Son Yaprak (Özel Sayı)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Son Yaprak (Özel Sayı)
Orhan Veli Kanık
1 Şubat 1951, Ankara
(Milliyet Sanat Dergisi Ekleri, tıpkıbasım, 1981)
20 kuruş
3800 px, 300 dpi, 19 MB, CBR

YAPRAK_1951_02_ub_Son_Say_001.jpg

Dikkat ettinizse bu son sayının adı "Yaprak" değil "Son Yaprak". Bu özel sayı "Orhan Veli"nin 14 Kasım 1950 tarihindeki ölümünden (kafa travması sonucunda öldüğünde sadece 36 yaşındaydı) 2,5 ay kadar sonra, yani 1 Şubat 1951'de arkadaşları tarafından onun anısına tek sayı olarak ve "Yaprak"larla aynı formatta çıkartıldı. Diğer 28 "Yaprak"ın arkasına serinin 29. dergisi olarak bunu da ekledim. Bu dergide (gazetede) şairin daha önce hiç basılmamış "Aşk Resmigeçidi" adlı şiiri de yer alıyor. Arkadaşları şiirin altına şu notu eklemişler: "Bu şiirin son şeklini ele geçiremedik. Şimdilik bu haliyle neşretmekte mahzur görmüyoruz. Noktalı yerler okunamamıştır."

Seri burada sona erdi. Önemli bir belge niteliği taşıdığı için 29 dergiyi de hem doğal taradım, hem de 300 dpi, 3800 px ayarlarını kullandım. Sadece "PhotoScape"te eğrilik düzeltmesi (deskew) ve kenarlardaki siyahlıkların giderilmesi işelemleri uygulandı. Yani isterseniz iyi bir renkli yazıcıdan tıpkıbasım kalitesinde çıktı alabilirsiniz. Umarım arşivlerinizde evladiyelik bir hatıra olarak hep kalır.
Saygılarımla...

Seri hakkında detaylı bilgi ilk sayının paylaşımında

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,094
Güzel bir arşiv oldu.
Büyük bir fedakarlık ve emeklerle oluşan arşiv için,
teşekkürler sevgili dostum.
Sadece arşivde kalmasın inşaallah okunur.
Selamlar,sevgiler.