Teks Dünyası.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,719
Kıbrıs
İtalya'da yayınlanan "Tutto Tex Serisi"nin ilk 200 macerada
geçen dost ve düşman karakterler
Galleppi'nin çizgileri ve kısa bir metinle tanıtılıyor.
Karakterlerin çoğunu hatırlayacağınızdan eminim.
Çoğu bir kez karşımıza çıkmış olsa da;Proteus,Mefisto gibi
karakterler ilerki sayılarda defalarca karşımıza çıktılar.
Beğeneceğinizi umarım.

file
file

file
file

file

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,719
Kıbrıs
Burdaki resimler çok güzelmiş, sadece resimleri derleyip bi metaryal oluşturabiliriz abi.
Selahahattin Bey size sözünü ettiğim resimler bunlardı.56 adet var.Tümünü Ertuğrul-Zeki Algan dostuma gönderdim.Az az bunlara ekleyecek.Forum yöneticileri olarak sizler nasıl arzu ederseniz dosya,klasör v.s.yapabilirsiniz.Ben fırsat buldukça bu karakterler hakkında tanıtıcı,hatırlatıcı yazılar yazacağım.Oldukça işlek bir başlık olacak.Başta Zeki Algan dostum olmak üzere forum yöneticilerine teşekkür ederim.Birileri çıkar da metinleri Türkçe'ye çevirirse bu da şahane olur.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,719
Kıbrıs
Hemen son resimde yeralan gazeteci Martin Floyd'u hatırlatayım.Gallup'lu bu gözüpek gazeteciyi ilk kez Oğlak Altın Teks 51-53 sayılar olan "Navajo Kanı"adlı macerada tanımıştık.Maceranın kötü karakterleri Albay Elbert,Sam Hope ve Bart Barlow da bu başlıkta resimleri ile yer alacaklar.Bir grup genç Navajo Barlow ve Hope tarafından vurulurlar.Gençlerin öcünü almak,suçluları adalete teslim etmek reis Gece Kartalı'na düşmektedir.Savaş davullarının çalması an meselesidir.Teks'in girişimleri sonuç vermez;aksine Albay Elbert askeri harekata başlar.Bu misillemeye Teks eşsiz bir strateji uzmanlığı ile karşılık verir.Defiance Kalesi yakılar.Birkaç askeri bölük esir alınır.Floyd önderliğinde medya, ortalığı ayağa kaldırır.Bu macerayı ilk kez Karakoç Fasikül Teks Serisi 4-7 sayılarda 51 yıl önce okumuştum.Defalarca okunacak,dersler çıkarılacak şahane bir maceradır.Floyd,ilerde de karşımıza çıkacaktır.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,719
Kıbrıs
Bu macerada iki ilginç ayrıntı var.Birincisi,Teks Aylık Seri'nin perde sayfasında 4 kahramanımızın resimleri yeralır.İşte Tiger Jack'ın resmi bu maceranın 51.sayısının 74.sayfasında.Diğer ayrıntı ise hep püsküllü gömleği ile görmeye alıştığımız Carson; bu maceranın 52.sayısının 90-91 sayfalarında Kit Willer'in giydiği önü 6 düğmeli ranger kıyafeti ile görülür.Bildiğiniz gibi Carson,Binbaşı rütbesinde,Texas Rangerlerinin 1 numaralı üyesidir.Başka maceralarda bu kıyafetle görüldüğünü ben anımsamıyorum.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,719
Kıbrıs
Bu resimli Teks karakterleri de zamanla forumda kaybolup gitti.Ben bir zamanlar indirip dosyalamıştım
ama benim gibi internet özürlü birisi bu resimleri tekrar nereden bulacak?Birileri bulup yüklerse yazı yazarak katkıda bulunurum.
Son fotoğraftaki Freddie Baker'i hatırladınız mı?Orijinal 98-99 sayılar.Freddie,Silver Bell kasabasının zengin çiftlik
sahibinin şımarık oğlu.Hani şu özel tabanca kını "swivel"ile tabancayı kılıfından çıkarmadan,kalçadan ateş ederek
Teks'i yaralayan Ruby Scott'un olduğu macera.Bir western filmi tadında ilginç bir maceradır.Ne de olsa
Teks'in bir tabanca düellosunda yenildiği ilk ve tek macera.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,679
İstanbul
Bu resimli Teks karakterleri de zamanla forumda kaybolup gitti.Ben bir zamanlar indirip dosyalamıştım
ama benim gibi internet özürlü birisi bu resimleri tekrar nereden bulacak?Birileri bulup yüklerse yazı yazarak katkıda bulunurum.
Son fotoğraftaki Freddie Baker'i hatırladınız mı?Orijinal 98-99 sayılar.Freddie,Silver Bell kasabasının zengin çiftlik
sahibinin şımarık oğlu.Hani şu özel tabanca kını "swivel"ile tabancayı kılıfından çıkarmadan,kalçadan ateş ederek
Teks'i yaralayan Ruby Scott'un olduğu macera.Bir western filmi tadında ilginç bir maceradır.Ne de olsa
Teks'in bir tabanca düellosunda yenildiği ilk ve tek macera.

Üstadım, ben bir süre önce epeyce Teks görseli yenilemiştim. Karpostallar, vs... Bir bak istersen. Özellikle yenilenmesini istediğin bir resim grubu varsa konu linkiyle beraber iletirsen bir bakarım; yenileyebiliyor muyuz diye...

Sevgiler, saygılar...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Tex dostları yeniden merhaba.
Bugün cuma, TEX programını uyguluyoruz.
İkinci 5 öykü.
Altın Heykelciğin Sırrı
Casus Mefisto
Meksika Kahramanı
Kızılın Çetesi
Satania
Türkiye'de basılan tüm kapaklarını, 1948 yılı İtalyan kakaklarını, konusunu, özelliklerini, kahramanlarını, lokasyaonlarını ve konu ile ilgili linklerini bulacaksınız.
İyi okumalar dileğiyle.
cizgiromantik.com ile kalın.

@levon sevgili üyemiz ben bu bakonuara ilişkin bir ana başlık açayım sizin blogunuz adıyla , bundan sonra ki paylaşımları oradan ayrı konu olarak açın, bunları da taşıyayım oraya.
Takibi daha kolay olur.

Yeni paylaşım yeriniz burası;
https://www.cizgidiyari.com/forum/f/cizgi-romantik-ile-gercek-hayaller.2388/