Atilla Atalay

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,342

Atilla Atalay
(1963 - )

Mizah yazarı "Atilla Atalay" 1963 İstanbul doğumludur. İTÜ İnşaat fakültesinden mezun olan Atalay, 1979'dan itibaren mizah yazmaya başlamıştı. O da günümüzün birçok ünlü mizah yazar ve çizeri gibi ilk kez "Gırgır" mizah dergisinde yazmaya hariçten katkıda bulunarak başlamış. Bir süre sonra ustası "İsmet Çelik", pul parasına verdiği paralara acıyıp onu dergiye davet etmiş. Bir yıl içinde de derginin esas elemanı olmuş. Daha sonra "Fırt" ve "Hıbır" mizah dergileriyle devam eden yazarlık hayatı "Leman" ve "L-Manyak" dergileriyle sürdü.

"Atilla Atalay" en ünlü karakteri "Eray"dır. Fırlama "Majesteleri Eray", 1982'de Fırt'taki "Fırtına Gençler" tiplerinden biriyken sonra onların arasından sıyrılıp başlı başına bir karakter haline gelmiş. Kendine aşık, güce tapınan, zeki ama haybeci, apolitik, acımasız ve bencil bu tipi, okuduğu "Yeşilköy 50. Yıl Lisesi"ndeki zengin ve okula da 'lütfen' gelen bir sınıf arkadaşından esinlenerek yaratmış. Majesteleri Eray'ın "Erayinmanlar" diye bir kitlesi olduğu gibi, o sınıf arkadaşının da çantasını taşıyan yalakaları (yani "Sebastian"ları), korumaları filan varmış, bir yandan da okul dışında mankenlik yapıyormuş. Atilla Atalay'ın onbeş kadar da kitabı vardır.

Kendisiyle ilgili aşağıdaki yazı haftalık "Nokta" dergisinin 16 Aralık 1990 tarihli sayısında çıktı.
file

file

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,342

Atilla Atalay'ın mizah kitapları
file

1990 - Usulcacık
1993 - Ebekulak
1994 - Sıdıka (Öpücük Balığı/Fabrıga)
1995 - Civciv Kutusu
1996 - Uyuyamadığım / Düşkovalayan
1996 - Menekşe İstasyonu
1997 - Yalnızlık Aletleri
1999 - Dup Dup Çedene
1999 - Eray
2001 - Hayaller Kahyası
2003 - Ağlama Dolabı
2006 - Kişi Başına Bir Yalnız
2009 - Kalbin Böcüü
2011 - Mecnun Kuleleri

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,857
Kitapların kapaklarını Latif Demirci çizmiş. Yalnızlık Aletleri adlı kitabın kapağı ben olabilirmişim. Aynı o boyutta bir masam ve ekranım, hatta o şekilde masa lambam vardı.

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,857
Benim de küçük bir katkım olsun.

Gırgır Dergisi-sayı 705, s.2

file

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,342
Benim de küçük bir katkım olsun.....

"Küçük katkı" ne demek sevgili "zagor-t", bunlar aslında büyük, önemli katkılar. Ansiklopedilerde ve biyografi sitelerinde rastlamanın olanaksız olduğu bilgileri ince ayrıntılarıyla ancak bu tür kıyıda köşede kalmış röportajlar ve tanıtım yazılarında bulabiliyoruz. Bu tür bilgiler biriktikçe de "Çizgi Diyarı" emsalleri arasında biraz daha öne çıkıyor, değerli bir başvuru kaynağı haline gelme yolunda biraz daha mesafe katediyor. (Siz Nisan 1986'dan yani Atilla Atalay'ın Gırgır yıllarından bir anı aktarmışsınız, ben de 1990'dan, yani Hıbır yıllarından bir röportaj aktarmıştım, birbirini çok iyi tamamlıyorlar). Katkınız için teşekkürler.

Son düzenleme: