prestij adlı üye süresiz uzaklaştırılmıştır.

prestij adlı üye süresiz uzaklaştırılmıştır.

Uyarı ve Cezalar

Like Tree385Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10.Mart.2019, 20:50   #11
Çeviri Balonlama
Yönetici

The_DarknesS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 748251
•Rep Seviyesi :
The_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond repute
Yayın evlerinin bilmediği (gerçi bilip de bilmemezliğe geldiği) en önemli mesele ülkemizdeki çizgi romanın bugünlere nasıl geldiğidir? 90'larda bitmeye yüz tutan 2000'lerin başında tek tük çıkan yayınlardan günümüzdeki basım adetlerine bir bakın. Bugün forumlar, bloglar, fan sayfalarının yaptığı tanıtımların etkisini kim göz ardı edebilir. Bir çok arkadaşımız başta bizim forumumuz olmak üzere çizgi roman gruplarına katıldıktan sonra tekrardan çizgi roman satın almaya başladı. Bir çok kişi kolleksiyon yapmaya başladı. Bir çok kişi bak şu yayın varmış, taramasını veya çevirisini okumuştum bunu satın alayım dedi. Mesela ben. Thorgal benim en sevdiğim frankofon serisidir. Peki ben Thorgal'i nasıl tanıdım? Çizgi Diyarında tarama ve çevirilerini gördüm. İndirdim ve çok beğendim. Sonra gidip Çizgi Düşer tarafından basılmış serinin tamamını aldım. Bununla da kalmadım, seri eksik olmasın diye arayıp tarayıp Remzi Kitap'ın bastığı albümleri de satın aldım. Benim gibi kaç kişi bu şekilde çizgi roman satın alıyor acaba? Bir çoğumuzun kütüphanesinde binlerce çizgi roman var.

Bir de manga grupları ve fan sayfaları var. Ülkemizde bugün manga bu kadar satıyorsa bu grupların çevirileri ve animeler sayesindedir. Yoksa kimse diyemez ki ben o kadar reklam yaptıp falanca mangayı bu kadar tanıttım diye... Bu tanıtımlar manga grupları sayesinde oldu. Peki günümüzde neden Amerikan tarzı comics diye tabir ettiğimiz çizgi romanlar daha çok satıyor? Yayın evlerinin reklam çalışmaları sayesinde mi? Çeviri gruplarının yaptığı çalışmalar ve sinema filmleri sayesinde... Bugün Marvel ve DC gibi büyük yayınevlerinin çizgi romanları çıkar çıkmaz dijital kopyaları internete koyuluyor. Bakın Get Comics isimli siteye... Marvel, DC ve Image comics için haftalık yayınların konusunu güncel açıyorlar. Bu yayın evleri ne yapıyor? İnternet üzerinden yayınlarının bedava reklamını yaptıkları için keyiflerine bakıyorlar. Ve satıyorlar... Çok satıyorlar...

Hiç kimse başta Çizgi Diyarı olmak üzere çizgi roman tarayan veya çeviren grupları korsanlıkla suçlamasın. Korsan olsak hali hazırda evlerimizdeki kütüphanelerde yer alan güncel yayınların dijital kopyalarını paylaşır, bundan da para kazanırdık. Bizim para kazanmak gibi bir düşüncemiz yok. Hiç olmadı. Bizimkisi gönül işi. Beklentimiz yok. Sadece ülkemizde daha çok çizgi roman yayınlansın, çizgi romanı herkes okusun istiyoruz. Mevcut yayınları, telifi alınanları anında forumumuzdan kaldırıyoruz. Biz yayınlerine düşman değiliz. Aksine onları destekliyoruz, her zaman da destekledik. Müşterileriyiz. İçlerinde görüştüğümüz dostlarımız, sevdiğimiz ağabeylerimiz var. Aralarından bazıları bizi korsan olarak görüyorsa kendisi bilir.

Akıllı esnaf müşteri velinimettir der. Akıllı esnaf önce kendini eleştirir. Akıllı esnaf ürününün kalitesini nasıl arttır nasıl müşteri kazanır ona bakar. Yoksa müşteri esnafı eleştirmeye başlarsa esnafın sonu iyi olmaz.
Baltimora, uzung, sekonme ve 27 kişi bunu beğendi.

The_DarknesS isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 10.Mart.2019, 21:38   #12
Çeviri Balonlama

bergill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 146161
•Rep Seviyesi :
bergill has a reputation beyond reputebergill has a reputation beyond reputebergill has a reputation beyond reputebergill has a reputation beyond reputebergill has a reputation beyond reputebergill has a reputation beyond reputebergill has a reputation beyond reputebergill has a reputation beyond reputebergill has a reputation beyond reputebergill has a reputation beyond reputebergill has a reputation beyond repute
Boşverin, bizim sitedeki Judge Dredd'ler Presstij'in bastıklarından daha güzel.
Baltimora, sekonme, savok ve 10 kişi bunu beğendi.
bergill isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 10.Mart.2019, 23:13   #13
Onursal Üye

abolardis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 423547
•Rep Seviyesi :
abolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond repute
Yayınevleri ile ilgili olarak görüşlerimi dile getirmek istiyorum.
Sitede yapılan bir paylaşımdan, çevirisi planlanan bir çizgi romandan sonra gayet nezaketli bir biçimde yanıtlarımız sitemizde mevcuttur.
Hatta Hızır beye ilişkin olarak sayın yayınevi sahibi ( şahsen tanımıyorum sanırım öyle ) elinde digital materyal olan varsa şeklinde yardım talebinde bulunmuş Sevgili Konuşan Çizgilerde Hızır beyde yaklaşık 30 sayfa eksik basım olduğunu söylemişti..
Yayınevi sahibi tarafından siz satın almazsınız ancak biz basmaya devam edeceğiz şeklindeki bencede hoş olmayan yaklaşıma gayet nezaketli bir biçimde aldığımızı takip edip kolleksiyon yaptığımızı ifade ettim...
İsterseniz resimlerinide gönderebilirim.
Yine basımını yaptıkları çizgi romanların tamamına yakını bende var...Yine resim atabilirim...
Bende yaklaşık olarak mütevazi kolleksiyoncu olarak 10.000 civarında çizgi roman ,dergi vb.var.30.000 üzerinde de diğer kitaplar sair bulunuyor..Yine resimlerle kanıtlayabilirim..
Amacım bir şeyleri kanıtlamak değil haliyle..
JBC ninde aşağı yukarı bütün çizgi romanları var...
Yine resimle kanıtlayabilirim..
Suçlamalara biraz daha sağdan soldan temas etmem lazım....
1-Yavuz hırsız ev sahibini bastırır deyimi yakışık değil kimseyi bastırmıyor hiç kimse..
Bizde hırsız değiliz...Yok olacak bir kültürü kayıt altına almaya çalışıyoruz....
2-Korsan değiliz...Biz kimsenin eserinden haksız kopyelerle para kazanmıyoruz...
3-Saatlerce emek sarfeden ,paylaşım yapan bu insanlara haksız ithamlarınızın dayanakları neler ,hüccetiniz nedir ?
4-Satış grafiklerinin az olmasının nedeni bizmiyiz ?
Sorular dahada uzayabilir....
Hayatım boyunca haklı olduklarımda dahil hiç bir tartışmayı kazanamadım...
Tartışmak yerine tanışalım...
İşbirliği yapalım karşı karşıya geleceğimize yan yana gelelim...
Bu tartışmanında çok faydalı olduğunu düşünmüyorum...
Hepimizin ortak derdi çizgi romansa Bir gün toplantı yapıp bir araya gelin forum admin ve yöneticilerinide çağırın konuşup neler yapabileceğimizi tartışın..
Okur profili malum istatistiklerden faydalanıp en çok okunabilecek kitapları yayınlayın...
Tatlı dil ,nezaket,hoş görü ,destek olmak altın kurallardır...
Reklamın kötüsü olmaz...
Kendi adıma ben özür bekliyorum...
abolardis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 12.Mart.2019, 17:40   #14
Yönetici

comedian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 144567
•Rep Seviyesi :
comedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond repute
Senede bir ya da 2 yılda bir basılan o az satan kitapların alıcıları kim?
Her kitabı almamız mümkün mü ki hepsi çok satsın?
Yayıncılar çok satsın diye ne gibi girişimler yapıyorlar okuyucu kitlesini her zaman kendilerinden uzaklaştırarak?
Çizgi Diyarı olarak herhangi bir pazarlama ya da yasal olmayan ticari faaliyetimiz mi var?
Düzgün uyarılarda telif hakkı bulunan hangi ürünleri kaldırmamak için diretmişiz?

Bir sürü soru daha yazabilirim ama bunlar yeterli olur sanırım biraz daha düşündürmek için!

Konu comedian tarafından (12.Mart.2019 Saat 17:43 ) değiştirilmiştir.
comedian isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 12.Mart.2019, 17:43   #15
Yeni Üye

cekicenim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
cekicenim is on a distinguished road
Bütün radyolar şarkıların tamamını yayınlıyor, albümü baştan sonra yayınlayan radyolar bile var, bir de üstüne, reklam basıyorlar şarkının heryerine bilmemne fm diye sanki şarkı onların. Müzik satışları da dipte. Ona rağmen Radyoları dava eden müzik şirketi gördün mü? O kadar müzik şirketi salak, bu çizgiroman şirketi mi akıllı? Kim yanlış strateji izliyor?
atlas364, GüvenGüven ve cemal bunu beğendi.
cekicenim isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 12.Mart.2019, 17:46   #16
Yönetici

•Rep Seviyesi :
comedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond reputecomedian has a reputation beyond repute

Çizgi Diyarı mı bu satışı yapıyor yoksa bir şahıs mı?
Şahıs Çizgi Diyarı adına mı bu satışı yaptığını ileri sürüyor ki?
Aslında işinize gelmediği için anlamak istememişsiniz sanırım!
Bence cevaplarını gayet açık bir şekilde aldın.
Alt 12.Mart.2019, 17:49   #17
Yönetici

•Rep Seviyesi :

Onursal üyemiz olan bir sürü çizer ve yazar hatta sanırım yayıncı da mevcut. Bunlarla ilgili yaşanan herhangi bir yasal olmayan vs. olayda yine gelip bizi mi suçlayacaksınız? Sizin argümanınızda bir sorun var sanırım!

Hala bana o satışın Çizgi Diyarı adına mı yapılıp yapılmadığını söyleyemiyorsunuz net olarak!
Dedecan 61 bunu beğendi.
Alt 12.Mart.2019, 17:53   #18
Yeni Üye

•Rep Seviyesi :
Dünyadaki bütün çizgiroman siteleri cizgidiyari.com'un değil, mesela linki verdiğin Facebook Zuckerberg'ün. Cizgidiyarında Zekeriya gördüm, ama Zuckerberg görmedim.
cekicenim isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 12.Mart.2019, 17:57   #19
Onursal Üye

abolardis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 423547
•Rep Seviyesi :
abolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond repute
Çizgi Dİyarı devasa bir platform forum olarak ticari bir faaliyetimiz olsa size hak verebilirdik ancak böyle bir durum yok..
Az basılan ve bir kaç sayı sonra bırakılan çizgi romanların okuyucuda yarattığı travmayıda hesaba katmalısınız bana göre..
Bence yanlış bir tartışmanın gereksiz bir münakaşanın içerisindeyiz..
Bence diyeceğim yine suçlamak yerine anlamaya çalışmak diğer taraftan site yöneticileri , üyeleri ile bir araya gelerek koordineli bir çalışma içinde yayın tercihinde bulunursanız bizim size sizinde bize faydanız olur..
Zaten paylaşımdan kaldırılan bir çizgi roman için artık tartışmanın bir faydası yok..
Bende almıştım aynı çizgi romanı epeydir kütüphanede okunma sırasını bekliyor..
Yinelemek gerekirse tartışmayalım , tanışalım...
Bir arada olursak büyürüz...
Benim naçizane düşüncelerim bu yönde.
Forumdan talepler doğrultusunda çizgi roman tercihi bile yapsanız satış rakamları çok artar....
İletişim kuralım bağ oluşturalım...
Bizden de saygılar..
abolardis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 12.Mart.2019, 18:00   #20
Yeni Üye

•Rep Seviyesi :
Ben itiraf ediyorum, kazanıyorum kardeşim, bu çizgiromanları okuduğum için babam bana annemden gizli ekstra harçlık veriyor, bu zamanda tablette oyun oynamak yerine kitap okuyorum diye.

Konu cekicenim tarafından (12.Mart.2019 Saat 18:08 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Seçenekler
Stil