Chiara Di Notte - Eurocomix T.90 - 29 Öngörü

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,455
hiçbiryerde :)
59.jpg

60.jpg

Peşin para her zaman daha iyidir.
Aslında gerçekten doğrusu budur
ama sistem bizi hep borçlu bırakma
üzerine şekillendiği için çoğu zaman
bunun farkına varamıyoruz :)

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
Aptallığın en büyüğü, aynı hatayı ikinci kez yapıp, farklı bir sonuç beklemekmiş...
Chiara da aptal olmadığını gösteriyor.

Teşekkürler kardeşim; eksik olma...
Selam ve saygılar...

52308R.gif

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,316
Kaynakların belirttiğine göre Chiara di Notte tip olarak 1950'lerin ünlü pin-up modeli, poster kızı "Bettie Page"den (1923-2008) ilham alınarak çizilmiş. Çizer Jordi Bernet kadın vücudunu gerçekçi çizgilerle çok iyi betimliyor doğrusu, erkekleri ise, tam bir kontrast olarak, eciş bücüş çiziyor.

Chiara di Notte, yaşam biçimi olarak (bu da benim tahminim) "Federico Fellini"nin 1957 tarihli filmi "Le Notti di Cabiria" (Cabiria'nın Geceleri) filmindeki Cabiria'dan ilham alınarak yaratılmış gibi. Filmde Cabiria'yı Fellini'nin karısı "Giulietta Masina" canlandırıyordu. O filmde Cabiria, tıpkı Chiara di Notte gibi sokaklarda iş tutan naif bir fahişeydi.

Seri için teşekkürler sevgili "yeryüzü".

hfZljH.jpg

y2Duhy.jpg

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,455
hiçbiryerde :)
Sevgili "Scanfan" üstadım her zamanki gibi
benim için doyurucu bilgilerle bu harika
katkıyı yaptıktan sonra artık bir adım atmam
farz oldu: Daha bir kaç gün önce düşünüyordum:
Yahu kaç yıldır hayranı olduğum Chiara
maceralarını çevirip paylaşıyorum ama
aslında bu konu hakkında daha çok şey
öğrenmeliydim. Kimdir bu kadın, Chiara
mı, Clara-Klara mı ya da Claire ya da
başka bir şey mi?
Yaratıcısı Jordi Bernet, Eduardo Maicas,
Carlos Trillo;hangisi, hepsi mi?
Hangi yıl ilk kez yayımlandı, bir dergide
mi, kitap olarak mı?..

Diye aklımda sorular dolaşırken nihayet
bugün biraz google araştırması ile
wikipedi'ye baktım ve gereken bilgileri
buldum:

617uX1TH3mL._AC_UY218_.jpg

51P5YNTT23L._AC_UY218_.jpg

51MoGY5p7lL._AC_UY218_.jpg

"Clara de noche (Clara at night), 1992 yılında çizgi roman yazarları Carlos Trillo ve Eduardo Maicas ile karikatürist Jordi Bernet tarafından oluşturulan bir dizi çizgi roman.
İspanyol dergisi El Jueves'in 772. sayısından başlayarak haftalık olarak yayınlandı. 1243 haftalık tirajın ardından, seri 2015 yılında İspanya'da sona erdi. Bir yıl önce ise Arjantin'de (Eylül 2014) yayını durmuşken, aynı yılda Página 12 gazetesinde No adlı bir gençlik ekinde yayınlandı. Çizgi roman bandı olarak 1.000'den fazla bölümü İtalyan Skorpio dergisinde de yayınlandı. Fransızca, Almanca, Yunanca ve Hırvatça çeviriler de yapıldı. Seri periyodik olarak albümler halinde derlendi ve şu anda üç yaratıcının en önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Ana karakter, fahişe Clara'dır ve çizgi dizi, bir seks işçisi olarak onun ve oğlu Pablito'nun tuhaf karakterlerle olan maceralarını ve talihsizliklerini yansıtır.

Clara de Noche, komik erotik bir çizgi diziydi. Başlangıçta siyah beyaz, daha sonra renkli olarak devam etti ve iki sayfayı kapladı. Clara Fernandez adında masum bir fahişenin maceralarını ve müşterileriyle ilişkisini anlatıyor. Diğer karakterler arasında çok zeki oğlu Pablito ve arkadaşı Virtudes (Virgie) vardır.

"Scanfan" üstadımın belirttiği gibi Clara'nın fiziksel görünümü, ünlü Amerikan seksi ve pin-up modeli Bettie Page'den esinlenmiştir.

Clara, El Jueves'in en tanınmış ve sevilen karakterlerinden biri haline geldi ve çok sayıda hayranı, onda bir kadının idealleştirilmesini gördü; çapkın, bağımsız ve çekici.

Hem İspanyol hem de Arjantin basınındaki bu başarıya rağmen, çizgi roman, cinsiyetçi ve aşağılayıcı içerik iddialarına yönelik güçlü eleştirilerin ve suçlamaların hedefi olmuştu. Bununla birlikte, yıllar geçtikçe, çizgi romanın çekiciliği bu ülkelerdeki hem ana akım hem de pop kültürü içinde güçlendi ve popüler hale geldi."

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,353
İşini sağlama almak ile yediğin kazıkların bileşkesi bir öykü.
Kadın bedeni üzerinde ki erkeğin intifa hakkına pratik bir çözümleme.
Cinselliğin tatmin duygusuna düşürüldüğü ve alçaltıldığı dünyamız da ilginç yaklaşımlar ve tezatlar.
Para için yatmak ahlaki ancak cinsel uzantının çalışmaması intihar gerekçesi.
Harakiri Japon intihar sanatı.
Vücudun orta noktasına saplanan kılıçla ölüm garantili.
Hara bölgesi enerjinin depolandığı merkez aslında hedef enerjinin bloke edilmesi ölüm garantili trajik kurtulma şansı bulunmayan bir metod.
Çok teşekkür ederim.
Kokuşmuş dünya.
Yalancı dünya bir yanılsama.
Gayet gerçek bu dünya.
Ve durum mahiyetiyle ortada.