Sizce bu işe girişmeli miyim?

Yakub Cemil

Yeni Üye
1 Eki 2017
42
150
Benim aklımda bir fikir var fakat bu fikir tutar mı tutmaz mı pek emin olamadım, sizin fikrinizi alayım istedim. Bendeniz yayınlanmış Teks maceralarının neredeyse hepsini okumuşumdur. Şimdi aklımda ilk maceradan son maceraya tekrar bir maratona başlama fikri var. Bunu yaparken her macerayı tek tek özetlemek ve yorumlamak istiyorum. Her Teks Macerası için forumda ayrı bir konu açacağım ve macerayı tüm yönleriyle yorumlayacağım. Forumdaki üstadlarımın da çoğu bu maceraları ezbere biliyordur, altında güzel bir tartışma ortamı oluşturabiliriz.

Ne dersiniz sizce bu iş mantıklı mı?

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,455
hiçbiryerde :)
Zaman alacak, sabır ve azim
gerektiren bir iş olacaktır.
Yorumlarken karakterler, olayın
geçtiği yerler ve varsa tarihler de
not alınırsa, kapsamlı bir Teks
ansiklopedisine benzer bu bilgiler.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,739
Kıbrıs
Sayın Yakub Cemil böyle bir çalışma yapma niyetiniz çok güzel ama bu kadar Teks serisi varken çok zor bir çalışma olacak. Bir de Aylık Seri orijinal 1. sayıdan başlarsanız büyük ihtimalle sıkılacaksınız. Acaba daha kısa bir seriden mi başlasanız? Maksi, special? Veya karakter bazında böyle bir çalışma olabilir. Mefisto ve ailesinin görüldüğü maceralar; Jim Brandon,General Davis,Cochise,Proteus, Vahşi Batı'da yaşamış gerçek karakterler gibi.

Moderatör tarafında düzenlendi:

husmanX

Aktif Üye
16 May 2011
268
823
Uzun soluklu ve çok sabır gerektiren bir iş.
Gözünüze kestirdiyseniz mutlaka deneyin.
Bize de istifade etmek düşer...

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Değerli Yakup Cemil, durduğunuz kabahat ! Harika bir çalışma olacağından ve çok önemli detaylara ışık tutacak dev bir kaynak olacağından eminim.

Başarılar, kolay gelsin...

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,100
İstanbul
Bu konuda kesinlikle Caretta üstadımız gibi düşünüyorum.
Konuyu hem biraz daha daraltmak, eğlenceli hale getirmek ve takipçilerin katılımını sağlamak daha doğru olacaktır.

OZERTOPSOY

Onursal Üye
6 Tem 2016
1,281
4,322
Bence de çok iyi olacaktır, bir nevi Tex rehberi gibi olacaktır.

Offrunken

banned
1 Tem 2020
1
6
İtalyanlar çizgi romanların her bölümü için video hazırlayıp youtube da yayınlıyorlar, bu yüzden mantıklı.

Yakub Cemil

Yeni Üye
1 Eki 2017
42
150
Desteğiniz ve değerli fikirleriniz için teşekkür ederim, bu işi yapacağım kesin karar verdim.

caretta hocamın önerisi de makul zira ilk maceralar hakikaten pek sürükleyici değil. O yüzden Almanaklar ya da Özel Serilerden başlayabilirim. Fakat külliyatı bozmamak adına muhakkak ilk maceraların değerlendirmesini de daha sonra yapacağım.

Aklımdaki bir diğer fikir de maceraları değerlendirdikten sonra karakterler adına bir fandom wiki sayfası açmak. Amerikan kültüründen çıkma kurgusal eserlerin neredeyse hepsinin böyle bir sayfası var ama İtalyanlar bunu biraz özensiz yapmışlar. Bizim ülkede de böyle bir alışkanlık yok sayılır, herhangi bir Türk dizisi için hayran ansiklopedisi açıldığını hiç görmedim. Bu konuyu tabii ayrı olarak yönetimle görüşmem lazım bir de önce değerlendirmede belli bir istikrar yakalamam lazım.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Aklımdaki bir diğer fikir de maceraları değerlendirdikten sonra karakterler adına bir fandom wiki sayfası açmak. Amerikan kültüründen çıkma kurgusal eserlerin neredeyse hepsinin böyle bir sayfası var ama İtalyanlar bunu biraz özensiz yapmışlar. Bizim ülkede de böyle bir alışkanlık yok sayılır, herhangi bir Türk dizisi için hayran ansiklopedisi açıldığını hiç görmedim. Bu konuyu tabii ayrı olarak yönetimle görüşmem lazım bir de önce değerlendirmede belli bir istikrar yakalamam lazım.

Çok büyük bir iş başarmış olursunuz. Wikia fikrinze bayıldım !

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,621
İzmir
İnsanın sevdiği bir hobisi olunca zamanın çok önemi yoktur. Vakit buldukça yaparsınız. Ne kadar sürerse sürsün... Biz de takip edip bilgilerden istifade ederiz.

ebamert

Yeni Üye
23 Ara 2009
74
83
Yorumlara ben de katılmak isterim. Mimarım ve 1966'an beri Teks okurum. O dönemde Teksas-Tommiks esastı. Teks daha yavan ve yabancı geliyordu. Daha çocuktum ve Teks dünyasına girememiştim. Araya Tom Braks, Zagor ve diğerleri girdi. Kit Taylor, Kinowa vb. tekrar çizgi roman okumaya başladığımda ben de çok dergi topladım ve Zagor ile başlayan yeni dönemde Teks'i öyle benimsedim ki artık diğer çizgi romanları okuyamayacak kadar Teks okuru oldum. Kendi mimari altyapımla Teks arasında bağlar kuruyorum ve Teks'in geçtiği mekanlara dair etkilenmelerimi de gözden geçirip paylaşmak isterim. Sevgiler...

Yakub Cemil

Yeni Üye
1 Eki 2017
42
150
Yorumlara ben de katılmak isterim. Mimarım ve 1966'an beri Teks okurum. O dönemde Teksas-Tommiks esastı. Teks daha yavan ve yabancı geliyordu. Daha çocuktum ve Teks dünyasına girememiştim. Araya Tom Braks, Zagor ve diğerleri girdi. Kit Taylor, Kinowa vb. tekrar çizgi roman okumaya başladığımda ben de çok dergi topladım ve Zagor ile başlayan yeni dönemde Teks'i öyle benimsedim ki artık diğer çizgi romanları okuyamayacak kadar Teks okuru oldum. Kendi mimari altyapımla Teks arasında bağlar kuruyorum ve Teks'in geçtiği mekanlara dair etkilenmelerimi de gözden geçirip paylaşmak isterim. Sevgiler...

Tabii ki siz de katılabilirsiniz bana. Bayramdan hemen sonra ilk izlenim konusunu açacağım kısmet olursa, eş zamanlı olarak fandom wiki sayfasını da açacağım. Siz de yardımcı olursanız memnun olurum elbette.

Böyle bir çalışmanın çizgi roman okumaya ilginin artmasına sebep olacağını düşünüyorum.

Bu tür bir çalışma ben de yapmıştım.
Sizin çalışmanızın daha güzel olacağını düşünüyorum ve destekliyorum.

İlginizi belki çeker, benim çalışmam aşağıda linkte.

http://www.cizgidiyari.com/forum/teks/141554-teks-willer-macera-yorumu-309-310-a.html

Hemen okuyorum üstat, elinize sağlık.

turhal

Onursal Üye
23 Nis 2017
2,205
3,721
Uzun soluklu sabır isteyen bir iş. Allah kolaylıklar versin...