AKBABA-sayı-23 ( 23 Mayıs 1973 )

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,191
8,106
Çocukluk yıllarımda, sigara kutu kapaklarının kenarlarını kopartarak,
Adına " PAPİL "dediğimiz bir oyun oynardık.
Çocuk aklımızla her sigara kapağına ayrı bir değer verirdik.
Piyasada az ya da çok bulunmasına göre.
Ve de bu değer,
Hem mahallemizde hem de komşu mahallelerde aynı değerde olurdu.
Az bulunan sigara kapakları en değerlisiydi.
İşte bunlardan biri de SİPAHİ kutu kapağıydı.
Şimdi aklıma gelmiyor o günkü değeri kaçlıktı hatırlayamıyorum.
Herhâlde 50 ya da 100 lük tü...
İkinci değerli kapak ise YENİ HARMAN sigarası kutu kapağıydı.
En değersiz olanlar da KULÜP, YENİCE ve GELİNCİK kapaklarıydı.
Bunlardan Kulüp sigarasının değeri ikilikti.
Yani 1 adet SİPAHİ kapağı veren 50 adet KULÜP kapağı alırdı.
Ya da 100 adet GELİNCİK kapağı. ( Gelincik kapağı en değersizlerden olup 1 likti)
Bu arada SİPAHİ kapağı öyle ulu orta elde dolaştırılmaz evde saklanır ve...
Hava atmak için dışarı çıkarılırdı.
🤣🤣🤣
GÜZEL GÜNLERDİ O GÜNLER VESSELAAAMMM...

Beni paylaşımınızla yine çocukluk yıllarıma götürdünüz Murtaza bey üstadım.
Ellerinize sağlık. Çok teşekkür eder, sağlıklı ve mutlu günler ve bayramlar dilerim.
Selam, sevgi ve saygılarımla.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,879
5,152
Sayın murtaza5 ;

AKBABA okuma günlüğü ( 24.04.2024 ) : AKBABA OKU(YORUM) :
[ Akbaba Dergisi (1973) Sayi 023 (23 Mayis 1973) -20s (Amerika-Aziz Nesin) ]

"Amerika'daki "iyi ya da kötü" gelişmelerden söz ettik. Denilebilir ki başka hiçbir ülkede kötüler oradakiler kadar kötü , iyiler de yine oradakiler kadar iyi değildir. Çağımızın en berbat haydutları da oradan çıkmıştır, en yaman haydut avcıları da.
(Zaten tepkilerin kendilerini yaratan güçlere eşit olması hem doğa hem de toplum yasalarındandır. )
..............
Bu örgütün ayrıca ITT gibi büyük şirketlerle işbirliği yaparak yabancı ülkelerde iktidarları devirmeye nasıl çalıştığı ve Nixon yönetiminin hangi ileri gelenlerinden yardım gördüğü açıklanıyor."

Bu satırlar Akbaba imzası ile yayınlanan "İbret!" adlı başmakaleden.
Dedo11 Yorumu : Liboşlar yıllarca bu ülkede orduyu suçlamak için "Askeri vesayet" diye diye ortalıkta dolaşıp milletin zaten yeterince gelişmemiş siyasi bilincini iyice karıştırdı durdu. Liboşlar bunu söylerken sanki kendileri özgürlük timsalleriymiş gibi millete kendini yutturmuştu. Oysa dünyanın en büyük askeri vesayeti Liboşların kabesi olan ABD de yaşanır. Orayı kim başkan olursa olsun ABD'yi yöneten PENTAGONDUR. Bütün dünyaya hükmeden ABD nerede kendine yeterince uşaklık etmeyecek biri iktidara gelmişse "O ÜLKENİN KENDİ ORDUSUNA DARBE YAPTIRIP KENDİ ÜLKESİNİ İŞGAL ETMESİNİ YARATIYORDU."
Amma da abarttın Dedo demeyiniz ; Sorarım Türkiye'deki Askeri darbeleri ABD yaptırmadı mı, Şilideki Allende'yi ABD ( Yazıda adı geçen ITT bu ülkedeki darbeye direkt katılmıştır. ) öldürüp yönetime el konulmadı mı, Butto'yu , Musadıkkı , Cemal Abdül Nasır'ı ABD devirmedi mi? Arap Baharı diye yutturulan ülkelerin yönetimini zorla deviren o ülkeleri direkt işgal eden ABD değil midir. Ya ABD Vietnam'da ne işi vardı?.......

12. Sayfada Suavi Süalp'ın "Adlarınızın Manasını Biliyor musunuz?" başlıklı sayfasında kendince adların anlamını anlatıyor. Tam da Suavi Süalp çe....

BABALIK KAVGASI
Soluk soluğa karakola koşan sekiz yaşlarındaki çocuk :
-- Çabuk geliniz, diye yalvardı polislere. Babamı dövüyorlar! Çocuğu önlerine katan polisler, iki erkeğin gırtlak gırtlağa dövüştüklere yere geldiler :
-- Bunlardan hangisi senin baban?
-- Henüz ben de bilmiyorum, dedi çocuk. Hem onlar da bu yüzden dövüşüyorlar zaten!

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...