The Omen 1976

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
The Omen 1976

Yönetmen: Richard Donner
Senaryo: David Seltzer
Müzik: Jerry Goldsmith - Oscar
Tür: Korku
Vizyon Tarihi: 01 Şubat 1980 (Türkiye - Kehanet)
Dil: İngilizce, Latin, İtalyanca
Bütçe: $2,8 M / Hasılat: $61 M
Çekim Yeri: London, İngiltere, Birleşik Krallık
Süre: 111 dk
Nam-ı Diğer: The Antichrist / The Birthmark
IMDb Rating: 7.5
1 Oscar ödülü. 2 farklı ödül

l-the-omen-qjbbf.jpg

Özellikle filmin yarısından sonra hissedilen gerilim dozu ve etkileyici sahnelerin oluşu filmin değerini katlamış.
Günümüze kadar 666 konusunu işleyen bir çok yapım olsa da, bunu kaçırmayın kesin izleyin derim. (turkcealtyazi.org)

*

İnsanı rahat koltuğundan alıp atmosferi içine hapseden bir film.
Müthiş etkileyici sahneleri var.
İnsan o dönemde o sahnelerin nasıl kotarıldığını merak ediyor; saygı duyuyor. (turkcealtyazi.org)

gGKcKo-n44FHlv8fTI7cnOcILBBOw8ObfLyjRv-LkES4N4eY6hac39ujQ97VjjwczPO5E5jCA-BDjg9EOt4xXo180l0F5x_CVLGZJCnSKTQ38KLEU3HJhShX4zrzwKUhfqtYYMqsi6e0eBdzwIPhdpNro9wRIbytgUiYvKUvNA

ekşi sözlük:
Görüntü yönetmeni Gilbert Taylor özellikle ölüm sahnelerinde harikalar yaratmış.
En beğendiğim; Damien'in babası tarafından ilk görüldüğü sahne ve bisikletle odasında döndüğü gerilim sahnesi inanılmaz güzel çekilmiş.

Yönetmenin söylediğine göre bu filmin çekim aşamasında bir çok garip olay yaşanmış.
Damien ve annesinin babunları ziyaret ettiği sahnenin çekilmesinden sonra iki aslan ekipten bir adamı parçalamış.
Yönetmen Londra'daki çekimler sırasında iki defa IRA bombalamalarından son anda kurtulmuş.
Ekibin tuttugu Charter uçak alçak bir mesafeden düşerek bir arabaya çarpmış ve arabada ölen kadın ve iki çocuk pilotun ailesiymis, vs vs.
"Yok daha neler" dedirten bu olaylar gazetelerce de belgelenmiş.

Yönetmen Richard Donner filmin çekilmesinin bir şekilde engellendiğine inansa da derin bir nefes alip Omen'i huzurlarımıza sunmuş; çok da iyi yapmış.
Böylece sinemaya günümüzün gerzek korku filmlerinden çok daha düşük olanaklarla çekilmiş fakat cok daha güzel bir film kazandırmış.

*

Damien'i oynayan çocuğun (Harvey Stevens) bakışları süperdir.
Hani böyle "siz daha durun, hepinizi s2cem" modunda, harikadır.

Sonradan okuduğum bir habere göre oynayan çocuk o haşin bakışları atmak için epey uğraşmış.
Hatta "Nasıl yaptın çocuk, anlat bakalım" deyince, kendisi şöyle cevaplamıştır:
- Yönetmenin bana dişlerimi fırçalamamı söylediğini düşündüm. (ingilizcesinden aynen tercümedir)

Gregory Peck'in aktörlük dersi verdiği filmi indirmek için:

Film 720 MB, 720p, orijinal dilde ve Türkçe altyazısı yanındadır. "rar" şifre: agartan

Keyifli izlemeler dilerim.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Çocukken seyrederken en çok korktuğum filmlerdendi.

Geçenlerde denk geldi yine seyrettim. Bence klasik korku filmlerinden.
Aslında, Alfred Hitchcock Filmografisi yapıp sunmaya çalışıyorum. Yarısına kadar sundum.
Sundum ama bazı Diyardaşlar sıkıldı. Biraz ara verdim ben de.
Şurada daha önce paylaştığım bir film daha var, bir bakın isterseniz:
http://www.cizgidiyari.com/forum/yabanci-filmler/140904-changeling-1980-dehset.html