Orhan Boran - Leyleğin Ömrü

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Orhan Boran - Leyleğin Ömrü
Anı
Milliyet Yayınları, 1978
436 sayfa, 30 MB, s/pdf

Orhan_Boran_Leyle_in_mr_kapak.jpg

(MediaFire)

2012 yılında 83 yaşındayken aramızdan ayrılan ünlü radyo ve TV sunucusu, tiyatro ve sinema oyuncusu, aynı zamanda Türkiye'nin ilk "stand-up"çısı "Orhan Boran"ın 1978 yılında yayımlanan anı kitabı olan "Leyleğin Ömrü"nü sunuyorum. Bildiğim kadarıyla da yayımlanmış tek kitabı bu olmalı. Onun anılarını okurken şimdi çok uzaklarda kalan bir "altın devir"e de tanıklık edeceksiniz, anılarda adı geçen birçok ünlüyü sevgiyle ve özlemle yad edeceksiniz. Bu ünlülerden biri de tabii ki ÇD müdavimlerinin çok yakından tanıdığı hayâli radyo (ve çizgi roman) kahramanı "Yuki"!. Orhan Boran anı kitabının 86. sayfasından itibaren "Yuki'nin Bir Gecelik Sahne Hayatı" başlığı altında kendi yarattığı bu şöhretli karaktere oldukça geniş bir yer vermiş. 230. sayfadaki "Güle Güle Yuki" başlıklı bölümde de Yuki efsanesinin 16 yılın sonunda nasıl sona erdiğini anlatıyor. Bu kitaba göz atarken nedense aklıma hep "Woody Allen"ın "Radyo Günleri" filmi geldi.

Metnin yazım denetimini elimden geldiği kadar dikkatli yaptım, ama yine de gözümden kaçmış tek tük yazım hatalarıyla (daha doğrusu OCR hatalarıyla) karşılaşma ihtimaliniz her zaman var. Sayfalara kitabın ve içeriğinin ruhuna uygun düşeceğini sandığım sararmış ve eskimiş sayfa görüntüsünde bir fon ekledim.
Saygılarımla,
keyifli okumalar...

Son düzenleme:

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,718
Kıbrıs
Orhan Boran'ın bu ilginç kitabı için çok teşekkürler scanfan dostum.Kitapta birbirinden güzel anılar var.Hele arka kapaktaki anı çok
hoştur.Oyunun yanlışlıkla 2.perdesinden bir sahneyi oynaması.Mehmet
Karaca ve Reşit Baran gibi usta tiyatrocular ile olan anıları.184.sayfada
"Toma'da Radyocuların Masası"diye bir bölüm var.Toma,1949'larda Balıkpazarı'nda sevimli bir meyhane imiş.Hey gidi Toma!2010'lu yıllarda
bu ad nasıl da değişime uğramış!!!

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Benim hatırımda kalan çok güzel bir dönemi yaşamışız orhan boranda bu dönemin tuzu biberi olan kişilerden biriydi tıpkı halit kıvanç gibi ve daha birçok değerli insan gibi belki o zamanlar az şey vardı ama en önemli şey vardı insanlık sağolun scanfan.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Daha önce okumuş olmama rağmen sahip olup da şimdi bende olmayan binlerce kitabımdan birisidir...
Tekrar okumak çok keyifli olacak, bakalım hatırlayacakmıyım!..
Ama asıl önemlisi şu logo, ya ben öyle yapamıyorum, nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum.
Ya da öğrenmeme gerek yok bunlardan 45-50 tane hazırlasanız da biz de kullansak
Teşekkürler..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Daha önce okumuş olmama rağmen sahip olup da şimdi bende olmayan binlerce kitabımdan birisidir...
Tekrar okumak çok keyifli olacak, bakalım hatırlayacakmıyım!..
Ama asıl önemlisi şu logo, ya ben öyle yapamıyorum, nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum.
Ya da öğrenmeme gerek yok bunlardan 45-50 tane hazırlasanız da biz de kullansak
Teşekkürler..

Hem kitabı hem de logoları beğendiğinize sevindim sevgili "savok". Aslında ben de bunları paylaşmayı düşünüyordum ama ilk denemelerim olduğu için biraz çekindim, onları az daha olgunlaştırmayı plânladım. Aslında bunları resimli anlatımlar bölümünde detaylandırmayı da düşündüm. Ama kısaca açıklamak gerekirse bunlar için 2 adet yazılım kullandım: "Inkscape" ve "Xara3d". Bu yazılımları eskiden de kullanmıştım ama mevcut bir 2d logoyu (burada bizim ÇD logosu oluyor) 3D logoya çevirme ipuçlarını "Youtube"dan öğrendim. Inkscape'te bitmap bir resmi (jpeg veya png, burada bizim 2 boyutlu ÇD logosu oluyor) "vektör" resme çevirdim ve emf formatında kaydettim. Bu emf dosyayı Xara3D font olarak kabul ediyor ve üzerinde istediğiniz gibi oynuyorsunuz. Bunları hareketli anigif dosya olarak da kaydedebilirsiniz.
Başlangıçta aşağıdaki Youtube videosuna rastlamıştım, ardından 5-6 video daha izledim ve oldu. Bu arada Inkscape ücretsiz (ama çok güçlü/profesyonel) bir yazılım, Xara3D ise kolayca bulunabiliyor. Çok kolay kullanımlı ve zevkli bir yazılım

Tutorial How to make 3D logo use Xara3D

Not: Resimli anlatımlar bölümüne 3D logo yapımıyla ilgili bir konu açtım (24/3/2015).

Son düzenleme: