Galip Tekin 'in Acaip Hikayeleri

artukbekir

Yeni Üye
9 May 2012
3
0
Televizyonumuzda Acayip Hikayeler gibi kaliteli işler görmek beni şaşırttı ve mutlu etti, bu diziye kaynaklık eden çizgi romanları foruma ekleyebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler...

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,616
6,036
İstanbul-İzmir
Arkadaşım senelerdir Gırgır,dan başlayan ve diğer mizah dergilerinde süren
yüzlerce sayfa hikaye zaten sitemizde mevcuttur.
Bol bol indirip okuyabilirsin...

bylrzgr

Kıdemli Üye
16 Tem 2011
222
204
galip tekin gırgırın hangi sayılarında yada diğer dergilerin hangi sayılarında yazmıştır bilgisi olan arkadaşlar varsa daha kolay bu öykülere ulaşabiliriz

saffettinaz

Yeni Üye
2 Kas 2011
18
8
bahsedilen kitaplar elimde mevcut olmasına rağmen bende merak ettim hangi gırgır ? hangi mizah dergileri ?

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,616
6,036
İstanbul-İzmir
Arkadaşlar her sayısında bulamazsınız ve bende 10 ,larca yıllık Gırgır sayılarının hangisinde olduğunu bilemem ki??
Önce Gırgır ,Fırt sonra ki dönemde Hıbır , Lemanyak gibi dergilerde devam etti usta yazar çizerimiz.
Yakın dönemdede çizdiği hikayeleri basit bir google aramasıylada bulabilirsiniz...

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,616
6,036
İstanbul-İzmir
Galip Tekin
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Galip Tekin (d. 20 Nisan 1958, Konya), fantastik ve bilim kurgu tarzdaki eserleriyle tanınan çizgi romancıdır.

Gırgır dergisinde yetişmiş önemli çizerlerden biri olan Galip Tekin' in Oğuz Aral döneminin Gırgır' ında, komik, fantastik ve absürd öyküler çizerek başladığı çizgi romanları, giderek daha çok bilim kurguya yaklaşmış ve mizahi olmaktan uzaklaşmıştır. Bir dönem çizgi roman denince akla gelen ilk isim olan Galip Tekin, Gırgır' da Oğuz Aral döneminin bitmesinden sonra hemen hemen bütün mizah dergilerinde çalıştı. Çizerliğinin yanı sıra Taksim' in bir dönemki en popüler barı olan Kemancı' nın ortağı ve işletmecisi olan Galip Tekin, aynı zamanda üniversitelerde çizgi roman dersleri vermektedir.

Sevilen bazı öyküleri Alavarza, Delik, Son Neoplan, Tursuntur olarak sayılabilir. Haftalık dergilerde devamı haftaya şeklinde uzun soluklu yayınlanan bu öyküler 2011 senesinde albümleştirilerek yayınlanmaya başlandı.

Sanırım sorunuzun cevabı bu olabilir.
Arkadaşım yardımcı olmak istiyorum ama 58 senesinde doğan 80,lerin başından beri çizen , onlarca değişik dergide devamı haftaya şeklinde hikayeler yayınlayan birisinin hangi hikayesini size nasıl bulayım?
Sırasıyla Gırgır ve hıbır,dan başlayın derim ki dedim daha önce?

Birde sitemizde bulunan tanıtımıda inceleyebilirsiniz (ki google aramadada çıkıyor)
http://www.cizgidiyari.com/forum/e-f-g-h/839-galip-tekin.html

syndrome

Yeni Üye
2 Nis 2012
91
60
feysbuk sayfasında paylaşılıyor aslında ama çözünürlükleri çok düşük okumakta zorluk çekebilirsin.

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,616
6,036
İstanbul-İzmir
Ve gerçekten hayranı olduğum Galip Tekin hakkında bir yazı...

Mustafa Altıoklar’la Galip Tekin’in kan davası

Yıllar önce bir-iki haber olmuş ama ben ilk kez duydum bu gerçek olayı, o kadar çarpıcı geldi ki bana paylaşmasam olmaz...

Hikayeyi bilenler hemen diğer yazıya geçsin, bilmeyenlerin ise çok şaşıracağını garanti ederim.

Karikatürist Galip Tekin’in babası ile yönetmen Mustafa Altıoklar’ın amcası yıllar yıllar önce, 1973’te Konya’da bir sinema işletiyorlar.

Aralarında anlaşmazlık oluyor, Galip Tekin’in babası silahı çekip Altıoklar’ın amcasını vuruyor.

Sonra da kalan tek kurşunu kendi kafasına sıkarak intihar ediyor.

(Hatta rivayet odur ki, babası kendi gözleri önünde intihar ettiği için Galip Tekin’in çizgileri bu kadar uçuktur)...

Tüm bu acı olaylar yaşanırken Galip Tekin’le Mustafa Altıoklar daha çocuklar...

Gel zaman git zaman, aradan 22 yıl geçiyor.

Altıoklar, İstanbul Kanatlarımın Altında’yı çekecek...

Filmdeki meşhur kanatları kim çizer kim çizer diye aranırken, Galip Tekin’i tavsiye ediyorlar Mustafa’ya...

Kalkıyor, Galip Tekin’in Kemancı’daki ofisine gidiyor.

Karikatürist ve yönetmen birbirlerini tanımadan oturuyorlar masaya.

İki-üç toplantı sonrasında Galip Tekin, Altıoklar soyadından şüpheleniyor.

Küçük bir araştırmadan sonra anlıyor ki, karşısındaki adam 22 yıl önce babasının vurduğu adamın yeğeni...

Hemen arıyor Mustafa Altıoklar’ı, "Gel toplantı yapalım" diyor.

Mustafa da kanat çizimlerini bitirdiğini sanıp, kalkıp Kemancı’ya gidiyor.

Karşılıklı oturuyorlar masaya...

Tam o sırada Galip Tekin belindeki tabancasını çıkarıp...

(Bu sırada reklam kuşağı girer, 8 dakika... 3 dakika da tanıtım, toplam 11 dakika)

...tabancasını çıkarıp masaya koyar.

"Al vur beni" der...

Mustafa Altıoklar ne olduğunu anlamaz.

"Ben senin kanlınım, al vur beni" der Galip Tekin; "Benim babam, senin amcanı öldürdü"...

Öylece kalırlar masada.

Uzun bir sessizlik. Sonra...

Sanki yıllardır birbirlerini arayan iki eski dost gibi, sanki ilk kez görüşüyorlarmış gibi masadan kalkıp sarılırlar birbirlerine, uzun uzun kucaklaşırlar...

O günden sonra da sıkı dost olurlar.

Fin!

Duyduğum en güzel kan davası hikayesiydi bu! Ne dersiniz öyle değil mi?

alıntı:Cengiz SEMERCİOĞLU

Kaynak:

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Ve gerçekten hayranı olduğum Galip Tekin hakkında bir yazı...

Mustafa Altıoklar’la Galip Tekin’in kan davası

Yıllar önce bir-iki haber olmuş ama ben ilk kez duydum bu gerçek olayı, o kadar çarpıcı geldi ki bana paylaşmasam olmaz...

Hikayeyi bilenler hemen diğer yazıya geçsin, bilmeyenlerin ise çok şaşıracağını garanti ederim.

Karikatürist Galip Tekin’in babası ile yönetmen Mustafa Altıoklar’ın amcası yıllar yıllar önce, 1973’te Konya’da bir sinema işletiyorlar.

Aralarında anlaşmazlık oluyor, Galip Tekin’in babası silahı çekip Altıoklar’ın amcasını vuruyor.

Sonra da kalan tek kurşunu kendi kafasına sıkarak intihar ediyor.

(Hatta rivayet odur ki, babası kendi gözleri önünde intihar ettiği için Galip Tekin’in çizgileri bu kadar uçuktur)...

Tüm bu acı olaylar yaşanırken Galip Tekin’le Mustafa Altıoklar daha çocuklar...

Gel zaman git zaman, aradan 22 yıl geçiyor.

Altıoklar, İstanbul Kanatlarımın Altında’yı çekecek...

Filmdeki meşhur kanatları kim çizer kim çizer diye aranırken, Galip Tekin’i tavsiye ediyorlar Mustafa’ya...

Kalkıyor, Galip Tekin’in Kemancı’daki ofisine gidiyor.

Karikatürist ve yönetmen birbirlerini tanımadan oturuyorlar masaya.

İki-üç toplantı sonrasında Galip Tekin, Altıoklar soyadından şüpheleniyor.

Küçük bir araştırmadan sonra anlıyor ki, karşısındaki adam 22 yıl önce babasının vurduğu adamın yeğeni...

Hemen arıyor Mustafa Altıoklar’ı, "Gel toplantı yapalım" diyor.

Mustafa da kanat çizimlerini bitirdiğini sanıp, kalkıp Kemancı’ya gidiyor.

Karşılıklı oturuyorlar masaya...

Tam o sırada Galip Tekin belindeki tabancasını çıkarıp...

(Bu sırada reklam kuşağı girer, 8 dakika... 3 dakika da tanıtım, toplam 11 dakika)

...tabancasını çıkarıp masaya koyar.

"Al vur beni" der...

Mustafa Altıoklar ne olduğunu anlamaz.

"Ben senin kanlınım, al vur beni" der Galip Tekin; "Benim babam, senin amcanı öldürdü"...

Öylece kalırlar masada.

Uzun bir sessizlik. Sonra...

Sanki yıllardır birbirlerini arayan iki eski dost gibi, sanki ilk kez görüşüyorlarmış gibi masadan kalkıp sarılırlar birbirlerine, uzun uzun kucaklaşırlar...

O günden sonra da sıkı dost olurlar.

Fin!

Duyduğum en güzel kan davası hikayesiydi bu! Ne dersiniz öyle değil mi?

alıntı:Cengiz SEMERCİOĞLU

Kaynak:
Vooov diyorum.. güzel bir öyküymüş, zaten Altıoklar'a bir sempatim vardı ikiside esaslı adamlarmış.

artukbekir

Yeni Üye
9 May 2012
3
0
Sağol Bordox siteye bakmıştım ama farketmemişim o kısmı... Yardım edenlere de teşekkürler Gırgırlara bakıp bulmaya çalışacağım artık.

Şükrü

Çeviri & Balonlama
16 Şub 2011
1,286
2,175
Far Far A Way
Sitenin arka plan çok güzel :
bg1.jpg