Emeğine Sağlık...

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,775
İstanbul
Hürriyet Gazetesi internet sayfasından bugün 19:22 itibariyle aldığım resim:

hrryteuf_Cizgi_Diyari1922_ery.jpg

Bu resmi görünce daha fazla dayanamadım ve bu konuyu açarak rahatlama ihtiyacı hissettim. Sevgili dostlar, "emeğine sağlık" söz öbeğinin Türkçeye nasıl girdiğinden emin değilim ama televizyonun, özellikle dizilerin etkili olduğuna dair şüphe ve tahminlerim var. Bizim forum da dahil olmak üzere pek çok forumda, pek çok sitede sıkça karşılaşılabilen bu öbeği gördüğümde rahatsız oluyorum. Henüz bugün itibariyle forumda hiçbir mesajı okumadım ama kullanan dostlarımın olduğunu tahmin ediyorum. Henüz hiçbir mesajı okumadığımı söylüyorum ki bu öbeği kullanan dostlarım bu mesajımı kişisel algılamasın. :)

Değişen dünyanın ihtiyaçlarına karşılık verebilmek için dil de değişiyor, gelişiyor. Önceleri el kullanılarak yapılan işler karşılığında bir takdir ve teşekkür ifadesi olan "eline sağlık" öbeğinin yeterli olmadığı durumlarda kullanılmaya başlanan bir şey olsa gerek bu emeğine sağlık lafı. Ama bu öbeğin dilimize girmesi iyi bir değişiklik olmamış. "Emeğine sağlık" ne demek yahu? Elin sağlıklı olması gayet anlaşılır bir şey de emek nasıl sağlıklı olur? Artık Hürriyet'in ana sayfasına kadar yaygınlaşmış bu ifadenin dilimizden çıkartılmasının mümkün olmadığını biliyorum ama karınca misali safımız belli olsun. :) Bu lafın türevleri de var: kalemine sağlık, klavyene sağlık, vs... Bir dönem ben de yüreğine sağlık öbeğini kullanıyordum. Nispeten kabul edilebilir bir kullanım ama bence bu da çok uygun değil.

Memleketin devasa sorunları var, her gün değişik gerekçelerle pek çok insanın hayatı soluyor. Hal böyleyken uğraştığın şeye bak dediğinizi duyar gibiyim. Demeyin. :)

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,678
Neyse ucuz yırttım bu günki cevaplarımda sanırım kullanmamışım bu ibareyi.

Ama genelde kullanırım, EMEĞİNE SAĞLIK.

Hakikaten yav, emek'in sağlığı nasıl olur? Bak bunu hiç düşünmemiştim.

Bu sanırım yeni yeni beyin altımıza yerleşen bir kaç ibareden birisi.

Aslında her şeye dikkat etmek lazım. Çünkü ÖZÜMÜZ den ya kopuyoruz, ya anlamadan değişiyoruz.

Ufacık bir şeylerden dünya kadar sonuç çıkartılabilir.

Dikkat etmek lazım.

Kardeşimiz bu güzel konuya değindiği için kendisine teşekkür ediyor, o arayan elleri içinde ellerine sağlık diyorum.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Direnc11 üstad emeğine sağlık aslında o yaptığın emek uzun ömürlü olsun manasında bir kelime yani bir anlamda yaptığın yarattığın emek senden sonra bile varolsun senin isminin anılmasını sağlasın anlamında bir kelime değerli dostum.Sağlık sadece canlı şeyler için kullanılmalı dersen haklısın ama dil denen olgu çok değişken bugün ingilizce gibi bir dile yılda eklenen kelime sayısını bilsen şaşarsın ki ingilizce artık evrensel bir dil olduğu halde böyle kardeşim.Globalizm veya kapitalizmin sonuçları bunlar.

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,889
52,481
Kendi Koltuğunda
Türk Dil Kurumu deyimler sözlüğünde "emeğine sağlık" diye bir deyim olduğunu hiç birimiz görmedik. Konuşma sırasında kullanıldığını da duymadık. Oysa internette nedense çok popüler. Forumlarda mesajların yarısı bu iki kelimeden ibaret. "Emek" dedikleri şey de genellikle bir kopyala/yapıştır hareketi gibi ama alışmışız ve kolayımıza geliyor .
Her deyim mantıklı olmak zorunda değil tabi ama ortaya çıkan anlam böylesine garip olunca
insan şaşrıyor daha düne kadar bende kullanıyordum ama kullanmamaya çalışıyorum.
"Eline sağlık" olur, "Emek vermişsin, sağol" olur, "Emeğine yazık" olur,
ama "Emeğine sağlık" dersen iş değişiyor
"Devamlı emek göster, bir rahata erme" anlamına geliyormuş araştırmalarıma göre...

dracem

Guest
5 Ara 2015
91
850
Türk Dil Kurumu deyimler sözlüğünde "emeğine sağlık" diye bir deyim olduğunu hiç birimiz görmedik. Konuşma sırasında kullanıldığını da duymadık. Oysa internette nedense çok popüler. Forumlarda mesajların yarısı bu iki kelimeden ibaret. "Emek" dedikleri şey de genellikle bir kopyala/yapıştır hareketi gibi ama alışmışız ve kolayımıza geliyor .
Her deyim mantıklı olmak zorunda değil tabi ama ortaya çıkan anlam böylesine garip olunca
insan şaşrıyor daha düne kadar bende kullanıyordum ama kullanmamaya çalışıyorum.
"Eline sağlık" olur, "Emek vermişsin, sağol" olur, "Emeğine yazık" olur,
ama "Emeğine sağlık" dersen iş değişiyor
"Devamlı emek göster, bir rahata erme" anlamına geliyormuş araştırmalarıma göre...

inhkqg.jpg

Yorumlarına aynen katılıyorum abi.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,775
İstanbul
"Emeğine sağlık" öbeğinin kullanımına dair düşüncelerimi ve eleştirilerimi belirttim. Hiçbir yorum yapmadan "emeğine sağlık" diye mesaj yazmanın bir çeşit hakaret olduğunu düşünüyorum. "Senin söylediğini ciddiye almıyorum, boşuna konuşuyorsun" demenin son derece nezaketsiz bir yöntemi bu. Koca koca insanlara nasihat verecek durumda değilim ama muhatabınıza asgari saygının ifadesi olarak bu tür durumlarda şu iki yoldan birisini izlemek gerekir diye düşünüyorum:

1) Sevgili serdary67'nin yaptığı gibi karşı görüşlerinizi dile getirir, meseleyi nasıl algıladığınızı söylersiniz..

2) Susar, hiçbir yorum yapmazsınız. "Like" vermezsiniz. Bu şekilde de ifade edilen görüşlere katılmadığınızı belirtmiş olursunuz.

Canınız sağolsun.

Keyifli forumlar dilerim hepinize.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,648
Gaziantep
"Emeğine sağlık" öbeğinin kullanımına dair düşüncelerimi ve eleştirilerimi belirttim. Hiçbir yorum yapmadan "emeğine sağlık" diye mesaj yazmanın bir çeşit hakaret olduğunu düşünüyorum. "Senin söylediğini ciddiye almıyorum, boşuna konuşuyorsun" demenin son derece nezaketsiz bir yöntemi bu. Koca koca insanlara nasihat verecek durumda değilim ama muhatabınıza asgari saygının ifadesi olarak bu tür durumlarda şu iki yoldan birisini izlemek gerekir diye düşünüyorum:

1) Sevgili serdary67'nin yaptığı gibi karşı görüşlerinizi dile getirir, meseleyi nasıl algıladığınızı söylersiniz..

2) Susar, hiçbir yorum yapmazsınız. "Like" vermezsiniz. Bu şekilde de ifade edilen görüşlere katılmadığınızı belirtmiş olursunuz.

Canınız sağolsun.

Keyifli forumlar dilerim hepinize.

Sevgili Nihat ; Hiç te öyle bir niyet aklımın köşesinden bile geçmedi. Görüldüğü gibi tırnak içinde yazdım. Bu Hürriyet Gazetesine sitemkar bir göndermeydi.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,775
İstanbul

Sevgili Nihat ; Hiç te öyle bir niyet aklımın köşesinden bile geçmedi. Görüldüğü gibi tırnak içinde yazdım. Bu Hürriyet Gazetesine sitemkar bir göndermeydi.

Abi, senin mesajından Hürriyet'e bir gönderme yaptığını anlayabilmem çok zordu. Okuyanların bir kısmı da benim gibi anlayamamış olabilir. İzahatın için çok teşekkür ederim. Bu durumda bir önceki mesajımın içeriği nedeniyle senden özür dilemem gerekir. Bağışla lütfen.

Sevgiler, saygılar.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,648
Gaziantep
Tırnak içinde yazarken aslında "ne demek emeğine sağlık" demek istemiştim. O nedenle tırnak içine aldım.
F.H.Dağlarca'nın dediği gibi; Türkçe benim ses bayrağım.
Dilin bozulmasına kesinlikle karşıyım.
Ulus olmanın olmazsa olmazı.
Forumda zaman zaman uyarı da yazdım.
Artık uyarmıyorum.
Son kez Sevgili serdary67 uyarayım. :) Yazım kurallarına hiç dikkat etmiyor.

Barıştık ya :) önemli olan o.

Son düzenleme:

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,856
Vucudun her organına sağlık dilenir, ama 'emek' gösterilmiş bir gayrettir o yüzden uydurukça bir deyimdir 'emeğine sağlık'. Fakat dilimizde birçok ifadenin anlamı çok geç tartışma konusu olduğundan, bu tür sorular ortaya atıldığında sana, bir de kendini beğenmiş damgası vurulabilir. O yüzden bu konunun kelimelere dökülmesi gerçekten cesaret isteyen bir emek olmuş.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Karaoğlan abim elimden geldiğince doğru düzgün yazmaya çalışıyorum.Ancak kullandığım pc klavyesi biraz bozuk bazen ondan kaynaklı sorunlar oluyor.