Çizgi Bilim - Mantık

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
350
7,835
Sn. @balkan 'ın önceden tanıttığı "introducing a graphic guide serisi"'nde, Türkçe'ye kazandırılan eserleri taramaya mutlulukla devam ediyorum:

Resimlere tıklayarak görüntüleyebilirsiniz:

Serinin diğer sunumları: Resimlere tıklayarak görüntüleyebilirsiniz:
- -

- -

sn. @fosil tarafından eklenmiş: ............................................ sn. @gandor08 tarafından eklenmiş: ....................... sn. @gandor08 tarafından eklenmiş:
- -

Seride kalan taranacaklar:
Romantizm
Modernizm
Evrim
Stephen Hawking
Felsefe
Varoluşçuluk
Buda
SLAVOJ ZIZEK
Psikoloji
Zaman
Marksizm

Son düzenleme:

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
525
2,709
Emeğinize, zamanınıza ve gayretinize sağlık, iyi ki varsınız sn @cagan73
Mantık konusu her zaman ilgimi çekmiştir.
Özellikle de "Mantıksal Yanılsamalar" üzerine epey bir çalışma yapmıştım.

İşi biraz da espri katarak filozoflarla ilişkilendirmek istersem herhalde şunlardan bahsetmeden geçemezdim:

- Gödel'in İkinci İlkesi: "Bir şeyin gerçek olmadığını kanıtlamak için,
kanıtlayamayacağınızı kanıtlamanız gerekir."

- Descartes'ın Tersi: "Düşünüyorum, öyleyse varım... Ya da değilim?
Hayır, sanırım biraz daha düşünmeliyim."

- Schrödinger'in Kedisi Mantığı: "Kediyi kutunun içine koyarsanız ve kutuyu kaparsanız, kediyi hem canlı hem de ölü olarak düşünmelisiniz.
Ta ki kutuyu açana kadar... ya da gözlemleyene kadar... ya da kediyi kutunun dışından görene kadar... ya da..."

- Bertrand Russell: "Eğer herkesin bildiğini biliyorsanız, herkesin bildiği şeyi bilmiyorsunuz demektir,
çünkü herkesin bilmediğini biliyorsunuzdur."

- Aristoteles: "Bir bütün, parçalarının toplamından daha büyüktür...
özellikle de yastıkların arasına sıkışan bozuk paralar için."

- Platon: "Gölgelerin gerçeklikle hiçbir ilgisi yoktur...
ama güneş gözlükleri olmadan yaz tatiline gitmek mümkün değildir."

- Kant: "Kant'ın 'Bir şey bilmek istiyorsan, önce bunun doğruluğunu sorgula' dediği doğru mudur?
Doğruysa, bunun doğru olup olmadığını nasıl sorgulayabiliriz?"

- Nietzsche'nin Paradoxu: "Eğer 'Tanrı öldü' diyorsam, bu bir gerçek midir?
Eğer öyleyse, Tanrı ne zaman yaşamaya başladı?"

- Sokrates'in Şifreleri: "Bir sokak lambası yanıyor ve bir Sokrates altında duruyorsa, gerçekten düşünüyor olmalı mıyız?"

- Hume'un İronisi: "Neden Hume, düşüncenin sınırlarını keşfetmek istediğini düşündü?
Belki de sınırların ötesinde daha ucuz bir konaklama buldu."

- Wittgenstein'ın Bulmacası: "Wittgenstein, 'Söyleyemeyeceğimiz bir şey varsa, sustuğumuzda neden sustuğumuzu açıklarız?' dediğinde, herhalde sessizliğin nedenlerini de araştırmıştı."

- Descartes'ın Karmaşası: "Descartes, 'Düşünüyorum, öyleyse varım' dedi.
Ama ya düşünmüyorsam? Yoksa hiç var olmamış mı olurum?"

- Camus'un Çıkmazı: "Camus, 'Hayatın anlamını bulmak için bir kayanın tepesine çıkmalıyız' dedi.
Ama belki de anlam, kayanın ayağınıza düşmesini beklemektedir."

- Platon'un Dilemması: "Platon, 'Birinin kalbindeki bir şeyi bilmek istiyorsan, onun gözlerine bakmalısın' dedi.
Peki ya gözleri kapalıysa?"

- Schopenhauer'ın Çelişkisi: "Schopenhauer, 'İsteklerimiz bizi mutsuz eder' dedi. Ama ya isteğimiz, isteksiz olmaksa?"

- Hegel'in Halkbilimi: "Hegel, 'Birisiyle anlaşmak için onun düşüncelerini anlamalısınız' dedi.
Ama ya o kişi Hegel'in düşüncelerini anlamıyorsa? O zaman anlaşmak mümkün müdür?"