1001 Roman 1. Seri Sayı 279 (04 Aralık 1944)

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,189
mmxch.jpg

Forumda 3-6. serilere ait paylaşımlar mevcut olmakla birlikte bunun 1. ya da 2. seriye ait olduğunu düşünüyorum.
Yanlış düşünüyorsam da affola...
Bir yerden elime 8-9 adet geçince, "paylaşmadığın senin değildir" vecizesi ışığında hemen bir tanesini taradım ve paylaşıma açtım.
Temizleme ve düzenlemesini de ancak bu kadar yapabildim.
Can sıkıcı tek nokta elimdekilerin bir tanesi hariç hepsinin birer yaprağının (aynı yaprak) alınmış olması nedeniyle
12 sayfalık orijinal derginin 10 sayfaya inmiş olması...
İçeriği; Tarzan, Mandrake, Yıldırım Polis, Tek Gözlü Korsan, İngiltere Tacının Mücevherleri, Kanunun Pençesinde Q-9
ve Sakya'nın Esrarı isimlerinde tek sayfalık çizgi romanlar ile yine tek sayfalık birkaç roman ve/veya hikayeden oluşuyor.

Bu zor seri de tamamlanır mı?
Burası "Çizgi Diyarı"; hiç belli olmaz.
Saygılarımla...

bayrakzaf.gif

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,051
75,685
hiçbiryerde :)
TAM 70 YILLIK BİR DERGİ.
Burası çizgi diyarı, burada
üstatlar var. Ötesi yok.
Hocam bunu incelemek için
biraz müsade isterim, sonra
muhabbete geçelim.
Saygılar, selamlar...

12 Şub 2010
15,006
543,799
Tam 70 yıllık bir çizgi roman dergisi.

1001 Roman efsanesinin atalarından.

279. Sayı olduğuna göre benim bildiğim en uzun serisi olsa gerek.

1944 lerin olanaklarıyla çoğu sayfası renkli basılmış

Düzenleme için tereddüt ettim sarkomer hocam aceleye getirdim deyince

Oysa muhteşem bir tarama düzenleme olmuş. Benim berbat ettiğim için düzenlemekten vazgeçip ham paylaştığım 1001 Romanları anımsadım:)

Bu değerli hazineyi paylaşmakta acele eden sarkomer hocamız gibi dostlarla mutluluğumuz her daim tavan yapmaya devam ediyor.

Teşekkür ve saygılarımı kabul edin hocam.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,051
75,685
hiçbiryerde :)
Aman Allah diyorum şimdi.
Kafam gitti bir ara 279. sayıyı idrak edince.
Demek ki bir beş yıl daha geriye gitmek
gerekir ki, bu da ikinci dünya savaşının
gerisine atlamak demek, ben şimdi kendimi
tutup biraz daha düşünmek üzere izninizi
isteyeyim....

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu
İnsan inanmakta zorluk çekiyor.

Çok teşekkür ediyoruz Sarkomer Hocam. Eliniz, kolunuz ağrımasın.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,070
Sarıyer
İlginç bir dergi, tarih olarak "4 Sonay 1944" kullanılmış. Bu "Sonay" Aralık ayına mı tekabül ediyor acaba? Sonay diye bir ad adı daha önce duymamıştım, insan çizgidayarında her gün yeni bir şey öğreniyor.

Mandrake'nin kankası Aptullah'da 1970 lerde alıştığımız "kar beyazı" Aptullah'dan çok farklı, çünkü "kapkara"! O kadar kara ki yüzü gözü ayırt edilemiyor neredeyse.

Yıldırım Polis deki baş örtülü kadında zamanında Avrupa'da da baş örtüsünün çok yaygın kullanıldığını hatırlatıyor. 1970 başlarında bir kaç yazımı Almanya'da ki pek çok Neukirche köyünden birinde geçirdim, köydeki kadınların neredeyse yarısının baş örtülü olduğunu bugün bile yeri geldiğinde çevreme anımsatırım, nedense oralarda kayboldu başörtüsü.

Tek Gözlü Korsan'da alışılmadık bir korsan öyküsüne benziyor. Saldırın, vurun, kırın nidaları ile gaza getirildiklerine alışık olduğumuz korsanlar bu sefer "Arkadaşlar, bugüne kadar hep korsanlık ettik, çok can yaktık. Artık memleketimize yararlı kimseler olmamız gerektir." sözleri ile gaza getiriliyor! Kısacası savulun "Milliyetçi Korsanlar" geliyor türünden bir öykü olarak devam edecek macera...

Çatışmaya ağzında pipo ile giden "İngiltere Tacının Mücevherleri" öyküsünün dedektifi de ilginç doğrusu, sigara ile çatışıp, pipo ile cinayet çözenlere alışıktık, eh bu da olur o zaman.

Teşekkürler, üstat.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,672
Kasımpaşa
Samsun'dan bildiriyorum.. Sayın hocam bu mükemmel dergi 350 sayı çıkan 1.seriye ait..Asıl sorulması gereken 1939'da başlayan bu yayın için gerekli materyal nasıl savaş döneminde tedarik edilmiş. . Sonra 70 yıl nasıl saklanmış. . Sonra iyi sunamadım diye üzülmek. . Gerçekten garip bir yer bu çizgi diyarı.. Herkese saygı ve sevgi..

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
97
165
denizci
Benim hiçbir şey söyleyebilme şansım yok :39:; ne bu kadar çizgi roman bilgisine, hatta ne bu kadar çizgi roman kültürüne sahip değilim :(, sadece dumur gözlerle indirip :Z; oturduğum yerden elde ediyorum bu cevherleri :19:, çok sağol üstadım :), gerçekten müthiş :d

2njfuvd.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,950
Binbir Roman, Türkiyedeki çizgiroman yayıncılığının bir tür sihirli kelimesi olmuş adeta. Nasıl Abrakadabra illüzyonun alameti farikasıysa 1001 Roman da çizgiromanı Teksas-Tommiks kadar tanımlayan bir kelime...

Sonuç itibariyle bu sihir 1001 Roman serilerinin tamamlanmasında da kendini gösterdi bu güne kadar, "bunda neden olmasın" diyor, Sarkomer üstada çok teşekkür ediyorum..

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,846
137,196
Herkes bildiklerini ne güzel yazmış.
Çizgi diyarı çizgi roman müzesi gibi.
Bilgilendiren dostlara,emek verip paylaşan hocama gönül dolusu teşekkürler.

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,082
İki taraflı renkli kapakları ve siyah-beyaz içeriğiyle zamanının eşsiz dergisi...
Çok teşekkürler sevgili sarkomer.

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,187
İlk sayısı 10 Temmuz 1939 Türkiye Yayınevinden çıkmış ve 350. fasiküle kadar devam etmiştir. Türkiye'de çizgi roman gerçek anlamıyla bu dergiyle başlamış ve dünyaca ünlü bir çok çizgi roman kahramanı, ilk kez bu derginin sahifelerinde Türk okurlarıyla tanışmıştır. Ellerinize sağlık üstadım. Bulunmazları bulunulur kıldığınız için, ne kadar teşekkür etsem azdır. Saygılarımla.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
97
165
denizci
İlk sayısı 10 Temmuz 1939 Türkiye Yayınevinden çıkmış ve 350. fasiküle kadar devam etmiştir. Türkiye'de çizgi roman gerçek anlamıyla bu dergiyle başlamış ve dünyaca ünlü bir çok çizgi roman kahramanı, ilk kez bu derginin sahifelerinde Türk okurlarıyla tanışmıştır. Ellerinize sağlık üstadım. Bulunmazları bulunulur kıldığınız için, ne kadar teşekkür etsem azdır. Saygılarımla.

Çizgi roman bilgini bir de Zagor Ceylan 31. ve 32. sayıların macera isimleri için de kullansan artık diyordum dostum :Ğ

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
97
165
denizci
Forumda 3-6. serilere ait paylaşımlar mevcut olmakla birlikte bunun 1. ya da 2. seriye ait olduğunu düşünüyorum.
Yanlış düşünüyorsam da affola...
Bir yerden elime 8-9 adet geçince, "paylaşmadığın senin değildir" vecizesi ışığında hemen bir tanesini taradım ve paylaşıma açtım.
Temizleme ve düzenlemesini de ancak bu kadar yapabildim.
Can sıkıcı tek nokta elimdekilerin bir tanesi hariç hepsinin birer yaprağının (aynı yaprak) alınmış olması nedeniyle
12 sayfalık orijinal derginin 10 sayfaya inmiş olması...
İçeriği; Tarzan, Mandrake, Yıldırım Polis, Tek Gözlü Korsan, İngiltere Tacının Mücevherleri, Kanunun Pençesinde Q-9
ve Sakya'nın Esrarı isimlerinde tek sayfalık çizgi romanlar ile yine tek sayfalık birkaç roman ve/veya hikayeden oluşuyor.

Bu zor seri de tamamlanır mı?
Burası "Çizgi Diyarı"; hiç belli olmaz.
Saygılarımla...

Üstadım kesinlikle 1. Seri ve aynen katılıyorum; burası Çizgi Diyarı; hiç belli olmaz :)

Son düzenleme: