The War Game (1965) *Oscar*

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,297
The War Game (1965) *Oscar*

Sayın hggurak, nice sağlıklı, huzurlu ve mutlu yıllara...

Yönetmen: Peter Watkins
Senaryo: Peter Watkins
Ülke: İngiltere
Tür: Dram, Bilim-Kurgu, Savaş
Süre: 49 dk
Vizyon Tarihi: 13 Nisan 1966 (İngiltere)
Dil: İngilizce
Çekim Yeri: Kent, İngiltere, Birleşik Krallık
IMDb Rating: 8.0
*Oscar* 1967: En İyi Belgesel
"BAFTA" 1967: En İyi Kısa Film
"BAFTA" Birleşmiş Milletler Ödülü 1967: Peter Watkins
2 Ödül daha.

Sunum: 321 MB, 720*480pxs Siyah / Beyaz DVD rip, orijinal dilde ve Türkçe altyazısı yanındadır.

The War Game:

TV filmi olarak çekilen The War Game, nükleer savaş ve sonrası hakkında, en kötü durum senaryolarını içeren bir belgesel-dramadır.
Kurgudur, bir İngiliz şehrinde geçmektedir.
BBC'de 1 saatlik program olarak gösterilmesi planlanmıştır, ama çok şiddetli bulunduğu için 1965 yılında gösterilmemiştir.
Onun yerine sinema salonlarında gösterilmiş, büyük ilgi toplamıştır.
Bunda içerdiği gerçekçilik payı yüksektir.

MV5BZWRlODdjY2YtYmJhNy00NDE3LWFmOWMtOTUyOWZkOGUyOTI5XkEyXkFqcGdeQXVyMTk0MjQ3Nzk@._V1_.jpg

Bu film sadece 48 dakika sürmesine rağmen; bir sahne, bir saniye veya bir kare çerçeve boşa gitmemiş.
Nükleer silahların yıkıcılığına karşı sivil hazırlığın dengeli ve tamamen analitik bir incelemesidir.
Bu filmin sunduğu şey, simüle edilmiş haber filmi görüntülerinde nükleer savaşın mutlak dehşetidir;
o kadar gerçekçi ki, ekranda olanların acısını hissedebilirsiniz.
Yangın fırtınaları, boğulma, ani yanıklar, kurbanları acı içinde ölüme terk eden aşırı yüklü hastaneler;
sıkıyönetim altındaki sokak infazları, toplu sosyal çöküş, hepsi tipik bir İngiliz banliyösünde filme alınmış.

FEAT-IMG-WAR-GAME.jpg

Başlangıçta BBC-TV için nükleer savaş üzerine yapılmış basit bir belgesel olması planlanan filmin televizyonda yayınlanması yasaklanmıştı.
(acı çekmenin tasvirleri nedeniyle diye açıklanmıştı; ancak büyük olasılıkla anti-otoriter duruş ve hükümet politikasına karşı çıkması nedeniyle).

Daha sonra sinemalarda gösterime girip, çok önemli film ödülleri kazandı.

0059894.jpg

Bu, "Threads (1984)" ve "The Day After (1983)" gibi post-apokaliptik filmlerin babasıdır;
ancak ekrandaki yıkıma BBC İngilizcesindeki gerçek anlatım, başka hiç bir filmin yaklaşamadığı katıksız bir korku unsuru ekliyor.

Özellikle iki sahneye dikkat edin: * su payını ihlal ettiği için idam edilen biri ve bir tıp kampında çocuklarla yapılan bir görüşme *
Eğer birisi nükleer saldırıdan sonra hayatta kalmak hakkında atıp-tutarsa, ona bu filmi gösterin.

Bu film görmezden gelinemeyecek kadar önemli ve göz ardı edilemeyecek kadar güçlü.
Bu yüzden, film bir belgesel olmasa da, bu ödülü kazanan tek kurgusal film olan En İyi Belgesel Film Oscar'ını kazandı.
Oscar'ı aldıktan sonra, koskoca Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, bu kategori için uygunluk kurallarını değiştirmişti.
:cool:

*Geçtiğimiz günlerde, yaşanan teknik arızadan hemen önce bu filmi de sunmuştum. Forum geri gelince, bu sunumumun da kaybolduğunu gördüm.
İleride tekrar ortaya çıkar mı, beni aşan teknik bir konu; her olasılığa karşı yeniden sunmayı istedim
*

Saygılarımla.

*