Yıldırım Kemal Tay Yayınları Sayı 02 - İzmir Kan Ağlıyor

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Değerli dostlarım;

bugüne kadar forumda Yıldırım Kemal'in bu sayısı 07. 11. 2008 tarihinde taranmış ve o zamanın taramalarının büyük bir kısmında olduğu gibi, 200 dpi, çift sayfa, düzenlenememiş, ön - arka kapaksız halde bulunuyordu, üstelik alıntıydı. Muhtemelen çizgi roman tarayıcılığının öncülerinden olan ve belki de hala aramızda bulunan kimliği meçhul tarayıcıya teşekkür ederek eski taramayı tarihin tozlu raflarına kaldırmanızı öneriyorum.

Sevgi & Saygı

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,143
İşte zevkle okunacak güzel bir kitap daha.
Eline sağlık değerli dostum.
Emeklerin için teşekkür ederim.

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,702
"Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız,
Tufanları gösteren, tarihlerin yadıyız."

Kemal, yıldırım, tarih sözleri
boşuna yanyana gelmez.
Tufan gibi bir çizgiroman olur.
ama ne yazık ki, 10 sayı ile
yarım kaldı herhalde?
...
Emeklerin ve sabrın için teşekkürler.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,610
hiçbiryerde :)
Orhan ve Erhan Dündar kardeşler hazırlamış
bu ÇR'ı diye kitap içinde açıklama var.
"...Yıldırım Kemal ise ancak 1986 yılında Tay Yayınları’nın ilgisi üzerine piyasaya çıkabilmiştir.
Eski Ankara evindeki ayakkabı atölyesinin bir odasında Yıldırım Kemal’in yeni maceraları çizildi.
Fakat Tay Yayınları 5.maceranın yayınlandığı 10. sayıda baskıyı durdurdu..." Vikipedi'den.
Farklı gazete ve dergilerde işler yapan sanatçılar
tabii ki bir çok çizer gibi ekonomik şartlardan dolayı
istedikleri ölçüde üretimde bulunamamıştır...
"Çizgilerle Atatürk" serisi de Dündar kardeşlerin elinden çıkmıştır...
Bu özel sayı için teşekkür ederim ağabey...

12 Şub 2010
15,006
543,758
En değerliler kategorisinde olan bu çizgi romanların neden yeterli ilgiyi görmediği benim için çözülmemiş bulmacadır

Çok teşekkür ediyorum sevgili dostum

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,867
5,082

Sayın gulyabani ;

( *Not : Hem bu güzel eser için hem de Sayın profesör'e yanıt olması bakımından 1. Sayıya yazdıklarımı özür dileyerek tekrardan buraya alıyorum. )

El alemde kahraman yok uyduruk kaydırık hayal ürünü bir sürü kahraman üretip bize sunuyor. Bizde ise kahraman sayılmayacak kadar çoktu ( bilerek dili geçmiş zaman kullandım. ) Bunlardan birini kullansa sanat dünyası yıllar yılı sürer gider. Ama nerede ?

Çünkü bizim kahramanlarımız emperyalist dünyaya ters geliyor ( Özellikle Kurtuluş Savaşı dönemine ait olanlar ) . Hatırlayınız "Karayılan" diye bir televizyon dizisi vardı. Yarım kaldı yayından emir üzerine kaldırıldı. Yakınlarda Ayşe Kulin'in bir eserinden uyarlanan ve İstanbul'da bir evde geçen işgal yıllarını anlatan dizi güya reyting kuranı imiş , haydi canım sende ! Şimdilerde Kurt Seyit ve Şura var. Reytingi çok düşük diyorlarmış. Rusya'da geçen bölümlerde devrimcileri kötüleyen bölümler herkesin hoşuna ( emperyal çevrelerin ) gidiyordu. Ama şimdi İstanbul'da işgal koşulları ( o da özünden saptırılmış. Çünkü işin aslını bırakmış kötü işgal subayına bağlamışlar. Yoksa işgalin özünü eleştirmiyor. ) Hele ilerleyen bölümlerde Kurtuluş Savaşı işin içine girerse bakalım görelim ne olacak. Ya yayından kaldırılacak , ya da özünden saptırılıp iş macera düzeyine indirilecek...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Sayın nadir kardeşim bu nadide emek için sağol.Allah bir daha böyle günler göstermesin diyorum.Ama bu gidiş iyiye gidiş değil çevremizde çok bela var.Ve bize de bulaşacak.Sonumuz hayrolsun.