scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,321

"Testus" Milliyet
Bilginizi Test Edin - 434
Hazırlayan: Ahmet Turhan Altıner
İllüstrasyonlar: Koray Nergiz

"Milliyet" gazetesinin 17 Mart 2002 tarihli Pazar ekinden alınmış bu testin başlığı "Mahalle dedikodusu".

vbDjYm.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,321

"Sansasyona dönük uydurma haber"i tarif etmek için kullanılan "asparagas" deyimi 14 Nisan 1963 tarihli Hürriyet gazetesinin ilk sayfasında çıkan ve aşağıda kupürü görülen habermiş (deyim haberin fotoğrafında görülen yazıdan geliyor). Bunun hikâyesini de Hasan Pulur 2009'da köşesinden aktarmış. Bu haberi Türk basınına kazandıran gazeteci Yurdaer Acar da geçen yıl 1 Eylül 2016'da vefat etmişti. Yurdaer Acar en çok da 20 Eylül 1969'da Günaydın gazetesinde yayımlanan Deniz Gezmiş röportajı ile tanınıyordu.

Bu arada testus sorusunun 2. şıkkı olan "kuşkonmaz"ı da yabana atmamak gerekir. Asparagasın kökeni olan asparagus İngilizcede kuşkonmaz anlamına geliyor. "Asparagas haber" galiba sadece Türkçe'ye özgü bir deyim. Başka dillerde yok diye biliyorum. İngilizcede "sarı gazetecilik", "yapma haber", "uydurma haber" vs filan diye geçiyor.

Asparagas_ilk_haber_1963.jpg

Asparagas_Hasan_Pulur_2009.jpg

Asparagas_gazeteciler.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,321

Gerçekten de o tarihte ne büyük sansasyon oluşturmuştu bu haber, çok iyi hatırlıyorum, dahası bunun gerçek olduğuna inanan insanlarla da konuştum, şaka yapmıyorlardı, sahiden inanmışlardı (TV programı "Şok"taki konuşan eşek hikâyesine inanan bir iki kişi de biliyorum! Şimdi inanması güç tabi). Hattâ o dönemin çok satan haftalık dergisi "Nokta" da konuyu kapaktan işlemişti. Acaba bazı dış mihraklar bu tür haberler oluşturarak Türk toplumu üzerinde bazı araştırmalar mı yapıyorlar diye de tartışılmıştı arkadaş arasında filan. Zira başka benzeri olaylar da olmuştu. Bunlar mutlaka bir yerlerde doktora tezlerine filan konu olmuştur.

Sakallı Bebek, "Nokta" dergisinin 23 Ağustos 1987 tarihli sayısının kapağında!

NOKTA_1987_A_u_33.jpg

Son düzenleme: