scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,363

Charles Bukowski - Hollywood
Otobiyografik 'Anahtarlı' Roman
Türkçe Baskı: 1997 (Orijinal İngilizce baskısı 1989)
202 sayfa, 7 MB, s-pdf

BUKOvsk-Hollywood-kpk.jpg

(7 MB, 202 sayfa, pdf)
(11 MB, 4 sayfa, CBR)

"Bohemin, boşvermişliğin, "harbi içme" kültürünün piri Alman asıllı Amerikalı şair ve yazar Charles Bukowski'nin (1920-1994) 1989'da yazdığı "Hollywood" adlı romanını pdf formatında sunuyorum. Bu tür romanlara "Roman à clef" (anahtarlı romanlar) deniyor. Roman gerçekten olmuş bir olaya dayanıyorsa ve adı geçenleri rahatsız edecek şeyler yazılmışsa, gerçek kişilerin kendi adları yerine müstear (takma) adları kullanılır. Bu tür romanlar, 17. yüzyılda Fransa'da ortaya çıkmış. Genelde taşlama içeren bu tür romanlarda gerçek hayattaki kişiler alınmasınlar veya yasal yollara başvurmasınlar diye bu yöntemi bulmuşlardı. Romanda "kimin kim olduğunu" açıklayan tek yapraklık notlar (yani anahtar) yazarı tarafından ayrıca okuyuculara dağıtılırmış. Sonraki yüzyıllarda da bu tür romanlar yazıldı. Charles Bukowski de 1989'da yazdığı "Hollywood" adlı otobiyografik romanda aynı yöntemi kullanmış. 1987'de Barbet Schroeder'in yönettiği "Bar Kelebeği" (Barfly) filminin çekim öyküsü ve filmin yapım aşamasında başından geçenleri anlatırken Hollywood'un genel havasını da yansıtır (bu filmin senaryosunu da kendisi yazmıştı ve alkole boğulduğu kendi bar günlerini anlatıyordu). Romanda kendi adı ve filmin adı da dahil tüm şahıslar için müstear adlar kullanmıştı. Bunların bir kısmı aşağıda:

Charles Bukowski....Henry Chinaski müstear adıyla
Mickey Rourke (filmin başrol oyuncusu)....Jack Bledsoe
Faye Dunaway (filmin başrol oyuncusu)....Francine Bowers
Francis Ford Coppola....Frances Ford Lopalla
Jean-Luc Godard....Jon-Luc Modard
Barbet Schroeder....Jon Pinchot.
Idi Amin....Lido Mamin
Dennis Hopper....Mack Austin
Sean Penn....Tom Pell.
Madonna....Ramona.
Norman Mailer....Victor Norman.
David Lynch....Manz Loeb.
Isabella Rossellini....Rosalind Bonelli.
Werner Herzog....Wenner Zergog.
Roger Ebert....Rick Talbot
Barfly (filmin adı).... "Jim Beam Dansı" yapılmış.

Bir de bu roman (ve filmle) ilgili olarak 2000 yılında "Aktüel" dergisinde
çıkan 4 sayfalık yazı.(yukarıda daha yüksek çözünürlüklü linki de var). Başlığı:
"Charles Bukowski: Bir Efsanenin Perde Arkası, Hem Bar, Hem Hüzün Kelebeği"

bukowski-akt-el-001.jpg

bukowski-akt-el-002.jpg

bukowski-akt-el-003.jpg

bukowski-akt-el-004.jpg

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,055
75,876
hiçbiryerde :)
Çok teşekkür ederim "scanfan" üstadım,
bu kitabı tekrar okumayı isterim...

Zamanında çok severek okuduğum
bir yazardı Charles Bukowski.
Makalede bahsedilmemiş ama aslında
ona şair demek daha doğru, çünkü şiir
kitapları düz yazıdan daha fazladır belki.
Bir düşünür de diyebiliriz kendisine, hayran
kaldığım şeyler okudum ondan sık sık...
Bu kadar çok içmesine rağmen nasıl da
böyle üretken olmuş hep şaşarım...

Charles Bukowski/Alıntılar

Bazıları hiç delirmez. Ne korkunç hayat sürüyorlardır kim bilir!

İnsanlardan nefret etmiyorum, sadece onlar etrafımda olmadığında daha iyi hissediyorum.

Garipliklere gülmek için ve hayatlarımızı, ölümün bizi almaktan ürpereceği kadar güzel yaşamak için buradayız.

Özgür ruhlar enderdir, ama görünce bilirsin - en basitinden onlarla veya yanındayken, iyi, çok iyi hissedersin.

Entelektüel basit bir şeyi karmaşık söyleyebilen kişidir; sanatçı ise zor bir şeyi kolay.

Eğer ruhunuzu kaybediyorsanız ve bunun farkındaysanız, hala kaybedecek bir ruhunuz var demektir.

Deha, çok derin anlamı olan şeyleri çok basit söyleme yeteneğidir.

Sıkıcı bir şeyi tarz katarak yapmak; işte buna ben sanat derim.

Bir insanı sevmek mümkün mü sence? - İyi tanımadığınız biri ise belki.

Asla öğlenden önce yataktan çıkmayın.

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,398
Bukowski benimde favorilerimdendir, alman filozoflarinin aforizma yetenegi aynen Bukowski'de de gösteriyor kendini. Yukarda Yeryüzü üstat örneklerini vermis zaten.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,407
Harika bir sunum yazısı eşliğinde son derece kıymetli bir kitap...
Arşivlik eserleri ile çok değerli çalışmaları ile bir üstad Scanfan klasiği diyelim..
Saygılarımla.

MehmetAliB.

Kıdemli Üye
2 Ağu 2018
106
187
Daha önce hikayelerinden bazılarını içeren bir kitabı okumuştum. Bukowski yeraltı edebiyatının önde gelen ismi. Berbat bir çocukluk, berbat bir hayat. Bu hayata ve alkolizme rağmen yine de insan kalmayı başrarmış adamın harika yazın hayatı.

Bu sefer de hayatının kısa bir bölümünü içeren Bar kelebeği filmini izledim. Onun hatrına şarap içerek. Sana içiyorum Bukowski

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,398
“Beş dakika sonra hayatta olacağımızın bir garantisi yok. O yüzden bu güne kadar kırdığın kişileri ara ve bir daha küfür et.”
"Yalnizlik bana hiç dogru gelmedi bazen iyi geldi ama dogru gelmedi."

Aklima gelmisken bende ekleyeyim bir iki aforizmasini.

e26va1q4w3j9qk8rr.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,596
34,986
İstanbul
"Şimdiki boşvermişliğim, bir zaman çok önemsemişliğimin sonucudur." sözünü çok severim.. Bu kıymetli paylaşımınız için teşekkür ederim sevgili Scanfan..