Testus (Bilginizi Test Edin) - 108

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,358

"Testus"
Bilginizi Test Edin - 108
Hazırlayan: Ahmet Turhan Altıner

Haftalık "Nokta" dergisinin 15 Aralık 1991 tarihli sayısından. Bu "Testus" "Türkiye ile ilgili rekorlar" hakkında, başlığı ise "Rekor mu dekor mu?".

file

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,696
file

Herhalde insan yapımı duvarı kastediyor, veya kabartma/röliyef resmi; yoksa Fransa ve İspanya'da mağara duvarlarında 30 000 küsur yıl geriye giden sığır, bison, at, arslan vb. çizimleri mevcut.

Çatalhüyük'te pars
file

O gün henüz bilemezdi, ama Göbeklitepede bulunan tapinaktaki figürler, Çatalhöyüktekilerden de bir 4000 yıl daha eski.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,358
O gün henüz bilemezdi, ama Göbeklitepede bulunan tapinaktaki figürler, Çatalhöyüktekilerden de bir 4000 yıl daha eski.

Tam 1 yıl önce bugünlerde diyardaşlardan bir istekte bulunmuştum. Bu konu vesilesiyle isteğimi tekrarlıyorum (isteyenin bir yüzü kara!:)). Çok aramama rağmen 5 yıldır "National Geographic" dergisinin (ABD baskısı) 2011 June (Haziran) sayısını bulamadım. Hâlâ deli gibi aramaktayım. Diğer sayılara internetten rahatça ulaşılıyor ama bu sayı sanki sır oldu kayboldu. "Torrenti" vb sıklıkla yokluyorum, yok. Bir tek "Usenet"e bakamadım. Zaten bu mecrayı kullanamıyorum, tanımıyorum bile. Özellikle Usenet kullanan diyardaşlar bu sayıyı bulup paylaşabilirlerse makbule geçer. Derginin kapak konusu "Göbeklitepe". Çok önemli bir konu. (Hatırlarsanız, hani orayı kazan Alman arkeolog "Prof. Dr. Klaus Schmidt" yakınlarda ölmüştü). Belki derginin "Türkiye" baskısında da aynı konu çıkmıştır (Türkiye baskısı Haziran ayına ait olmayabilir). Hangisi olursa artık. Geçen yıl yaptığım çağrıdaki kitaplardan birini sağolsun "kaptan8888" rumuzlu üyemiz hemen bulabilmişti.
Umarım bunu da buluruz. Şimdiden teşekkürler.

file

"National Geographic June 2011" sayısı
(Haziran sayısının Kapak konusu Türkiye'deki "Göbeklitepe" kazıları)