Bu Kare Hangi Kitaptan Alınma?

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,053
75,809
hiçbiryerde :)
Şimdi çok güzel bir kitap var sırada,
burada Caretta üstadın dediği gibi
bizde iz bırakan, özelliği olan kareler
vermeye çalışalım diye düşündüm ve
bugün yepyeni bir kitaptan bir kare
aldım:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,053
75,809
Bu "Zeki Abi" Çizgi Diyarı'nın Ertuğrul'u mu acaba???
Üstadım onu düşünerek bu kareyi aldım:)
Fakat kitap olağanüstü güzel, herkesin
alıp okuması lazım...Vurguluyorum, çok yeni :)

:Ğ Hay maşallah ne güzel olmuş :D Çapa çizgilerinden biri olabilir mi bu kesit?
Bu kare Mehmet Ali hocamın önceki gün taradığı Yeni Zagor Lal Kitap Bonelli Comics 120 Ölüm Pusuda kitabından...

Hellblazer

Onursal Üye
31 Mar 2012
752
1,589
Gotham

Üstadım onu düşünerek bu kareyi aldım:)
Fakat kitap olağanüstü güzel, herkesin
alıp okuması lazım...Vurguluyorum, çok yeni :)

Bu kare Mehmet Ali hocamın önceki gün taradığı Yeni Zagor Lal Kitap Bonelli Comics 120 Ölüm Pusuda kitabından...

Yok yok dostum ben Zeki Abi'li kesit için bir Çapa eseri mi acaba diye tahminde bulnmuştum da değil herhalde :D

tuzcu

Aktif Üye
15 Tem 2013
335
846
Yılmaz Aslantürk'ün çizimlerine benzettim. Otis Abi diyeceğim de, desem mi, demesem mi?

akim

Kıdemli Üye
29 May 2011
199
418
Sayın Yeryüzü, bir kaç gün içinde Diyarın toplu cevabı sanırım şöyle olacak, bulamadık, bilemedik :'(
Galiba yeni bir eser olmasından kaynaklanan bir durum. Güzel soruydu, teşekürler :)

tappers

Onursal Üye
24 Eyl 2013
637
2,217
uğur durak ın incirlik üssüyle ilgili bir çizgi öyküsü vardı. 3. sorudaki kare sanıyorum ordan:)

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,053
75,809
Arkadaşlar kusura bakmayın,
bu ara kurslarım var ve çok
yoğun ders çalışmam gerekiyor,
24 mayıstaki sınava kadar arada
bir katılacağım muhabbete...
Sorunun biraz zor olduğunun farkındaydım,
merak ettim daha önceki hafta çıkan
kitabı alıp okuyan olmuş mudur diye...
Son konulara bakanlar cevabı görecekler:)

Hellblazer

Onursal Üye
31 Mar 2012
752
1,589
Gotham
Abi buldum sonunda. Bugün Büyülü Dükkan'da gözüme takıldı hemen hatırladım bu soruyu eserin adı : Emanet Şehir.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,053
75,809
Hmm, evet; ben bilemeyeceğim
çünkü okuduğum veya bildiğim
karakterlerden biri değil, bilgim
yetmedi bunu bulmaya. Yine de
son bir atış daha yapayım, :)
Dan Cooper...

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,350
Düşününce galiba yanlış yaptım, kitap değil esasında dergi/birkaç haftalık hikaye. :9

Volkan değil ama. Volkan'ın hiç bir kitabında bu kadar stilize/ayrıntılı uçak resmi görmedim ben.

Daha komiğini söyleyeyim, ben de hatırlamıyorum tam. Çizerden eminim ancak hikayeden tam emin değilim.

Bakalım hep birlikte bulabilecek miyiz. :)

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,350
Hatırladıklarımı yazayım, daha kolay olsun bari. :)

- Çizer Galip Tekin

- Çok büyük ihtimalle 1988 Ekim ile 1989 Haziran arasında bir tarih.

- Az ihtimalle 1989 Ekim ile 1990 Haziran arasında bir tarih.

;)

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,324
Bandırma
Hatırladıklarımı yazayım, daha kolay olsun bari. :)

- Çizer Galip Tekin

- Çok büyük ihtimalle 1988 Ekim ile 1989 Haziran arasında bir tarih.

- Az ihtimalle 1989 Ekim ile 1990 Haziran arasında bir tarih.

;)

Kör kara cehaletimi yenmek adına soruyorum;

Galip Tekin neden çizimine SELÇUK diye imza atmış ? Ali Recan olması evet imkansız, ancak bunun sebebi her iki uçağın da son derece hayal ürünü çizilmiş olması. Resmedilen uçağın modeli nedir ?

Bu bir çizgi romandan alınmış/paylaşılmış çizim ise; niçin arka planda en ufak bir ayrıntı, manzara, gökyüzü, gök cismi vb. hiç bir şey yok ?

Yukarıda paylaştığınız çizim Galip Tekin ile uzaktan ve yakından ilgili görünmüyor ama, bilgilendirirseniz sevinirim. Kimsenin günahını almak ve sanatına dil uzatmak istemem ama; bence bunlar Selçuk adındaki ortaokul 1. sınıf talebesi bir kardeşimizin boş derste resim defterine karaladığı çalışmalar...

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,350
Galip Tekin neden çizimine SELÇUK diye imza atmış ?

Bu bir çizgi romandan alınmış/paylaşılmış çizim ise; niçin arka planda en ufak bir ayrıntı, manzara, gökyüzü, gök cismi vb. hiç bir şey yok ?

Hocam zaten onu baştan ilk mesajımda belirtmiştim:

.......
Hadi bakalım! :4:

Not: Resimler, sözkonusu çizgi romanın karelerinden A4 boyutuna büyütülmüştür.

Yukarıda paylaştığınız çizim Galip Tekin ile uzaktan ve yakından ilgili görünmüyor ama, bilgilendirirseniz sevinirim. Kimsenin günahını almak ve sanatına dil uzatmak istemem ama; bence bunlar Selçuk adındaki ortaokul 1. sınıf talebesi bir kardeşimizin boş derste resim defterine karaladığı çalışmalar...

Selçuk benim, o kadar da aşağılamasaydınız iyiyidi, ortaokul değil de üniversite hazırlık falan aslında :)

Bu resimleri bir Galip Tekin hikayesinden kopyalamıştım zamanında ama hangisi olduğunu hatırlayamıyorum, konu o, kimseyi kızdıracağımı düşünmemiştim valla. :9

Ali Recan olması evet imkansız, ancak bunun sebebi her iki uçağın da son derece hayal ürünü çizilmiş olması. Resmedilen uçağın modeli nedir ?

Uçaklardan birisi F4 Phantom, ve bence gayet başırılı resmedilmiş (orijinalinde). İkincisi Spitfire gibi de tam olarak da değil aslında, biraz kompozit bir şey olmuş. Valla benim suçum değil, ne gördüysem onu çizmiştim, iyi bir uçak mühendisi de olamadım zaten hiç :)

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,350
Sonunda buldum! 1990 da Gırgır değil Avni vardı... :)

Hocam, yanyana bakınca o kadar da rezil değilmişim yahu, en azından andırıyor.... :4:

Hikaye Galip Tekin'den "Gecenin Belkemiği". Bu kareler Anvi Sayı 25 - 12 Mayıs 1990'dan. Ben hep Höyük E-54 üzerine gidiyordum, ama o değilmiş. :)

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,053
75,809
Harika!

Bir ara Galip Tekin ismi aklımdan
geçmedi değil inanın ama yine de
onun çizgilerine bakmayı
düşünecek kadar geçmemiş
demek :)

Bence de gayet güzel
olmuş çiziminiz. Bravo :)

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,350
Neyse, bunu da bulmuş olduk. Ben de gideyim biraz tomcat, spitfire falan çalışayım bari. :)

Son düzenleme:

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,324
Bandırma
Değerli Tayyare,

Etkileyici ve oluşturulması büyük çaba, zaman, para ve enerji gerektiren bir kütüphaneniz var. Bol miktarda yararlanmanızı temenni ettiğim kadar teknik konulara da derinlemesine inmenizi dilerim. Lakin; vakvakla ördek aynı şeydir ancak bakmakla görmek farklı şeydir.

Sevgiyle kalın...

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,350
Uyarılar için çok teşekkürler hocam. Vakvakla ördek konusu pek ilgi çekici gelmedi ama, şu tomcat'leri falan bir bitireyim, bakmakla görmek konusuna da eğileceğim. :)

Saygılarımla,

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
998
3,281
Tespit edilemedi

Bu kareler hangi çizgi romandan?..

10-11dfjbk.jpg

15ebkmq.jpg

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,324
Bandırma
Güzel soru için teşekkürler.

Manga okuduğum için değil, Japonca bildiğim için buldum Değerli Toxine. Okuyan arkadaşlara haksızlık olmaması için size yanıtımı özel mesajla yazıyorum.