Superman Deadly Legacy (Ölümcül Miras)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,319

Süperman Bosna'da
Superman Deadly Legacy
(Süperman Ölümcül Miras)
Özel Sayı

DC Comics, 1996, 2000
Üç dilde (İngilizce, Sıpça, Arnavutça)
12 bitişik sayfa, 9 MB, CBR

"Ölümcül miras"tan kastedilen "Bosna Savaşı"ndan sonra geride bırakılmış "patlamamış mayınlar". Bunlar özellikle çocuklar için büyük tehlike arzediyordu. 1992-95 yılları arasında süren ve yüz binden fazla insanın ölümüne neden olan "Bosna Savaşı" sırasında bir de soykırım yapılmış olduğu gibi, ateşkesten sonra da Bosna topraklarında ölümler devam etti. Savaştan geriye kalan "3 milyon adet patlamamış mayın" ve mühimmat can almaya devam etti. Savaştan sonra her yıl çoğu çocuk yüzlerce kişi bunlara çarparak ölüyordu. (Dünya çapında 110 milyon gömülü mayın ve yılda 25.000 ölüm)

Bu konuda çalışmalar yapan UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) Bosna'da yaşayan çocukları uyarmak amacıyla "DC Comics"ten yardım istemiş, DC Comis de bu amaçla Superman'in özel bir sayısını yayımlamıştı: "Superman Deadly Legacy". Amaç çizgi romanın eğitici gücünü bu alanda da kullanmaktı. Üç dilde (İngilizce, Sıpça, Arnavutça) basılan bu 12 sayfalık çizgi romanda "Çelik Adam" Superman çocuklara potansiyel tehlikelerden nasıl korunacaklarını anlatıyor. İngilizce versiyon 1996 tarihli, diğerleri 2000 tarihli. Comicslerde DC armasının yanı sıra UNICEF arması da göze çarpıyor.

Daha önce çizgi romanın eğitim alanında kullanılmasına örnek teşkil edecek bir çizgi roman daha paylaşmıştım: "Spider-Man" Özel Sayısı: Power Pack "Secrets" (Sırlar). Onda da Marvel kahramanı "Örümcek Adam" çocukları cinsel tacizden korumak amacıyla bazı tavsiyelerde bulunuyordu.

Yararlı olması dileğiyle.

Her üç dildeki (İngilizce, Sıpça, Arnavutça) Superman'lerin ön kapakları
file

(MediaFire)

Her üç dildeki Superman'lerin arka kapakları
file

İndirmeden sadece göz atmak isteyecekler için her üç dildeki Superman'lerin iç sayfaları
file

file

file

file

file

file

file

file

file

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
577
speedforce
aslında çizgi romanlar bir numaralı kamu spotu orda herşeyi olumlu yada olumsuz gösterebilirsiniz bir dönem wolverine fazla sigara içiyor diye bir kaç çizgi romanda içirmediler daha sonra karakterin doğasına aykırı diye tekrar kullandırmaya başladılar koskoca wolverine havuç yiyecek hali yok

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,319
Üstad teşekkür ederim bnların içinde türçe varda ben mi göremedim..
Ölümcül Miras başlık Türkçe de acaba diyorum..

Sevgili "Beymelikli18", bunların arasında ne yazık ki Türkçesi yok. Başlığı, anlaşılır olması için ben çevirdim. Sadece ilgili ülkeye (Bosna) yönelik bir eğitim kitabı olduğu için o bölgede kullanılan diller ve uluslararası bir dil olan İngilizce kullanılmış. Bunlar çok özel amaçlar için üretilmiş özel yayınlar, başka dillere çevrildiğini pek sanmıyorum. Antolojik koleksiyonlar için Türkçeye çevrilmiş bir versiyonu da var mı bilmiyorum. "Örümcek Adam"ın linkini verdiğim özel eğitim kitapçığının da bir Türkçe versiyonunun olabileceğini hiç tahmin etmemiştim, ama onun Türkçesi varmış (bana da sürpriz olmuştu). Hattâ diyardaşlar onun Türkçe versiyonunu (siyah-beyaz) paylaşımın altına eklemişlerdi. Belki bunun da vardır.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,880
52,452
Kendi Koltuğunda

Bunu diyen siz değil misiniz? E o zaman Türkçe olsa ne, olmasa ne? Okumayacaksanız dili fark etmez bence.

Evet arşivliyorum
Buradan indirdiklerimi okumayacaksam ne diye saatlerimi burada geçireyim arşivliyorum okuma sıralarına koyuyorum ama 3 aydan beri aralıksız mister no kulliyatını bitirmeye çalışıyorum ha orada (göremedim) ibaresine takıldıysanız hem şeker hastasıyım hemde glukom göz tansiyonu olduğu için seçememiş olabilirim diye yazmıştım.Scanfan üstadın çevirileri
doyurucu içerik ve göz okşayıcı paylaşımları olduğu için ben ona öyle yazıyorum Shoryuken üstad..
Bizim okumaya vaktimiz olmuyor hep indirip arşivliyoruz derken o kadar çok güzel paylaşımlar varki hep indiriyoruz hep indiriyor biriktiriyoruz.hangisini okuyacağımızı zaten sabıtıyoruz indirmekten ve arşiv düzenlemekten vaktimiz kalmıyor inan buna...

Son düzenleme: