Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,811
qJYRzZ.jpg

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Nüfusumuz artıyor ekonomik veriler düzeliyor ancak mizah dergileri kapanıyor.Bu ne yaman çelişki bu ne yaman tenakuz.Tam tersi olması gerekmezmiydi ?Bizde nüfus azken daha fazla mizah dergisi basılıp satılıyordu.Ne kadar ilginç bir durum.Penguen bizim sitede paylaşımlara izin vermeyince almayı kesmiştim kişisel tepki olsun diye ama yanlış yaptığımı kısa bir süre sonra anlayarak tekrar almaya başladım ancak buda hazin sonu durduramadı.Anlaşılıyorki fazla nüfus değil nitelikli nüfus önemliymiş.Bunun en bariz yansıması mizah dergilerinin durumu.Nüfus azken yayınlanan çizgi romanlara / mizah dergilerine bakıyoruz bir de şimdiki tabloya bakıyoruz her gün daha da geriye gidiyoruz.Sitenin yaş ortalamasına bir bakın ortalama 50 gibi bir durum var.Buda şunu gösteriyor ki 20 sene sonra durum çok vahim.İnandığım bütün değerler adına çok hüzünlü bir durum.Gırgır ın bir ara Krokodil dergisi kadar satış yaptığı günlerden nedeni ne olursa olsun kapanmasına kadar giden nedenlere / saiklere / gerekçeler bakın temelde satış grafiği.Niye nüfus arttıkça dergi satışı düşüyor bunun nedenlerini gayet iyi biliyorum.Ya neyse.Anlatmak istediğim durum vahim.Vahimin karesi hatta çoklu üslü sayılar.Bizde olmayan bir kategori var yabancı mizah dergilerinin çeviri ve balonlaması yapılmıyor bu konuya da bir el atılırsa bari mizahtan yoksun kalmayalım.Bir dönem yoğun HBR alırdım.Dergi gündemi müthiş takip ederdi.Çİzer kadrosu efsane bir karma gibiydi.Moralim bozuk olduğunda açar bir iki sayfa okuduğum zaman anti depresan gibi gelirdi.Artık geldiğimiz noktada YABANCI MİZAH DERGİLERİNİNDE ÇEVİRİ VE BALONLAMASININ YAPILMA ZAMANI MALESEF GELDİ ÜZÜLEREK YAZIYORUM.Mizah dergilerine , çizgi romanlara yaptığınız değerli katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederiz.