Esinlenmeler...

machine_code

Kıdemli Üye
30 May 2015
150
703
0574.jpg

İ ç t e n l i k l e...

Sevgiyle...

Son düzenleme:

machine_code

Kıdemli Üye
30 May 2015
150
703
Çizgiroman dünyasında, kökenleri çok eskiye uzanan, binlerce yıllık bir efsane vardır ve iddiası da şudur:

Çizgiromanda, çizgi ' resim ' ve roman ' yazı ' vardır, hesap yoktur...

Öyleyse soruyoruz:

Atlantis' in New York Vampiri ' Un vampiro a New York ' adlı kitabının yayım tarihi nedir_?...

' Yalnız kitaptan bulunmasını istiyoruz...Haliyle araştırma yapmak yasak... '

Efsane gerçek ise, bu koşullar altında, soru, yanıtlanamaz...

Filozof Karl Marx, Das Kapital III' de, ne diyordu_?...

FAİZ, bundan önceki iki bölümde görmüş olduğumuz gibi, kökeni bakımından, faal kapitalistin, sanayicinin ya da tüccarın, kendi sermayesi yerine borç alınan sermayeyi kullandığında, para-sermaye sahibine veya onu ödünç verene ödemek zorunda olduğu kârın, yani artı-değerin yalnızca bir parçası gibi görünür, ve kökeninde, onun bir parçası olduğu gibi, gerçekte onun bir parçası olarak da kalır. Kapitalist eğer yalnız kendi sermayesini kullanıyorsa, böyle bir kâr bölüşümü olmaz, kârın hepsi onun olur.

* Faiz oranı, belli bir miktardaki para-sermayenin kullanımı için, yıllık ya da daha uzun ya da kısa bir süre için, borç verenin almaya ve borç alanın da vermeye hazır olduğu nispi bir miktar olarak tanımlanabilir...

Basit, bileşik ve sürekli bileşik faiz hesaplamalarında p faiz oranı, ondalık kesir olarak ifade edilir..

Dahiler problemi:

Peki 1978 yılının anlamı nedir_?...

0612.jpg

İ ç t e n l i k l e...

Sevgiyle...

Son düzenleme:

machine_code

Kıdemli Üye
30 May 2015
150
703
Atlantis' in bu kitabının her açıdan Fizik ile oldukça haşır neşir olduğu aşikar... ' Ayrıca bu kitapta Mystere' nin başına gelen kazalar, Yüzbaşı Volkan' ın bir macerasıyla çok benzerdir... '

Hızla dönen atlıkarınca ' dairesel hareket ', Mach sayısı ' Herhangi bir kütlenin hızının, bulunduğu ortamdaki ses hızına oranı...Örneğin hava ortamı için Mach1, 340 m/s ', kaçış hızı,' Herhangi bir cismin kütleçekim alanından kurtulması için kazanması gereken minimum hız... '

Kitap ne diyordu_?...

' ...Bildiğiniz gibi mekik yörüngeye girmek için, saniyede 11 kilometre "kaçış" hızına ulaşmalı... '

0621.jpg

İ ç t e n l i k l e...

Sevgiyle...

Son düzenleme:

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,078
Paylaşımlarınız için teşekkürler,lakin ben kendi adıma yazıyorum bu tür açıklamaları ben dikkate almadığım gibi benim düşüncemde başka dostlarda var.Ricam olsun kapak üzerinde esinlemeleriniz çok güzel,mükemmel çalışmalarınızı kapak tadında olmasını sizden rica ediyorum.
Lütfen alınmayın.

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
577
speedforce
Bildiğim kadarıyla Kenan Yarar Enki Bilal'den esinlenerek çizimler yapıyor. Çizim teknikleri neredeyse birebir aynı. Bununla birlikte şöyle örnekler vereyim;
Dc den Darkseid karakterini Marveldan Thanos olarak görmekteyiz. Hatta bir kısım Apocalypse de dese de konum olarak Thanos daha uygun.
Yine Dcden Flash karakterini Marveldan Quicksilver olarak görmekteyiz.
Yine Dcden Deathstroke karakterinin parodi olan versiyonu Marveldan Deadpool gerçi daha sonra tamamen üstünlüğü ele geçirdi.
Yine Dc den Süpermane karşılık Marvel Gladiator ve Hyperion'u oluşturdu.
Tüm bunlar esinlenme değil de araklama literatürüne girse de iki firma arasındaki bu tür benzerlikler çok sıkıntı yaratmamış. Aksine yeni karakterlerin çıkmasına vesile olmuş. Bir bakıma iyi olarak değerlendirilebilir.

machine_code

Kıdemli Üye
30 May 2015
150
703
Bildiğim kadarıyla Kenan Yarar Enki Bilal'den esinlenerek çizimler yapıyor. Çizim teknikleri neredeyse birebir aynı. Bununla birlikte şöyle örnekler vereyim;
Dc den Darkseid karakterini Marveldan Thanos olarak görmekteyiz. Hatta bir kısım Apocalypse de dese de konum olarak Thanos daha uygun.
Yine Dcden Flash karakterini Marveldan Quicksilver olarak görmekteyiz.
Yine Dcden Deathstroke karakterinin parodi olan versiyonu Marveldan Deadpool gerçi daha sonra tamamen üstünlüğü ele geçirdi.
Yine Dc den Süpermane karşılık Marvel Gladiator ve Hyperion'u oluşturdu.
Tüm bunlar esinlenme değil de araklama literatürüne girse de iki firma arasındaki bu tür benzerlikler çok sıkıntı yaratmamış. Aksine yeni karakterlerin çıkmasına vesile olmuş. Bir bakıma iyi olarak değerlendirilebilir.

Sunduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyoruz sevgili Malatyalı...

Benim beynim yandı o hesaplamaları okurken :)

O kadar da zor şeyler değil sevgili Atsinaa...Soyutlaştırılan somutun sembolik anlatımı da diyebiliriz... : )

0695.jpg

İ ç t e n l i k l e...

Sevgiyle...

Son düzenleme:

Önder Çakı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
5 Ağu 2012
263
1,734
Eski ve değerli dosta selamlar,

Müthiş bir kapak.

Burada esinlenmenin bir tık ilerisine geçilmiş.
Sanki''Hepimiz Kara MURAT'ız.'' diyorlar...

machine_code

Kıdemli Üye
30 May 2015
150
703
Eski ve değerli dosta selamlar,

Müthiş bir kapak.

Burada esinlenmenin bir tık ilerisine geçilmiş.
Sanki''Hepimiz Kara MURAT'ız.'' diyorlar...

Fırtına Kuşumuz Kolibri ve Önder Çakı özelinde, hiç unutulmayan eski dostlarımızı, eski günlerdeki gibi, tüm içtenliğimizle ve sevgi ve saygıyla bir kez daha selamlamaktan O N U R duyarız... Ayrıca, olağanüstü övgüleriniz için de çok teşekkür ediyoruz sevgili Önder Çakı...

vj6db4.png

İ ç t e n l i k l e...

Sevgiyle...

Son düzenleme:

machine_code

Kıdemli Üye
30 May 2015
150
703
Zagor F56 Son Uçuş' da ' Spiritus in Secure, Fasciculus LVI., Fuga Ultima ', Kartalların kralı Ben Stevens ' Beniamini Stephani, Rex Aquilarum ' karakteri ile, Zagor F281 Esrarengiz Ada' daki ' Spiritus in Secure, Fasciculus CCLXXXI., Insula Mysteria ' kızılderili ' Indi Americani ' Sarı Çiçek ' Flos Flavus ' karakteri arasındaki benzerlikler ' analogiae ' linkte analiz edilmişti...

L i n k

Fakat başka analojiler de vardır, örneğin ' Exempli Gratia '

789.png

790.png

791.png

792.png

793.png

794.png

795.png

796.png

İ ç t e n l i k l e...

Sevgiyle...

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Celal Şengör hocanın bütün kitaplarını ki ülkemizde yayınlanan kitaplarının tamamına yakını makaleler kendi deyimiyle fıkralardır hemen tamamını okumuşturum.
Hasan Ali Yücel ve Fuat Köprülü çalışmaları ayrı bir kategori yada Popüler Bilim Sohbetleri farklı bir alan diyebiliriz.
Celal hoca bazı kitaplarının neden ülkemizde yayınlanmadığını açıkladı zaten çevirmen sorunu ve yayıncılık hakları gibi konular olduğunu ifade etti.
Celal Şengör salt jeolog değildir ülkemizdeki tarihçilerin İlber Ortaylı nın deyimiyle %99undan fazla tarih bilir.
Yine aynı zamanda bilim felsefesi ve bilim tarihçisidir.
Halil İnalcık hocanın öğrencisidir.
Fuat Sezgin rahmetlinin 12.Ciltlik dünyada eşi olmayan İslam Bilim Tarihi de Almanca'dır.
Fuat Hoca isteseydi Türkçe de yazabilirdi ama oda yazmamıştır. Fransızca'ya henüz çevirisi bittimi bilmiyorum.
Bu açıdan Celal Hocayı jeolog olarak ele almak bulunduğu durumu çok yansıtmaz.
Atatürk'ün Türk Tarih Tezi çalışması ile ilgili düşünceleri çok kıymetlidir.
Newton Neden Türk Değildir ve Dahi Diktatör kitapları çok önemlidir benim açımdan.
Hocanın bilimsel bakış açısı her makalesine yansır.
Hoca dünya çapında bir bilim adamıdır.
İnancı kendisine ait olmak üzere çok kıymet veririm.
Nasa da Mars jeolojisi konusunda çalışmalar yürüten büyük bir bilim adamıdır.
Bilim tarihi ve felsefesi ise çok önemli uzmanlık alanlarıdır.
Bu anlamda çok değerli bulurum.
Selamlar.

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
808
12,365
Burada pek esinlenmeye girmese de konumundan dolayı Stan Lee'nin Jack Kirby'i değişikliklere zorlamasından söz edeceğim.

Kara Panter olarak bildiğimiz karakter T'Challa, Jack Kirby tarafından "Kömür Kaplanı" olarak yaratıldı. Kostümünde kaplan şeritleri vardı ve yüzünün alt kısmında maskesi yoktu. Stan, Jack'e adını "Kara Panter" olarak değiştirmesini, kostümü tamamen siyah yapmasını ve tam bir yüz maskesi eklemesini söyledi. Pek çok Stan taraftarı bunun büyük bir gelişme olduğunu söylüyor. "Kömür Kaplanı" nın aptalca geldiğini ve yeni kostümün havalı olduğunu söylüyorlar. Bu elbette bir fikir meselesidir. Ancak değişikliklerle ilgili ciddi sorunları görmezden gelemeyiz. Mesela Jack'in özgün tasarımı T'Challa'nın yüzünü gösterirken, Stan örtbas etmesini istedi. Böylece Jack T'Challa'ya yarım maske verdi. Fakat Stan, T'Challa'nın yüzünün tamamen kaplanmasını ve yeniden çizilen bir kapağın olmasını istedi : yeni kapak, T'Challa'yı arka plana itiyor.

ff52-cover-comparison.jpg

Yüzünü neden kapatıyorsun? Belki de gizli kalmak için... Belki de gizemli bir adam olduğu için? Fakat Black Bolt da öyleydi, Gorgon, Galactus, Gümüş Sörfçü ve hemen hemen her Kirby karakteri.

Sadece siyah adamın yüzünü gizlemesi gerekiyor. Niye ya? Ne zaman çizgi romanlar siyah bir karakter gösterseler (bu dönemde), şikayet mektupları almışlardır.

ff52-panther-design.jpg

Burada iki "kara panter" karakterimiz var ve aradaki tek fark, tamamen Stan Lee, diğeri ise Jack Kirby'li Stan Lee. Stan Lee karakteri insanları korkutmak için kostüm giymiş bir adam. Anında unutuldu. Ama karışıma Kirby ekleyin ve tarih yazan (ilk siyah süper kahraman), zengin ve büyüleyici bir hikayesi olan, yıllar boyunca kendi çizgi roman başlıklarını destekleyen ve büyük bir Hollywood filmi olan bir karakterimiz var. Temmuz 2016'da).

Şimdilerde ise işler tersine döndü artık beyaz kahramanlar bile siyah olmaya başladı... ikinci FF filminde olduğu gibi...

ff3_changes_from_whatifkirby_com.jpg

FF 3'ten orijinal bir sayfadır. Olağandışı bir şekilde "lütfen ters çevir" işaretini ve arkadaki Stan'dan gelen notları içerir.

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
808
12,365
Burada ise esinlenmenin ağzı burnu dağıtılmış sanırım...

David Mack'in (New Avengers) Yeni Yenilmezler # 39 ve Adam Hughes'un Gen 13: (Ordinary Heroes) Sıradan Kahramanlar'daki çalışmaları arasındaki ince benzerlikleri görecek kadar keskin gözleriniz var mı bir test edin...

1z4hhtt.jpg

29ebuw.jpg

dgghmh.jpg

volcp1.jpg

2a5jcqr.jpg

5mwgw6.jpg

2d9r0jr.jpg

6sgboh.jpg

Mack, her şey ortaya bütün çarpıcılığıyla ortaya konana kadar bu intihal ötesi durumu kabul etmedi. Şimdi de Hughes'un çalışmasına "saygı duruşu" gösterdiğini söylüyor.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,624
hiçbiryerde :)
Böyle bir buluşma gerçekleşecekse
orada olmayı isterim; cümleten, tüm
bu zaman içinde bu tartışmaya katılan
veya bunu isteyen dostlarla.
Peki, tamam, itiraf ediyorum çoğu şeyi
anlamadım, çünkü formüllerle dolu yazıları
(tamam burada da itiraf ediyorum, uzun
olduklarından dolayı aslında)okumaktan
imtina ettim ama dostlarımızla şöyle
bir masada oturup iki kelam etmek isterim.