Harici hard disk sorunu

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,020
Arkadaşlar bir konuda sorun yaşıyorum ve başına gelen arkadaşlardan bilgi rica ediyorum. Harici hard diskim 1 tb. Son zamanlarda 300 gb. bir alan boş olmasına rağmen dolu görünüyordu. İçerisindeki çizgi romanları başka kaynaklara aktararak hard diski biçimlendirdim. 931 gb. boş alan oluştu görünüyor. Lakin 500 gb. bir çizgi roman eklediğimde yer kalmadı uyarısı alıyorum. Çözümü nedir? Bilgisi olan arkadaşlar bilgi paylaşırsa çok sevinirim.
Tüm dostlara sorunsuz çizgi roman keyfi diliyorum.

afu

Onursal Üye
1 Şub 2011
680
5,020
İstanbul
Advanced System Care isimli bedava bir yazılım var.
Bilgisayarınıza kurup belli aralıklarla çalıştırmanızı tüm arkadaşlara tavsiye ederim.
PC de gerekli temizliği yapıyor. Pro versiyonu ücretli ama almaya gerek yok.

Belki sorununu çözebilir.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Arkadaşlar bir konuda sorun yaşıyorum ve başına gelen arkadaşlardan bilgi rica ediyorum. Harici hard diskim 1 tb. Son zamanlarda 300 gb. bir alan boş olmasına rağmen dolu görünüyordu. İçerisindeki çizgi romanları başka kaynaklara aktararak hard diski biçimlendirdim. 931 gb. boş alan oluştu görünüyor. Lakin 500 gb. bir çizgi roman eklediğimde yer kalmadı uyarısı alıyorum. Çözümü nedir? Bilgisi olan arkadaşlar bilgi paylaşırsa çok sevinirim.
değerli dost prince eğer garanti kapsamında ise tavsiyem değiştirmen muhtemelen bad sectorler var taratmayla düzelmiyor bu sorun yanikafa denen kısımda imalat hatası olasılığı yüksek ilerde ciddi veri kaybı sorunu çıkarabilir.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,882
52,471
Kendi Koltuğunda
Bad sektör yok onda dosya sistemini biçimlendirirken ntfs olarak biçimlendiriniz.Bad sektör olsa dosyaların çoğu okunamamazve donma olayları yaşardınız. Yada siz 2. el bir hdd aldıysanız bad sektörlü programlarla sorunlu yerleri kapattılar size öyle sattılar sistem o yerleri görmez hddy kullanırsın fakat veri azlığı yaşarsın aynen senin dediğin gibi,,.Eğer sfır bir hddyse biçimlendir kendi iletim sisteminle sonra özellilerden bak sonra Denetim masası ,bilgisayar yönetimi, Depolamadan disk yönetimine geç oradan bak.

Hard Disk Sifirlama-Bad Sektor Silme .rar

bunu kullanabilirsin

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,882
52,471
Kendi Koltuğunda
Advanced System Care isimli bedava bir yazılım var.
Bilgisayarınıza kurup belli aralıklarla çalıştırmanızı tüm arkadaşlara tavsiye ederim.
PC de gerekli temizliği yapıyor. Pro versiyonu ücretli ama almaya gerek yok.

Belki sorununu çözebilir.
Bununla alakası yok bu sadece çer çöp kalıntı temizleme yanlış kayıt girişleri temizleme aracı.

cizgicicocuk

Çeviri & Balonlama
9 Haz 2016
315
3,134
Merhaba;
Eğer diskte bir hata olmadığını varsayarsak:
Format atarken Allocation Unit Size'ı değiştirdiniz mi? NTFS için varsayılan değer 4096byte. Eğer çok yüksek bir değer seçerseniz diskin hızlıca dolma ihtimali yüksek. Bu sayıyı komut satırını yönetici olarak çalıştırıp aşağıdaki komutu çalıştırarak görebilirsiniz. E: yi sorunlu diskin harfiyle değiştirin.
fsutil fsinfo ntfsinfo E:

Gelen çıktıda
Bytes Per Cluster :
satırı ne gösteriyor. Örneğin bende bu değer 4096 (4 KB)

Tüm çıktıyı buraya yapıştırırsanız ben bakabilirim.

Diskte hata var mı diye bakmak için komutu çalıştırın. E: yi sorunlu diskin harfiyle değiştirin.
chkdsk E:

Tüm çıktıyı buraya yapıştırırsanız ben bakabilirim.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,020
Tekrardan selamlar arkadaşlar.
afu,omer123,strangerone,serdar67,beymelikli18 üstatlara verdikleri programsal destek cizgiciçocuk üstada da özel mesaj destekleri için çok teşekkür ediyorum.
An itibariyle hard disk temizlendi ve biçimlendirildi. Veri yedeklenen bilgisayarsa formatlandı. Sorun çözüldü.

Yardımlarınız için bir kez daha teşekkür ediyorum.