Ant-man (Karınca adam) filmini izledim.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,736
44,099
denize sıfır
Bu sene film bakımından epey zengin geçiyor.
Bu filmi izlemeden önce altta alıntıladığım bölümü okumanızı tavsiye ederim.
Bu sayede konuyu şipşak anlamış oluyoruz.:)

d0jkk0kjbned9nj9u.jpg

d0jkrnrcns62tvkgi.jpg

Bizler gibi çizgi roman fanatiklerinin en büyük rüyalarından biri, belki de en büyüğü, içinde, ikonik süper kahramanlardan oluşan bir takımın yer aldığı uyarlama bir senaryonun beyaz perdeye yansımasıydı zannımca. Bu rüya, Avengers filmi gibi bir de iyi yönetmenliğin, komik diyalogların, göze direkt sokulmayan aksiyonun söz konusu olduğu ve başından sonuna kadar izlenebilir bir filmle gerçekleşince, yeme de yanında yat diyesi gelmişti insanın. Avengers’ın başarısı tabi biraz da pazarlama unsurları sayesinde sadece Marvel seyircisini değil, Marvel harici seyirciyi salonlara getirmesiyle de alakalıydı. Sonuç, tüm zamanların en çok hasılat yapan 3.filmi oldu Avengers. Kimine göre, süper kahraman filmlerinin zirvesiydi, daha ötesi yoktu, kimine göre de sadece bir başlangıçtı, sonrasında çok daha iyileri olacaktı. O kadarını bilemiyorum, ama çizgi roman dünyasını yakından tanıyan bir insan olarak, çizgi romanlar var oldukça, her zaman daha iyisinin yapılabileceğine olan inancım baki kalacak.

Güç ve Özellikleri:

- Ant-Man ve Yellowjacket olarak, kendi boyunu mikroskopik boyutlara, yaklaşık 1 cm’e kadar küçültebiliyor. Bunu ilk başta Pym parçacıklarıyla yoğrulmuş kapsüller aracılığıyla yapabiliyorken, sonraları Pym Parçacıklarının mutasyonuna uğradığı için kendi iradesiyle yapabilmeye başladı. Bu boyda iken vücut ağırlığı normal boydaki vücut ağırlığı ile aynı, bu nedenle kuvveti değişmiyor.

- Giant Man ve Goliath olarak, kendi boyunu, yüzlerce metre uzunluğa uzatabiliyor. Bunu ilk başta Pym parçacıklarıyla yoğrulmuş kapsüller aracılığıyla yapabiliyorken, sonraları Pym Parçacıklarının mutasyonuna uğradığı için kendi iradesiyle yapabilmeye başladı. Bu boyda iken boyu ile orantılı süper güce sahip oluyor.

- Wasp iken, boyunu Giant Man ve Goliath iken uzatabildiğinden daha fazlasına uzatabiliyor. Daha çok kuvvet ve staminaya sahip oluyor.

- Çok küçülüp, Marvel Mikro Evreni, Microverse’e, çok büyüyüp, Marvel Makro Evreni, Macroverse’e girebiliyor.

- Wasp iken, ellerinden biyoelektrik dalga gönderebiliyor. Omuzlarındaki hücre implantasyonu sayesinde, küçüldükçe omuzlarındaki plakalar böcek kanatlarına dönüşüyor ve uçabiliyor. (Kanatlarını şu anda kullanmıyor, ellerinden bir şeyler göndermiyor, vücudundaki biyoelektrik enerjisini ışına çeviren bir silaha sahip.)

- Büyüme ve küçülme güçlerini, başka canlılar veya maddeler üzerinde de kullanabiliyor.

- Deha seviyesinde zekası var. Marvel dünyasının en zekilerinden biri.

- Biyokimya konusunda en iyi bilim insanlarından. Bu uzmanlık dalı haricinde, subatomik fizik (Pym Parçacıkları), robotik ve yapay zeka (Ultron) konuları da uzmanlık alanları.

- Boyuna göre dövüş taktikleri seçiyor. Captain America tarafından eğitilmiş, bu yüzden yakın dövüşte çok iyi. Judo ise en iyi olduğu savunma sporu. Dalgıç. Çok iyi bir pilot.

- Kullandığı konuşma aygıtı aracılığıyla, böceklerle iletişim kurabiliyor, onları kontrol edebiliyor. Bunu önceleri sibernetik başlığıyla yapıyordu.

- Wasp gözlükleri aracılığıyla, çevre görüş açısını arttırabiliyor, görüntü kaydı yapabiliyor, her türlü enerjiyi analiz edebiliyor, düşüncelerini radyo frekansları olarak iletebiliyor. Bunu önceleri sibernetik başlığıyla yapıyordu.

- Her türlü alet edevatı mikroskopik boyutta depolayabildiği bir cihazı var. Bu cihaz akıllı çipi sayesinde, Pym hangi durumda olursa olsun, doğru aleti cihaz içinden çekip verebiliyor.

Bu bilgileri çok daha kapsamlı okumak için tıklayıp okumanızı tavsiye ederim arkadaşlar.

Ben filmi beğendim, ara ara uyuklatan kısa bölümler olsa da konuşmalar olayların akışını aktarmak için gerekli.
Efektler yine inanılmazdı.
İzlemeyenler çok şey kaçırmış olacak.
Kısmet olursa bu hafta sonu Terminatör filmine gideceğim.:)

"penGO"

Süper Üye
12 Ara 2012
572
2,542
Sinema dünyasına katkılarından dolayı Marvel'a teşekkür etmek gerekiyor fazlasıyla...

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,094
Kastamonu
...

Captain America tarafından eğitilmiş, bu yüzden yakın dövüşte çok iyi. Judo ise en iyi olduğu savunma sporu...
Peki bu ne işe yarıyor? :)

Onca güce ve yeteneğe sahip adama judo öğretmek, tam donanımlı bir komandoya sapan vermekten bile komik.

Dalga mı geçiyorlar, şaka mı yapıyorlar?

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,650
İzmir
Bende filmi seyrettim. Bütün Marvel Cinematic Universe filmlerini seyrediyorum doğal olarak.

YAZI AZDA OLSA SPOİLER İÇERİR, İSTERSENİZ OKUMADAN ATLAYINIZ.

Ant-Man iyi bir film olmuş. Aynı anda iki orijin hikayesini birden güzelce filme yedirmişler.
Karakterleri çok fazla tanımayan, hatta hiç çizgi roman okumayan birisi bile kolaylıkla konuya vakıf olabilir.
Aslında Henry Pym karakterini Michael Douglas oynadığını duyduğumda biraz şüpheyle bakmıştım.
Çünkü benim okuduğum Marvel Ana evreninde H. Pym orta yaşlarında bir adam.
Nasıl olurda bu amca oynar diyordum ki adamlar güzel bağlamışlar.
Çünkü sinema evreni ile çizgi roman evreni farklı. Buradaki Pym amca artık emekliliği gelmiş eski devir bir adam.
Ama halen inandığı şeyler uğruna savaşacak bir adam.
İkinci karakterimiz Scott Lang Henry Pym dışında Pym parçacıklarını kullanan kişimiz.
Filmde ikisininde orijinini görüyoruz. Pym süper zeka bir bilim adamı, eski süper kahraman ve artık emekli. Ve keşfettiği küçültme teknolojisinin askeri amaçlar ile kullanılmasını istemiyor.
Scott Lang mühendis, çalıştığı iş yerinin vatandaşı dolandırdığını anlayınca patronlarını soyup Robin Hood olmaya çalışınca hapse giriyor.
Özgürlüğüne kavuşunca dürüstce hayatını kazanmaya çalışıp, küçük kızına vakit ayırmak istiyor.
İki adamın yolları bir noktada kesişiyor ve biz oldukça iyi bir usta çırak ilişkisi seyredip kötü adamın canına okuyoruz.

Unutmadan söyleyeyim, Henry Pym birden fazla isimle dolaşan bir süper kahraman ve Ultron yapay zekasının mucidi. Galiba kafadan çatlak. Kaç tane adam bir çok isim ile bunca yıl devam edebilir.
Age_of_Ultron_Vol_1_10A.I._Rivera_Variant_Textless.jpg

Ant-man, Goliath, Giant Man, Yellowjacket (ki bu filmde bu karakter kötü adamımız oluyor.), Wasp
Filmde doğal olarak bunlardan bahsedilmiyor.

Filmde dikkatimi çeken bir kaç noktaya da değinmek istiyorum:
1. Wasp karakteri yani Janet van Dyne neredeyse hiç gözükmüyor. Janet çizgi romanda oldukça önemli bir karakter. Pym ile birlikte Avengers kurucu üyesi ve Pym'in bir zamanlar karısı.
2. Wasp Gizli İstila event hikayesinin sonunda kendini feda etmişti, filmde de Wasp kıyafeti ile Amerika'ya atılan bir roketi durdurmak için kendini feda ediyor.
3. Pym ve Jenet'in kızı Hope van Dyne'ın bir sonraki filmlerde Wasp olacağının film sonundaki (Marvel filmlerinin vazgeçilmez son sahnesi, sakın yazılar akmaya başlayınca salonu terk etmeyin.) kısa sahnede görüyoruz.
4. Lang ve Falcon'un dövüş sahnesi ile Avengers Ant-man'i fark ediyor. Bir sonraki filmde doğrudan bağlantı kuruyoruz.
5. Bazılarımız şunu yapar diye başlayan bir diyalogda ''...bazılarımız duvarlara tırmanır.'' deniyor. Böylece Örümcek Adam isim verilmeden MCU'ya giriş yapmış oluyor.
6. Scott Lang'ın kızı Casandra 'Cassie' Lang büyüdüğünde Stature ismiyle Genç İntikamcılar'ın bir üyesi olacak. Belki çok ilerki Marvel filmlerinde bu halini de görürüz.
images

7. Sonlara doğru Stan Lee'ye dikkat edin. Adam yine ortalıkta.

Az buçuk comics bilen, birazda filmlerden anlayan bir adam olarak bu filmi tavsiye ederim.
Torrent'e düşmesini beklemeyin sinemada 3D olarak seyredip keyfini çıkartın.