Jess Long 01 Türkçe..

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,840
jesslongt0100a.jpg

Jess Long, 1969 yılında Arthur Piroton ve Maurice Tillieux tarafından yaratılmış bir Fransız-Belçıka çizgi roman kahramanıdır. Çizgi romanlar efsanevi Spirou dergisinde yayınlanmıştır. Çizimler iki ayrı grafik okulunun, hem Amerikan "comic"lerinin, hem de Fransız-Belçika çizgilerinin esintilerini taşımaktadır.

Sevgili dostumuz ve yöneticimiz buyuk beyaz tarafından balonlanan maceraların Türkçe'ye çevirisi tarafımdan yapılmaktadır. Umarım bu maceraları siz de okurken bizler kadar keyif alırsınız.

İlk bölüm aşağıda, diğer bölümleri de burada güncelleyeceğiz.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,051
75,682
hiçbiryerde :)
Harika bir seçim,
bir "bande dessinée" polisiyesi
her zaman iyi gider.
Teşekkür ederim Odenat ve Büyük Beyaz
dostlara.Şİmdi macera zamanı...

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
97
165
denizci
Çok güzel çalışma olmuş :D, ellerinize sağlık arkadaşlar :), en çok ben dörtgözle bekliyordum, büyük beyaz benim çalışmaları erteledi çünkü :mad:, şaka şaka :d; ben söyledim, nasıl olsa bir gün hepsi yapılır.

İlk projemde ben çok heyecanlanmıştım, uzung çok iyi bilir, sonra zamanla geçiyor, ama ilk çalışmanın önemini bilirim, bizler çevirmen değiliz, hepimizin kendi meslekleri var, bu işi sadece amatör anlamda yapıyoruz ve gerçek tercüme hakikaten kolay bir iş değil, ama çalışmaya baktım ve Çizgi Diyarı Çeviri/Balonlama ekibi olarak çok kaliteli bir arkadaşımızın daha aramıza katıldığını gördüm, hem de Fransızca eksiğimizi kapatacak bir dostumuz, çok teşekkürler üstadım, ekibe hoş geldin :)

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,695
Çizgi Diyarı Çeviri/Balonlama Ekibi diye bir ekip mevcut değildir... Lütfen dikkat edelim. :)

Ellerinize sağlık çok güzel olmuş. Yalnız büyükbeyaz dostum şu fontları büyült biraz yahu :) Balonlarda da yer var. :) Ben yaşlanıyorum galiba :)

Son düzenleme:

cngz1

Aktif Üye
3 Ara 2011
388
9,653
İstanbul
Bizlere yeni kahramanımız Jess Long'u tanıtttığınız için çok teşekkürler ederim Odenat ve Büyük Beyaz ellerinize sağlık

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,236
Kamlançu
Odenat'ın Çizgi Diyarındaki ilk çevirisi olduğu için ayrı bir yeri olacaktır. Kendisine ve balonlamayı yapan Büyük Beyaz üstada teşekkür ediyorum. Diğer sayıları da dört gözle bekleyeceğiz artık. :)

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
48,014
Spirou'aki her çizgi romanı incelemekten keyif alan benim gibi biri için
inanılmaz güzellikte bir paylaşım. Çok çok teşekkür ediyorum.
.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,678
Her iki arkadaşımıza da sonsuz teşekkürler, arşivlerimize Türkçe bir eser kazandırdıkları için ayrıca teşekkürler.

Sayın odenatın 2 nci çevirisi başka bir Fransız çizgi romanı da bende, balon temizlemesi bitti şu an balonlamaya başlıyorum.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,642
İzmir
Hiç bilmediğim bir çizgi romanı daha okuyup öğrenmiş oldum.
Emekleriniz için teşekkürler.

İlk bölümdeki Karaip Lokantasında geçen bölüm bana Baba filmini hatırlattı.
Seyredenler bilir, filmde lokantanın tuvaletinden alınan bir silah ile lokantadaki herifler Michael Carleone tarafından vurulur. Sanırım filmden uyarlamışlar.

Michael_corleone1.jpg

akrep069

Süper Üye
14 Ara 2009
524
646
gandor bunu steye koydugu(orginal ini) zaman çevirisi yapılsın demiştim.odenat dostuma teşekkur ederim.
gerçi tek benım dediğim için yapılmadı ama teşekkur ederim bu 54(!) yaşındakı küçük çizgi roman aşıgı bebeyi sevindirdiğiniz için ellerınıze saglık dillerınıze saglık gözlerınize saglık dostlarım
allah razı olsun
İHTİYAR ÇİZGİROMAN AŞIGI DEDE

12 Şub 2010
15,006
543,799
Çeviri balonlama bölümünde uçan kaçan kahramanların yanında arada bir de olsa frankofonların yer bulması sevindirici.

Sevgili The_DarknesS in değindiği gibi, tuvalete gizlenen silahla kirli polisin öldürülmesi Baba filminden kopya edilmiş.

Odenat&büyükbeyaz ortaklığından özlediğim türden iki nefis macera okumak imkanı buldum. Emekleri için çok teşekkür ediyorum.