Tempo 1990 Sayı 32 (5-11 Ağustos 1990)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Tempo - 1990 Sayı - 32
5-11 Ağustos 1990, Yıl 3
Türkçe
Fiyatı: 3.000 TL.
84 sayfa, 73 MB, CBR

Nostalji turunu sürdürüyorum. "Tempo" dergisi 1980'lerin sonunda yayınlanmaya başladı. 80'lerde tiraj rekorları kıran "Nokta" dergisinin rakibi olarak ortaya çıktı.

file

(Mega)

"Size iki blues kaseti yazıyorum" (sabah akşam tok karnına dinlenecek!)
Not: Yazıda Hooker yerine Hocker yazılmış. Doğrusu Hooker olacak. Bu Hooker adına da hep hayret etmişimdir. Argoda "fahişe" demek. Bir de bunun gibi "Dick" ve "Gay" isimleri var. Bunların ikincil anlamları argoya sonradan mı girdi, yoksa bu adları ebeveyleri bilerek mi koyuyorlar çocuklarına, veya ben mi abartıyorum, bilmiyorum! Tempo'nun bu sayısının kapak konusunun da "hooker"larla ilgili olması tesadüf her halde. Bir Amerikalı tanıdığın adı Dick'ti (Richard'ın kısaltılmışı), biraz alaycı bir biçimde takılmıştık, adam çok nazikti, uzun uzun nedenini anlattı, makûl gelmişti o zaman.

file

file

file

Zaman makinesinin saati bu kez de Ağustos 1990'a ayarlandı!
file

Moderatör tarafında düzenlendi:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Politikadan, müziğe,
belgesel nitelikli yazılardan, magazine,
bulmacadan, doğaya kadar farklı konuları içeren,
ve bu yönüyle oldukça geniş bir kitleye hitap etmeyi amaçlayan rengarenk bir dergi...
İlgimi çeken bazı konuları okudum;
en çok hoşuma giden de kuşlar ve fotoğrafları oldu...
Emekleriniz için teşekkürler Sayın "scanfan";
saygılarımla...

52308R.gif

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Bence caz müziğine, özellikle de "Blues"a en güzel saygı duruşunu yapmış filmlerden biri olan "Cazcı Kardeşler"de (The Blues Brothers, 1980) "John Lee Hooker" "Boom Boom"u seslendiriyor. Bu filmin çekilmesinin üzerinden bu kadar zaman geçtiğine inanamıyorum. Ezbere sorsalar 1990'lar filan derdim, daha dün gibi. Kadrodan galiba Dan Aykroyd, Aretha Franklin hayatta. John Lee Hooker, Cab Calloway, Ray Charles, James Brown ve de John Belushi hep göçmüşler.

file

John Lee Hooker - Cazcı Kardeşler'de (1980)

Moderatör tarafında düzenlendi: