Testus (Bilginizi Test Edin) Milliyet - 435

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

"Testus" Milliyet
Bilginizi Test Edin - 435
Hazırlayan: Ahmet Turhan Altıner
İllüstrasyonlar: Koray Nergiz

"Milliyet" gazetesinin 24 Mart 2002 tarihli Pazar ekinden alınmış bu testin başlığı "Nobel Mükafatı".

Ly6mPo.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,234
Kamlançu
Eh, 2002 yılından beri çok şey değişti, çok şey gelişti.
2. sorunun da buna dayanarak değişmesi gerekli.
Şıklarda Nobel ödülü almayan Orhan Pamuk da ödülü aldı nihayetinde.

Bir de biz bu ödüle neden bu kadar prestij yüklüyoruz anlamıyorum.
Barak Obama (böyle mi yazılıyordu bu Barak? :) ), İzak Rabin gibi kişiler barış ödülü almışlar. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? Utanmasalar Hitler'e dünya barışına katkı sağladığı için ödül verecekler. Allah'tan adamın adı çıkmış da veremiyorlar. :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322
Eh, 2002 yılından beri çok şey değişti, çok şey gelişti.
2. sorunun da buna dayanarak değişmesi gerekli.
Şıklarda Nobel ödülü almayan Orhan Pamuk da ödülü aldı nihayetinde.

Bir de biz bu ödüle neden bu kadar prestij yüklüyoruz anlamıyorum.
Barak Obama (böyle mi yazılıyordu bu Barak? :) ), İzak Rabin gibi kişiler barış ödülü almışlar. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? Utanmasalar Hitler'e dünya barışına katkı sağladığı için ödül verecekler. Allah'tan adamın adı çıkmış da veremiyorlar. :)

Sevgili "Shoryuken", saptamanız çok doğru. Özellikle sosyal bilimler, edebiyat, barış vs gibi alanlarda verilen Nobel ödülleri genelde siyasal saiklerle verilir. Ayrıca Korktuğunuz şey de az daha gerçekleşecekmiş, Nobel Barış Ödülü'ne 1939'da Hitler'in bir kez, 1945 ve 1948'de Stalin'in iki kez aday gösterilmiş olduğu bizzat Nobel Ödülü sitesinde yer alıyor (Allahtan alamamışlar ödülü, sadece aday gösterilmişler). Bu konuyu iki yıl önce şurada açmıştım. Sopa kimin elindeyse onu aday göstermişler. Ama fizik, tıp, matematik vs gibi bilim alanlarında ödül alanlar hakkıyla alıyorlar sanırım.

@düzeltme (14:46): Nobel ödülleri arasında "matematik" yoktur (klavye sürçmesi!). Sevgili "Motion" üstadın yazısıyla uyandım (zaten Altıner'in testus'unda da yazıyordu). Bu eksiklik "ekonomi" ödülünün içine yedirilerek telafi edilmeye çalışılmıştı. Zaten bir matematikçi olan "John Forbes Nash"e "ekonomi" dalında Nobel verilmişti.

Nobel_Adaylar_Hitlerve_Stalin.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

Bir ülkede bilime, akılcılığa, eğitime nasıl önem verildiğinin resmi, bence. Paranoid şizofren olduğu bilinen bir bilim adamı, dışlanmak şöyle dursun hem ailesi hem de akademisyen dostları tarafından destekleniyor, çevresi ona adeta kol kanat geriyor, fırsat veriyor. Sonuç: Nobel ödülüne kadar giden bilimsel başarılar. Bilime, bilim adamına önem veren akılcı ülkelerin neden ileride olduğunu ve her daim kazançlı çıktıklarının duru bir örneği. "Akıl Oyunları" (A Beautiful Mind) filmi çok güzeldi, fırsat bulursam bir kez daha izlemek istiyorum, sanırım Oscar ödüllerine de boğulmuştu. 2001 tarihli filmden 3 yıl önce bir de aynı adlı biyografi kitabı çıkmıştı. Bestseller olmuş kitap Pulitzer ödülüne de aday gösterilmiş. Bir matematikçinin hayatını anlatan bir kitap çok satanlar listesine giriyor! Nasıl memleket orası yahu? Hiç akıl yok adamlarda(!). Altıner bu testus'u yazdığında "John Forbes Nash Jr." henüz hayattaymış, 2015'te Nash 86 yaşındayken bir trafik kazasında en büyük destekçisi olan eşiyle birlikte ölmüşler.

ABM_Akil_Oyunlari_Poster_Kitap.jpg

Son düzenleme: