Eflâtun - Sokrat'ın Müdafaası (1959)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,365
Eflâtun - Sokrat'ın Müdafaası (1959)
Sokratın Müdafaası (savunması)
Yazan: Eflâtun (Platon)
Yazılış: MÖ 399'dan sonra
Türkçe baskı tarihi: 1959
Yayınevi: Serdengeçti Neşriyatı, Ankara (Sıra:18)
Fiyatı 175 kuruş
50 sayfa, s/pdf/A

eflatunsokratnmdafaas1959kapak.jpg

Ahlâk felsefesinin kurucusu Antik Yunan filozofu Atinalı Sokrat (MÖ 469-MÖ 399) kentin tanrılarını inkâr etmek ve yerlerine başka tanrılar ikame ederek gençliği zehirlemek suçuyla ölüme mahkum edilmişti. Baldıran zehiri içirilmek suretiyle cezası infaz edildiğinde 70 yaşındaydı. Sokrat yazılı bir eser bırakmamıştır. Onun geleneğini yaşatan öğrencisi Eflâtun burada görülen "Sokrat'ın Savunması" kitabında "500'ler Meclisi" tarafından yürütülen mahkeme sürecini aktarır ve hocasının adını temize çıkarmaya çalışır.

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,015
Bastiani Kalesi
Sokrat'ın, çağının çok ilerisinde bir düşünür olduğu kanaatindeyim, hele ki özür dileyerek ölüm cezasından kaçabileceği halde, felsefesinden ödün vermeden ölüme yürümesi de herkese ders olması gereken bir olaydır...
Bu nadide eser için çok teşekkürler, okuyunuz okutturunuz....

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,895
5,233
Sayın scanfan "sen kaç kişisin?" diye sormuştum ya ..! Şimdi karar verdim ; "Sen tek kişilik ordusun" bence... Tam sahaflık bir kitap. Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim. ( Yalnız kitabın çevirmenini bulamadım. Kitapta yok galiba. Yanılıyor muyum ? )
Sayın "tabure" ; Sokrates elbette ki büyük bir filozoftur. Ayrıca felsefede "diyalog" yöntemini ikna etmede kullanan bilinen ilk filozoftur. Öğrencileri baldıran zehrini içmemesini ve onu kaçırmayı teklif etmişlerdir. Ama o kabul etmemiştir. Ve baldıran zehrini içmiştir. Elbette ki Sokrates büyük bir filozof ve gerek bu davranışı ve gerek savunması ile de...
Ancak ; Unutmamalı ki biz onun hiçbir eserine direkt ulaşamamışız. Onun öğrencilerinin aktarmaları ile ( Özellikle de Platon'un ) yani onu ve felsefesini onun öğrencileri ve de hayranları tarafından anlatılanlarla tanıyoruz ( Hani bir söz vardır "Şeyh uçmaz ama mürid uçururK" işte o misal. Burada da söz konusu olabilir. ). Benim okuduğum bazı kaynaklar da Sokrates'in gerici olduğu , demokrasiye karşı monarşiyi savunduğu , demokrasi düşmanı olduğu , Sparta ile ilişki içinde ( o dönem Atina'nın en büyük düşman sitesi ) olduğu , Sparta'nın Atina'yı işgali için uğraştığı , halk düşmanı olduğu , bu nedenlerle yargılandığı yazılmaktaydı. Şimdi hangisi doğru bilemem. Ama işin bir de bu yönünü düşünmekte fayda var , derim. Hoşgörüne ve düşüncelerine sunarım. Esen kalınız ...

Son düzenleme:

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,191
Harika paylaşımlara imza atmışsınız üstadım. Ellerinize sağlık. Sonsuz şükran ve saygılarımı sunarım.