Arkadaş Karaca Yayınevi Haftalık Çocuk Dergisi Sayı 03 / 24 Ocak 1962

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,185
UDdUTHJ.jpg

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,645
Kasımpaşa
Özellikle ortadaki minik kitabın varlığı bu dergiyi daha da değerli hale getiriyor..
Bu dergiyi bulabilseniz bile ortadaki minik kitabı bulmanız pek olası değil.
Bir jerry Spring fırtınası estiriyorsunuz, aynı zamanda derginin ruhunu da yansıtıyorsunuz.
Üstadım bu değerli armağan için çok teşekkür ederim.
Saygı ve sevgilerimle..

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,943
Nerede eksiklerimiz varsa orada Bay_X'den bir katkı geliyor. Arşivinin nerelere kadar uzandığını merak etmemek, duvara eklediği her bir tuğla ile şaşırmamak mümkün değil.

Abartısız söylüyorum. Marka oldu bile bu isim...

Teşekkürler, teşekkürler, teşekkürler...

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,086
Kastamonu
Bu nostaljik dergiler çok değerli. Klasik kahramanları okumayı hepimiz seviyoruz ama ben, Çizgi Diyarı arşivindeki en değerli parçaların bu tarz eski dergiler olduğunu düşünüyorum. Çok teşekkürler Bay_x. Elinize, gözünüze sağlık.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,746
İstanbul
Önce üstadıma kocaman bir teşekkür göndereyim. Sonra da madem üstadımın "Arkadaş" paylaşımlarıyla tekrar gündemimize geldi, Jerry Spring'i biraz hatırlatalım:

JERRY SPRING

Joseph Gillain ya da çizgiromanlarında kullandığı kısa lakabıyla Jijé'nin yarattığı Jerry Spring, ilk kez 1954 yılında haftalık Spirou dergisinde yayınlanmış bir western kahramanıdır.

Jerry Spring, serüven arayan western şövalyeleri gibidir ve Vahşi Batı'nın tozlu vadileriyle, gece yıldızı bol gökyüzünün altında korkusuz, adaletten ayrılmayan kişiliği ile öne çıkmaktadır. Kendisine mücadelelerinde eşlik eden belinin iki yanından sallanan Coltları haricinde kararlılığı sayesinde Jijé'nin firçası ve basit öyküleri bile destan haline getiren üslubuyla şekillenmiştir.

Jijé'nin çizgilerinden yansıyan harika Vahşi Batı atmosferinde geçen maceralarında Jerry Spring, hareketli sahneleri ve başarılı karakterizasyonuyla basmakalıp bir çeşni sunmaktadır. Serüvenlerinde mizah unsurunu güçlendirmek için Jerry Spring'e eşlik eden sempatik Meksikalı Poncho ile ölüm ve yaşam arasındaki tehlikelerde dolanır dururlar.

Başlangıcından itibaren Avrupa çıkışlı en orijinal westernlerden biri olarak kabul edilen başlık, senaryoları Jijé tarafından kaleme alınırken zaman zaman ona kardeşi Philippe ile birlikte Lob, Acquaviva ve René Goscinny destek vermişlerdir. Jerry Spring son olarak 1967'de çizilmesinin ardından, 1974'de Editions Dupuis tarafından koleksiyonluk albümleri piyasaya sürülmüş ve 1980'de yaratıcısının ölümü üzerine tamamen ortadan kaybolmuştur.

Ülkemizde ilk kez 1962 yılında yayınlanmaya başlayan Karaca Yayınları'nın haftalık Arkadaş dergisinde görülen Jerry Spring, burada yaşadığı maceralardan sonra aynı yayınevinden çıkan dört adet albümüyle ve 1975 yılı içinde Doğan Kardeş dergisi sayfalarındaki tek macerasıyla Türkçe kariyerini noktalamıştır.

294oqc2.jpg
2akk50o.jpg

2wqv5ti.jpg
2cghqiv.jpg

Son düzenleme:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,733
44,000
denize sıfır
Benden yaşça çok büyük bu romanın önünde ceketimi ilikliyorum.Yok ama olsaydı iliklerdim yani,öyle..:)

Teşekkürler bay bilinmeyen..

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,447
hiçbiryerde :)
çok güzel dergiymiş,
benden önceki şanslı kuşağın okuyabildiği...
sayenizde görebiliyoruz biz de....
ne kadar teşekkür etsek az sevgili bay_x...

12 Şub 2010
15,006
543,719
Ötesi, berisi, sapı, çöpü, bilmem nesi

Öyle kıvrandıra kıvrandıra ucundan göster, içini çektir

Demode işler bunlar

Bay_x tüm bunları sandallı ayaklarının:) altında çiğnedi, yıktı geçti; işte bu kadar dedi...

Efsaneler gerçek yerine oturacak, hangi çizgi roman nedir, ne değildir, gerçek ayarını çizgi roman severler okuyarak, görerek verecek; savok'un değindiği gibi duyarak değil, görerek, okuyarak karar verecek.

Çizgi romanın piyasada bulunabilme, ulaşılabilme, pahalı olma gibi çizgi romanın bizatihi kendisiyle ilgisi olmayan kriterler aradan çıkınca salt çizgi roman özelliğiyle olan değerine karar verilecek.

Kastettiğim, bugünkü kuşağın beğenilerinden ibaret değil.

Çizgi roman okumuş, sevmiş, bizden önceki kuşakların beğenilerini de yorumlamak,
fikir sahibi olmak için objektif kriterlere sahip olacağız Diyarlılar olarak. Bizden sonraki kuşaklara da veri aktarmış olacağız.

Hepsi çizgi roman için, tüm çizgi romanlar hepimiz için.

Teşekkür ediyorum sevgili bay_x dostum, saygılarımı da kabul et lütfen.