese bile atarlar.
Yeni kahramanlar yaratma sevdasına uçuk kaçık senaryolar ortaya çıkmış son dönem.
Örümcek Adam İç savaş 2 aslında bir tür Azınlık Raporu hikayesi gibi geldi bana.
Yinede Volverin hikayelerini de beğenmedim desem yalan olur.YKY sağolsun bir çok yayını bizlere kazandırdı da arşivleme fırsatı bulabildik.
Özellikle Süperman'in uçma özelliği olmadığı sıçrayarak ilerleme tekniği kullandığı ilk senaryolar bağlamında ki yayınları harika.Bu tartışmanın fitilini ateşleyen , yorumlarını bizlerden esirgemeyen bütün dostlara çok teşekkür ederim.
"AHYAAAAAAAAAAAAAAAAAK"

Enver Yılmaz

Çeviri & Balonlama
11 Ocak 2018
696
6,507
Kocaeli
Aslında soru yanlış bence Justice mi Avengers mi deyince konu Marvel mi DC mi ye gidiyor, şöyle soralım Adalet mi İntikam mı, akıl mantık her ne kadar Adalet dese de gönül İntikamı daha çok seviyor. Çünkü gerçek hayatta ikisini de bulmak çok zor, intikam alırsan hapiste çürüme durumu var, veya karşı tarafın ailesi ya da gücü vardır bu da sana ve sevdiklerine daha pahalıya mal olabilir. Sonuçta kimse sana teşekkür etmez Dünyayı bir pislikten kurtardın diye, Adalet ise ne kadar adil tartışılır ama geç geldiği veya yeterince adil olmadığı vb. sebeplerden Adaletten memnun olan azdan da azdır...

Tabi bunlar sonuçta kurgusal hikayeler hayali kahramanlar oldukları için bence ikisi de güzel, mümkünse ikisi de olsun, hem intikam alınsın hem de bu adil olsun.

Lodosslu

Yeni Üye
17 Eyl 2022
39
52
Superman, Flash, Batman, Wonder Woman, Green Latern, Martian Manhunter, Hawkgirl/Hawkman her zaman güzel ekip oluyor.

Özger

Yeni Üye
7 May 2023
19
36
Açıkçası Justice League daha çok seviyorum ama Avengers sevmemek de olmaz. Dc karakterlerinin orjin hikayeleri daha iyi. Marvel maalesef serumlu karakterler çok fazla, merdivenden düşüp kimsayal bir tepkimeyle süper kahraman bile olmaları işten değil.
Dc karakterlerinin en sevdiğim yanı, orjin hikayelerine çok önem verilmesi. Baktığınız zaman dc kahramanlarının kendi başlarına bile büyük bir evrenleri; kurgu şehirler, özenle işlenmiş hayatlar, yan karakterler, kötüler, süper kötüler ve antiler...Dc de kötü karakterlerin bile motivasyonu ciddi bir hikayeye dayalı.

Marvelda bu konu biraz zayıf kalıyor. Sonuçta serumla kahraman olunan bir evrende kötü karakterlerin zayıf hikayeleri olması gayet doğal olsa gerek.

Neyse tüm bunların ışığında, Superman gibi büyük bir gücü bile dünyalılaştırabilmiş, şehir hayatına, çalışma dünyasına yer yer sokak seviyesi suçlara indirebilmiş, yer yer en güçlü kozmik varlıklarla karşı karşıya getirip mükemmele yakın bir şekilde çizgi roman sayfalarına entegre edebilmiş, gerçek hayatta ise "süper kahraman" denilen şeyin kelime anlamı yapabilmiş bir markanın kahramanlar takımı bana daha yakın geliyor.

Son düzenleme: