Tenten - Marmara Canavarı

buzancar

Kıdemli Üye
12 May 2014
114
943
indir.jpg

Çok şey yazıldı çizildi, o yüzden tarihçesini anlatmaya gerek yok.

Fakat bilinmesi gereken en önemli husus şudur: Çakma (çizere ait olmayan, sonradan başkaları tarafından taklit edilen) Tenten maceraları içerisinde orjinal maceralardan kare çalmadan (bazen esinleme kareler olsa da) tamamen kendi özgü nadir çizimlerden birisidir Marmara Canavarı. Üstelik çizimler de yeterince kalitelidir. Dünya'da bile çok azdır sonradan üretilen bu derece yetkin Tenten macerası. Türkiye'deki maceraların diğerlerinin tamamı ise çalıntı karelerle doludur ve bu yüzden Tenten Marmara Canavarı bu açıdan kesinlikle tektir. Sayfa sayısı bile orjinal yayınevi baskıları ile aynıdır.

Herge'nin bu kitabı gördüğü ve "neredeyse kendim çizmişim zannedeceğim" dediği söylenir ve doğruluğu da yanlışlığı da ispatlanamaz bir efsanedir bu.

O yüzden Türkiyedeki diğer maceralar bir yana Marmara Canavarı diğer yana koyulmalıdır.

Açıklama: 1961 yılına ait Altın Post (Golden Fleece) Herge tarafından senaryosuna katkı sağlanan gerçek oyuncularla oynanan bir film olup Tenten İstanbul'da diye de Türkiye'de tanınır. Fakat bu filmin sonradan üretilen çizgi romanı Avrupa (Fransa veya Belçika) kaynaklıdır ve Türkiye'deki Tenten İstanbul'da adlı çakma macera ile hiçbir ilgisi yoktur. Marmara Canavarı ise zaten bambaşka bir hikayedir.

Tenten Marmara Canavarı
Renkli:
Mono - PDF (Tek cilt):
Mono - CBR (Üç cilt):

Tenten Altın Post
Mono - CBZ (Üç cilt):

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
264
1,449
Herge'nin bu kitabı gördüğü ve "neredeyse kendim çizmişim zannedeceğim" dediği söylenir...

Sadece söylentidir bence, daha fazlası değil. Tintin’in erken dönem acemi çizgileri ve Hergé’in çizerliği
elbette tartışılabilir ama sonrasında Studio Hergé’de yirmiye yakın usta sanatçının sadece patronu değil,
çizilen her bir karenin noktasından virgülüne karar vericisi ve stil danışmanı olarak oluşturduğu Tintin
evreni
herhalde tartışılmaz.

Marmara Canavarı macerasındaki bulut, ağaç, deniz, yani genel olarak arka plan çizimlerinin bildiğimiz
Tenten konseptinin çok gerisinde olduğunu, nacizane bir okur olarak ben bile gözlemleyebiliyorsam
Hergé’in ikileme düşmesi düşünülemez bile.

Neticede bir dönemin yayıncılık anlayışının naiflikleri bunlar. Her öykünme ve taklit aslını yüceltir,
değirmenine su taşır daha da erişilmez kılar.

Onur Alev

Yeni Üye
30 Mar 2019
26
62
Tenten'nin Türkiye'de geçen "Marmara Canavarı" macerasını Levent Cantek'in "Türkiye'de Çizgi Roman" kitabında okumuştum.

Son düzenleme:

tapioca

Yeni Üye
7 Ara 2022
1
2
Bende bu kitabın iki adet Fransızca kalın kapaklı versiyonu var :)
Şimdi üçüncü bir tane daha buldum sipariş ettim, yakında gelecek o da.
Ancak hiçbir yerde Türkçe kalın kapaklı baskısını bulamadım. (Fasikül halinde basılan küçük verisyonu mevcut)
Herhangi bir fikri olan var mıdır?

Levent 16

Aktif Üye
22 Kas 2011
309
1,608