Yuki Haftalık Resimli Roman Mecmuası Sayı 020 (13.04.1965)

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
cd0020.jpg

Keyifli okumalar.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Altan Erbulak - Bedri Koraman,

İkisini de Milliyet'teki karikatürleriyle tanıdım

Şükrü Gülesin spor yazarıydı, birbirleriyle tatlı tatlı atışırlar, spor sayfasını zevkle okunur kılarlardı.

Altan Erbulak çok yönlüydü; tiyatro, karikatür, spor yazarlığı ve daha bir çok dalda etkin olması yanında çizgi roman dünyamıza Yuki ' yi armağan etti.

Çok sevimli, iyi yürekli, herkesin sevgi ve saygısını kazanmış bir kişiliği vardı. Özel yaşantısındaki büyük talihsizliğinden sonra genç yaşta vefat etti. Rahmet diliyorum.

Bedri Koraman; 4. seri Binbir Roman'da yayınlanan " Müthiş Hakikat " isimli çizgi romanını görünceye kadar benim için sadece karikatüristti. Meğerse o da çizgi romancıymış.

Bedri'nin bant karikatürleri hemen her gün Milliyet'in ilk sayfasında yayınlanır ve büyük ilgi görürdü. Hafta sonlarındaki Milliyet ilavesinde ise bu bant karikatürler tüm ilk sayfayı kaplardı. Bir nevi kısa çizgi romanlardı.

Bu çizgiler ile Binbir Roman'daki " Müthiş Hakikat " taki çizgileri arasında büyük fark var.

Keşke Bedri de, A. Erbulak gibi bağımsız yayınlanan özgün bir çizgi roman kahramanı yaratmış olsaydı; bugün onu da okur ve paylaşırdık.

Suat Yalaz'ın, A. Erbulak'ın, Sezgin Burak'ın yaptığını yapsaydı diyorum.

Bedri'nin bendeki intıbaı, diğerlerine göre daha aristokrat görünümde olması, Milliyet'teki büyük itibarı, karikatürdeki ustalığı nedeniyle siyasal çevrelerdeki saygınlığını çizgi romanla zedeleme endişesidir. Tamamen kişisel tahminim ve gözlemim olup hiç alakası olmayabilir.

Bedri ustaya uzun ve sağlıklı ömür, A. Erbulak'a bir kez daha rahmet diliyorum.

Yuki, sevimli kahramanlarımızın keyifli maceraları, güzel dolgu çizgi romanları, okuyucu köşeleri ve Orhan Boran'la okunmaya değer bir çizgi roman.

Kaptanın harika taramasıyla lezzetine doyum olmuyor. Teşekkürler kaptan.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Sayın "Profesör" yazılabilecek her şeyi yazmış.
Teşekkürlerine benim teşekkürlerimi de ekliyor
ve Üstada saygılarımla sunuyorum.
Sağ olun, var olun.

bayrakzaf.gif

Cozcann

Yeni Üye
2 Nis 2022
15
14
Yuki paylaşımında bulunanlara teşekkürler... Çocukluğumuzda radyodan dinlerdik..