Zagor Maceralarında İlkler.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,718
Kıbrıs
Zagor Maceralarında İlkler
Zagor da birçok iyi ve kötü karakter iki veya ikiden fazla macerada görülmüşlerdirler.Aşağıda listesini verdiğim (listenin ucu açık.Karakterler eklenebilir)karakterler acaba ilk kez hangi şartlarda hangi maceralarda görülmüşlerdir?Lobador dostumuzun buna benzer bir çalışması vardır.Oradan
yardım alınabilir!Tay Yayınlarından da referans verilebilir ama en sağlıklısı
orijinal sıra ile yayınlanan Lal Klasik Seri.
1.Çiko
2.Tonka
3.Satko
4.Dörtgöz
5.Albay Perry
6.Gitar Jim
7.Profesör Hellingen
8.Fishleg
9.Profesör Verybad
10.İcaro La Plume
11.Bat Batterton
12.Mühendis Robson
13.Sullivanlar
14.Bimbo Sullivan
15.Kazmakürek Bill
16.Vampir Baron Bela Rakosi
17.Süpermayk
18.Kış Yılanı
19.Olaf Botegosky
20.Robert Gray
21.Alphonse de Marigny
22.Frida Lang
23.Mortimer
24.Manetola
25.Eskimo

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,718
Kıbrıs
Haluk Bey bu konunun ikizini Teks'de açtı.Ben de benzer konuyu Zagor'da açayım dedim.Teks konusunda biraz ben katkıda bulundum ama
onun dışında konu ile ilgili yorum yazan,karakterlerden bahseden pek olmadı.Zagor'da ise karakterler daha çok.Forumda da bildiğim kadarıyla seveni çok.Ben bu karakterlerden "Profesör Adolfo Verybad"ile başlayayım.
Profesör Verybad ile ilk kez orijinal 25 sayı olan "Caccia al Ladro"adlı macarada karşılaşıyoruz.Lal Klasik Seri 9 ciltte "Hırsız Avı"
adıyla yayınlanan bu macera Tay Fasikül Serisi 49-50 sayılarda "Çalınan
Bomba"adıyla yayınlanmıştı.King Kalesi'nde tahrip gücü çok yüksek bir
bomba icadeden Verybad'in bombası çalınır.Bombayı bulmak için askerler
Zagor'u görevlendiriler.Çiko bombayı taşıma kulpu zannetiği emniyet mandalından tutunca olanlar olur.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,718
Kıbrıs
Birçok karakteri kasten liste dışı bıraktım ki arkadaşlar ,hem eklesin hem
de haklarında birşeyler yazsınlar.Yoksa Timber Bill,Tekgözlü Jack,Nat
Murdo,Ylenia Varga,Sybill Kant,Kral Guthrum,Andrew Cain,Sam Fletcher,
Tawar,Gri Kurt,Wendigo,Colin Randall'ı unuttuğumdan değil...

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,718
Kıbrıs
Profesör Adolfo Verybad ilginç bir karakter.Kalelerde,devlet tarafından
finanse edilen deneyler ve icatlar yapar.Bunlar da genellikle kötü niyetli
kişilerin ellerine geçer.Bu deneyler ve icatlar Hellingen'in yaptığı,geniş
kitleleri etkileyen,zararlı şeyler değildirler.Neticede Zagor çağrılır,icat
ortadan kaldırılır.Zagor ve Çiko ile anlaşmazlığa düşse de Zagor'un
dostlarındandır.Zagor maceralarında en az 6-7 defa görülür.İlk maceradaki "Amelia"adlı bomba,görünmezlik ilacı,zehirli gaz,kurbağa adamlar,saldırgan böcekler,insan küçültme projesi gibi uçuk kaçık buluşlarını okuduk.Hazretin en son gelişi Çizgi Düşler Maksi Zagor 13.sayı olan "Verybad'in Yeni Çılgınlığı".Trust Kalesi'nde kişilerin zihinlerini
başkalarına aktarma gibi abuk subuk bir proje üzerinde çalışıyordu!

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,718
Kıbrıs
Zagorda İlkler.

Zagor’da İlkler.
Robert Gray:Robert Gray Zagor’un karşılaştığı en acımasız ve sıradışı düşmanlarındandır.Binbaşı olarak orduda görev yapan Gray,bir deney sırasında ellerini kaybeder.Kendi icadı olan çelik protez eller kullanmaya başlasa da ordudan ihraç edilir.Bu yüzden askerlerden nefret eden Gray’in yolu Zagor ile Walcott kasabasında kesişir.Daniele Nicolai-Franco Donatelli üretimi bu macera ilk kez Tay 350’lik Cilt Serisi 340-41 sayılarda yayınlandı.Lal Klasik Zagor Serisi 65-66 ciltlerde yayınlandı.
Zehir,kimyasal silahlar ve patlayıcılar konusunda uzman olan Gray onlarca askeri akılalmaz yöntemlerle öldürür.Sabotajlar yapar ve en son Mohawk yerlilerini etkisi altına alır.Askerlerin su aldığı nehri zehirlemek üzere hazırlık yaparken Zagor ona mani olur.Maceranın final sahnesi çok çarpıcıdır.Gray’in çelik elleri tarafından epeyce hırpalanan Zagor son çare olarak tabancasını çeker.Öfke dolu olarak silahsız Gray’i korkutmak ve geriletmek için kollarına ateş etmesi ve zehir dolu küp ile nehre yuvarlaması bu zorlu mücadeleye noktayı koyar.
Simyager Gray Lal Aylık Zagor Serisi 126-128 sayılarda bir kez daha karşımıza çıkar.Mekan yine Brendon Kalesi.İlk maceradaki babacan Albay Farrell’in yerini kibirli Albay Portman almıştır.Gray yine ölüm saçmaya devam eder.Askerlerin boyunlarına astığı patlayıcı yüklü boyunluklar,mayınlar,yerden aniden çıkan tüfekler,cilt kavuran asitler Gray’in bu macerada kullandığı yenilikler.Aynen ilk macera gibi bu macera da soluk soluğa okunuyor.Bu macera Burattini-Chiarolla üretimi.Bana göre ilk maceradaki Donatelli çizimleri Chiarolla çizimlerinden çok daha güzel.