Çocuklarımızı Sindirella, Rapunzel, Pamuk Prenses, Kurbağa Prenses, Kırmızı Başlıklı Kız Masallarıyla Şartlandırdık mı?

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
521
2,678
Çocukken çok masal dinledik
Büyüdük

Çocuklarımızı Sindirella, Rapunzel, Pamuk Prenses, Kurbağa Prenses, Kırmızı Başlıklı Kız Masallarıyla Şartlandırdık mı?

Can Yayınları ve Odeabank 'ın 2020 den beri çıkarttığı bir çocuk kitap serisi
Hem aşağıdaki linklerden pdf olarak indirebilirsiniz
Hem videolu anlatımı hem de sesli anlatımı var
Basılmış kitapları da Odeabank şubelerinden (kalmışsa) ücretsiz olarak edinebilirsiniz

Sindirella Masalı
prenslerin tek görevi balolar düzenleyerek prenses aramak mı?
Sindirella daha iyi bir hayat için kendini bir prense beğendirmek zorunda mı

Rapunzel Masalı
Rapunzel kuleden kurtulmak için prensini beklemek zorunda mı?

Pamuk Kalpli Prenses ve Yedi Cüceler Masalı
Pamuk prenses uykusundan uyanmak için prensin öpücüğünü beklemek zorunda mı
Üvey anneler hep kötü kalpli mi olmalı

Kurbağa Prenses Masalı
Ülkeyi yöneten krallar yerine bilgili prensesler olamaz mı?
prensesler adına kararları hep başkaları mı almalı

Kırmızı Başlıklı Kız Masalı
Kırmızı Başlıklı Kız Kurda İnanmak Zorunda Mı?
Zekasıyla bu işin içinden çıkamaz mı?

EsitMasallar1131x400.png

Can Yayınları ve Odeabank işbirliğiyle gerçekleştirilen ve dünya klasiği masalları eşitlikçi bir bakış açısıyla yeniden yorumlayarak fark yaratmayı amaçlayan “Eşit Masallar” projesi The Stevie Awards, Social Media Awards Turkey, Mixx Awards Europe ve Prida İletişim Ödülleri’nde pek çok farklı kategoride ödül sahibi oldu.

Projede Sindirella, Kırmızı Başlıklı Kız, Rapunzel, Kurbağa Prens ve Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalları psikolog Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk’un içerik danışmanlığında, çağdaş Türk edebiyatı yazarları Gamze Arslan, Mevsim Yenice, Murat Gülsoy, Fadime Uslu ve Hikmet Hükümenoğlu tarafından Sindirella’nın Bilmecesi, Kırmızı Başlıklı Kız, Rapunzel, Kurbağa Prens ve Pamuk Kalpli Prens ve Yedi Cüceler isimleriyle tekrar kaleme alındı.

Masal kitaplarının illüstrasyonu da Sena Karakaş, Göktuğ Karahan, Cemre Arslan, Mert Tugen ve Sibel Açıkalın Akgün tarafından yapıldı.

Aileler masal kitaplarına ücretsiz olarak tüm Odeabank şubelerinden; dijital ve sesli kitaplara ise odeabank.com.tr üzerinden ulaşabilir.

“Eşit Masallar”ın layık görüldüğü ödüller:

The Stevie Awards Bronze Stevie Award Ödülü
Social Media Awards Turkey | Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kategorisinde Altın Ödül ve Grand Prix Jüri Ödülü
IAB Europe Derneği Mixx Awards Europe Başarı Ödülleri “Kar Amacı Gütmeyen Kurumsal Sosyal Sorumluluk” kategorisi Gümüş Mixx Ödülü
İda Derneği Prida İletişim Ödülleri’nde 4 kategoride ödül:
Kurumsal Sosyal Sorumluluk İletişimi
Ezber Bozan Proje Özel Ödülü
İletişimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Özel Ödülü
UNICEF Çocuklara Umut Dağıtan Kampanyalar Özel Ödülü

pbm6sqx.png

Seriyle ilgili değerlendirme

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,000
5,925
Duyurunuz, bir anda ilgili kitapları indirmeye yönlendirdi beni Sn. @kemalettin . Çünkü masal konusu, halen çok sevdiğim konulardandır. Ama, sunduğunuz bu eserlerdeki anlatım tarzı ve özellikle illustrasyonlar için, izninizle '' müthiş '' nitelemesini yapacağım. Siteyi henüz tam araştırmadan bu satırları yazıyorum. Umarım, ilgili eserler sadece bu paylaştıklarınızla sınırlı değildir, serinin devamı vardır !

Paylaşımınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum, Sn. @kemalettin

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,875
5,119

Sayın kemalettin ;

Bana göre ;
-- "Destan" köleci toplum veya feodalizm öncesi toplumların baskın anlatı biçimiydi...
-- "masal" aslında feodalizm dönemi baskın anlatı biçimidir.
-- "Roman" ise kapitalist dönem baskın anlatı biçimi...
-- Çağımıza uygun anlatı biçimleri için denemeler sürüyor....
Elbette o dönemlerin hakim anlatı biçimleri sonraki dönemlerde de sürer ama bence kökeni ve amaçları gözardı edilmeden sürdürülebilirdi...
Gençliğimde her konuda ( pratikte ve kültürel anlamda ) çok ataktık. Hani slogana dönüşmüş "İmkansızı isteyen" gençlik denir ya ben daha ileri gidip "İmkansızı isteyen ve onu gerçekleştirmek için her türlü gerekli olanı yapmaktan kaçınmayan bir kuşaktık." İşte bu durumdaki biz gençlerin "Masal" konusunu atlamamız olanaksızdı. Ben çevremde masalları hep kıyasıya eleştiregeldim. Düşünün küçücük bebek ve çocukların adeta beynini yıkıyoruz klasik masallarla ( istesek te istemesek te ). Bundan öte yavrularımızı gerçek dünyadan koparıp hayal dünyasının içine atıyoruz. Hem de ne hayal dünyası artık ölmüş , bitmiş ve zararlı temalar içeren hayal dünyası.... Yoksa çağdaş bilgilere ve pratik yaşama dayalı onu temel alan hayal elbette de olmalı hatta sadece çocuklar için değil bizler için bile HAYAL gereklidir. Çünkü HAYAL DÜŞÜNCENİN KANATLARIDIR ; AMA BU KANATLARIN GERÇEK KANATLAR OLMASI İÇİN ÇAĞDAŞ BİLGİ VE PRATİKLERİ HAREKET NOKTASI OLMALIDIR. YOKSA GERÇEK KANATLAR OLMADAN UÇMAYA KALKIŞMAK ANCAK APTALCA OLACAĞI GİBİ İNTİHARA BİLE DÖNÜŞÜR...

Ben kızıma ve torunlarıma "MASAL" değil toplumsal gerçeklerden , çağımızın bilgi düzeyinden yararlanarak ve ÇAĞDAŞ HAYALLERLE ( Bilimkurgu , vb. ) süslenmiş onların anlayacağı düzeyde sadeleştirilmiş anlatılar sundum. Çok sevdiler....

Yine çok uzadı. Hep böyle oluyor. Hiç yazasım yokken bir başlıyorum nereler gidiyor... İnanın elimde değil...

Masalları yeniden yazmak ; bu hep denenmiştir. Yani çağdaş bilgiler ışığında onları yeniden oluşturmak ... (Yeniden yorumlanarak anlatmaya örnek ) Buna en güzel Nazım Hikmet'in "Ferhat ve Şirin" eseri , masala örnek ise yine Nazım Hikmet'in "Sevdalı Bulut"unu gösterebilirim.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim..