Ben Efsaneyim - Bölüm 2 (Balonlama)

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,235
Kamlançu

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz hafta birinci bölümünü sunmuş ve sevgili dostlarımızın katkılarıyla güzel bir paylaşıma dönüştürmüştük. Katkıları için dostlarımıza teşekkür ediyorum.

Evet, birinci kısımda yalnız kalan kahramanımızın barınma, yeme-içme gibi temel sorunları ve neden herkesin vampire dönüşürken kendisinin dönüşmediğini, neden kazık çakınca öldüklerini ama kurşun yediklerinde ölmediklerini vs vampir edebiyatının üzerine kurulduğu ögeleri sorgulamış, bu sorgu sırasında kıl payı kurtulduğunu görmüştük...
İkinci bölümde de sorgulamalarına devam ediyor Robert Neville. Ve bu sefer ilginç bulacağınız bazı noktalara temas ediyor.

"Fakat hatırlayamıyordu. Al işte, cevapsız bir soru daha. Bir de, önceki gece aklına gelen cevapsız soru vardı...
Haçla karşılaştığında Müslüman bir vampir ne yapar?"

Sahi, ne yapar Müslüman ya da Budist veyahut ateist bir vampir Haç karşısında? Vampir edebiyatının çıkmazlarından birisi bu ögelerin işlenişi konusu olabilir ve yazarımız bu mevzuya çıkar yollar aramaktadır. Yukarıdaki sorunun cevabını bu bölümde bulamayacağız ama Will Smith'in oynadığı filmi izleyenlerin hatırlayacağı üzere sahip olunan bir köpek vardı ve filmde izleyenleri başına gelenler ile hüzne boğmuştu. Bence buradaki hüzün filmdekinin bir adım daha önünde. Neyse, okuyunca göreceksiniz.

Bu vesileyle 2016 yılının herkese sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yıl olmasını diliyorum.

Keyifli okumalar.

Link:

Birinci Bölüm:
http://www.cizgidiyari.com/forum/ceviri-ve-balonlama/97103-ben-efsaneyim-bolum-1-balonlama.html

Üçüncü Bölüm:
http://www.cizgidiyari.com/forum/ce...neyim-bolum-3-balonlama-final.html#post447494

Son düzenleme:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,235
Kamlançu
Bilgisayarımda 00:00 olduğunda okeyledim ama maalesef sitenin saatini tutmuyormuş :) Neyse, sıkıntı değil hocam, yeni yılınız kutlu olsun.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,133
8,148
İstanbul
Mutlu yıllar sevgili Shoryuken dost...
Yılın son paylaşımı için bir koca teşekkür de benden... :)

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,187
İkinci bölüm açıklamasını bir solukta okudum ve merakım büyüdükçe büyüdü...
Saat oldukça geç oldu ama okumazsam da uyuyamam ki...
(Yoksa okursam mı uyuyamam...)

"Önce bir indireyim de sonra düşünürüm" diye karar verdim
ve gecikmeden de yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.
Saygılarımla değerli kardeşim...

52308R.gif

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,767
İstanbul
İyi taktik, seneye ben yapmayı planlıyorum aynı şeyi. :)

Çizgi roman severler için efsane bir yıl, efsane bir kapanışa tanıklık etmiş oldu. :)

Teşekkürler, sevgili shoryuken.

Yeni yılını kutlar, sağlık ve esenlik dolu bir yıl geçirmeni dilerim.

Son düzenleme:

yaşlıkurt

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
25 Mar 2011
847
20,208
Germany
İşte ikinci bölüm de geldi. Teşekkürler üstadım, yine mükemmel bir çalışma olmuş.

Son düzenleme:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,020
denize sıfır
Benim bildiğim müslüman vampirlik yapmaz.:D
Kazık bile iş görmez aslında.
Teşekkürler muhterem tatil günümü keyiflendireceğim.:)

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,728
Kdz. Ereğli
Vampirler sinema ve çizgi romanda duygusuz katiller olarak tasvir edilirler. Tüm bu popüler ikon külliyatının kökeni kabul edilebilecek olan Bram Stoker'in Dracula'sı bu vampir kontun da kendi acı ve umutlarına sahip olduğunu gösteriyor. Bu bakımdan Shoryuken'in paylaştığı öykü yer yer Orijinal vampir konseptine yaklaşan bir özelliğe sahip. İki kere okunmalı diye düşünüyorum. Tebrikler...

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,020
Bir efsaneydi,efsaneydi diyarda dolaşmak.
Ne güzel efsane kesintisiz devam ediyor.Çok teşekkürler üstadım.Yeni yılınızı kutluyorum.Kendime ödül verdim bu muhteşem çalışmayı okumaya gidiyorum...

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,845
137,149
Nasıl yakaladın 1 dakikayla.
Güzel bir paylaşım.
Çayla keyifli de olur şimdi.:D
Teşekkür ederim.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,993
13,518
23:59 da gayet iyi bir saat. Ellerin dert görmesin.
Müslüman Vampir konusu ilgi çekici. Temel varsayımlarımız;
1. Vampire dönüşen kişi eski inançlarını terk etmez veya mensup olduğu inanca daha da fazla sahip çıkar.
2. Eski inançlarını terk etmiş bile olsa ilahi bir düzen vardır ve vampirler bu ilahi düzenin dışına çıkamazlar.
Ancak benim düşüncem vampirlerin vampir olduktan sonra islamlaştığı yönünde. Neden derseniz. Hristiyan vampir neden haçtan korksun ki? Müslüman olduğu için haçın kendisine değmesinden, imanına halel gelmesinden korkan müslüman vampir haçtan korkabilir gibi geliyor bana.
Neyse bu geyik daha çok boynuz kaldırır.

Son düzenleme:

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,315
Adana
Beğenimiz üst düzeyde... Çok güzel çeviri-balonlama yapmışsınız... Hikaye de nefis... Çok teşekkürler sevgili Shoryuken... Elinize sağlık...