Bakın Kimleri "Nobel Barış Ödülü"ne Aday Göstermişler

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Bakın Kimleri "Nobel Barış Ödülü"ne Aday Göstermişler
Hitler'i ve Stalin'i!

Tam da "2. Dünya Savaşı"nın arifesinde, yani 1939 yılında "Adolf Hitler"i "Nobel Barış Ödülü"ne aday göstermişler. SSCB lideri "Josef Stalin" ise hem 1945 hem de 1948 yıllarında iki kez bu ödüle aday gösterilmiş. Tuhaf değil mi?

Not: Başka bir sitede rastladığım haberi Önce asparagas zannettim. Nobel Ödülleri'nin kendi resmi sitesine girince doğru olduğunu anladım.

Nobel_Adaylar_Hitlerve_Stalin.jpg

Son düzenleme:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Ben buna hiç şaşırmadım. Dünya'da öyle saçma bir düzen var ki insanlık bundan ne zaman çıkacak çok merak ediyorum. Uyuşturulmuş, uyutulmuş toplumlar, elektronik eşyaların mahkumu olmuş sadece onları almak için yaşayan insanlar. Günde bazen 15 saat çalışma karşılığı saçma ücretlerle yaşamaya çalışan insanlar, Filipinler'de 12 yaşında fuhuş yaptırılan kızlar sonra Nobel Barış Ödülüymüş.. Pehhh!!.. Hepsi salakça, hepsi kapitalizmin oyunları ve göz boyaması.

Moderatör tarafında düzenlendi:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Bu adamlara verilmese şaşardım zaten...

Bir yerde Winston Churchill'in de NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ aldığını okumuştum.

Aynı yazıda ayrıca Sartre'nin ödülü kabul etmediği ve "kapitalizm (ya da emperyalizm) benden bu şekilde intikam almaya çalışıyor," gibi bir şey söylediği de yazıyordu.

Ama bütün bunlar Harika Adam Aziz Sancar'ın büyük başarısına asla gölge düşürmez. O yalnızca iyi bir bilim insanı değil, gerçek bir ADAM olduğunu da kanıtladı. Türk, Arap, Kürt, Rum, Ermeni; etnik kökeni ne olursa olsun o benim öz ağabeyimdir...

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli
Dostlar,

Oradaki metinde, Hitler'i aday gösteren Brandt'ın cidden ödül almasını istemediği yazıyor. Buna göre Brandt adanmış bir antifaşistmiş ve bu adaylık girişiminin İsveç'te o gün için devam eden politik tartışmalara satirik bir eleştiri olmasını amaçlamış.

Gerçi Brandt'ın satirik girişimi iyi karşılanmamış ve adaylık kısa sürede geri çekilmiş.

Yazıda özetle böyle diyor...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Dostlar,

Oradaki metinde, Hitler'i aday gösteren Brandt'ın cidden ödül almasını istemediği yazıyor. Buna göre Brandt adanmış bir antifaşistmiş ve bu adaylık girişiminin İsveç'te o gün için devam eden politik tartışmalara satirik bir eleştiri olmasını amaçlamış.

Gerçi Brandt'ın satirik girişimi iyi karşılanmamış ve adaylık kısa sürede geri çekilmiş.

Yazıda özetle böyle diyor...

Evet metinde bunlar yazıyor ama dikkat edilirse teklifi veren 'İsveçli' bir parlamenter. Nobel ödülleri İsveç'te veriliyor, İsveçli Alfred Nobel'in vasiyetiyle verilmeye başlanmıştı. 2. Dünya Savaşı öncesi ve sonrası konjonktür çok farklıydı. Alman işgalindeki Belçika'da Alman yanlısı gazetede çizgi bant yaptı diye Tenten'in yatarıcısı "Hergé" bile savaş sonrasında takibata uğradı, az daha okkanın altına gidiyordu. Nazilerle uzaktan yakından teması olanlar ya takibata uğradılar ya da hep bunun korkusuyla yaşadılar. Hitler'in Nobel'e aday gösterilme durumunda da bilmediğimiz bazı durumlar olabilir. İsveç de tıpkı Türkiye ve İspanya gibi savaşta tarafsız kaldı (ama Almanya ile ticaret yaptılar). Savaşta Almanya yenilince bu ülkelerde de konjonktürel bazı değişiklikler oldu, yönetimde olanlara üstü kapalı baskılar yapıldı, bazı yaptırımlara uğradılar (Almanya ile ticaret yapanlara bile). İsveçli Brandt satirik antifaşist bir mesaj verme amacıyla bu teklifi verdiyse bile Nobel vakfı bunu neden kabul etti? Teklifin ciddiye alındığı Nobel'in kendi sitesine yazmasından anlaşılıyor. Dalga geçmek veya ironi yapmak için verilen her teklif bu kadar kolay işleme koyuluyor mu? Yoksa bu söylentiyi savaştan sonra yaptırıma uğramamak için mi uydurdular? Her şey olabilir. Burası Dünya gezegeni ve bu gök kubbenin altında her şey görüldü.

Son düzenleme:

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli

Yoksa bu söylentiyi savaştan sonra yaptırıma uğramamak için mi uydurdular? Her şey olabilir. Burası Dünya gezegeni ve gök kubbenin altında her şey görüldü.

Şüpheleriniz bence de makul. Ben yazıyı özetledim ama adaylık nedeni olarak İsveç Parlementosunun İngiliz Siyasetçi Neville Chamberlain'i aday göstermesini protesto etmek olduğu açıklanıyor. Chamberlain'in adaylığı Brandt tarafından şüpheyle karşılanıyormuş. Yani bir ironi var. (Vikipedi: Chamberlain, Nazi Almanyası'nın Çekoslovakya'yı işgaline göz yumduğu ve Hitler'le 1938'de Münih Anlaşması'nı imzaladığı için eleştirilir.)

Öte yandan, bu nobel işinin içinde bir ironi olduğu da tartışılmaz. Netice itibarıyla yıllara bakarsanız mesela Sovyetler Birliği döneminin en büyük yazarı Şolohov'a vermeden önce sovyet karşıtı Pasternak'a amerikan tarzının önde gelen yazarları Hemingway ve Steinbeck'e vödül verilmesi gibi örnekler, ödül alınmasında politik bir boyutun olduğunu ortaya koyuyor. Mesela Orhan Pamuk bence nobel ödülünü hakkıyla alan yazarlardan biridir ama Yasunari Kawabata'nın, Necip Mahfuz'un, nasıl olup da bu ödülü aldığını, John Fowles'in, Yaşar Kemal'in neden alamadığını anlayamayanlardanım.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Şüpheleriniz bence de makul. Ben yazıyı özetledim ama adaylık nedeni olarak İsveç Parlementosunun İngiliz Siyasetçi Neville Chamberlain'i aday göstermesini protesto etmek olduğu açıklanıyor. Chamberlain'in adaylığı Brandt tarafından şüpheyle karşılanıyormuş. Yani bir ironi var. (Vikipedi: Chamberlain, Nazi Almanyası'nın Çekoslovakya'yı işgaline göz yumduğu ve Hitler'le 1938'de Münih Anlaşması'nı imzaladığı için eleştirilir.)

Öte yandan, bu nobel işinin içinde bir ironi olduğu da tartışılmaz. Netice itibarıyla yıllara bakarsanız mesela Sovyetler Birliği döneminin en büyük yazarı Şolohov'a vermeden önce sovyet karşıtı Pasternak'a amerikan tarzının önde gelen yazarları Hemingway ve Steinbeck'e vödül verilmesi gibi örnekler, ödül alınmasında politik bir boyutun olduğunu ortaya koyuyor. Mesela Orhan Pamuk bence nobel ödülünü hakkıyla alan yazarlardan biridir ama Yasunari Kawabata'nın, Necip Mahfuz'un, nasıl olup da bu ödülü aldığını, John Fowles'in, Yaşar Kemal'in neden alamadığını anlayamayanlardanım.
Yaşar Kemal aslında alacaktı nobel ama desteklenmedi.Zülfü Livaneli kendi hayatını anlattığı kitabında bunu yazmıştır.Sevdalım hayatta norveçte yaşadığı yıllarda bu olaya değinmiştir.Yani bir dev adamın bu ödülü nasıl oyunlarla kaçırdığı yazar.Ve orhan Pamuk belki çok iyi yzardır.Ama açıkçası Yaşar Kemalin eline su dökemez.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Nobel ödüllerinin, özellikle de edebiyat ve bariş ödüllerinin, tamamen siyasileştiğini (eurovision şarki yarişmasi gibi) düşünüyorum... Orhan pamuk türk halkini ermeni ve kürt katliami ile itham etmese, acaba hemen ardindan nobel edebiyat ödülünü alabilir miydi? Sevgili serdary67 gibi ben de, yaşar kemal dururken orhan pamuk tercihini, edebiyat açisindan garip bulmaktayim...

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,695
Bizzat alanlar arasında ise Henry Kissinger ve Yasir Arafat gibi isimler de var. 2012'de edebiyat ödülü Lao Wei muhalif diye es geçilip ÇKP yalakası Mo Yan'a verilmesi tam bir skandaldı. Bir eleştirmenin deyimiyle kalitesi "vasat bir gazetecinin yazılarını geçmez" düzeyde olan Churchill'e verilmesine söylenecek söz bile bulamıyorum, hele ondan önce ve sonra edebiyat dalında roman, şiir, öykü vs. benzeri kurgu olmayan bir eser için tek ödül alan kişinin Alman tarihçi Theodor Mommsen olduğu göz önünde bulundurulursa; ki Churchill'i antik dönem tarihi ve hukuk tarihi alanında önemini 120 küsur yıl sonra bile yitirmemiş bir duayen, bir dev olan Mommsen ile aynı kefeye koymak, ona yapılabilecek en büyük hakarettir.

tabii ölmüş kişilere verilmemesi ayrı bir adaletsizliktir; kurumlara derneklere verilebilir, ama birey olunca hayatta değilse, verilemez. Watson ve Crick, DNA'yi keşf edip tanımlarken, büyük ölçüde Rosalind Franklin'in buluşlarına dayanıyorlardı, ve en az onlar kadara Franklin de ödülü hakediyordu, belki de onlardan daha da müstehaktı. Ama araştırmaları sırasında aşırı dozda rontgen ışınlarına maruz kaldığı için kansere yakalandı ve 37 yaşında vefat etti.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Sevgili scanfan, ilk yorumu yazarken size teşekkür etmeyi unutmuştum harika paylaşiminiz için... Elinize sağlik sevgili üstadim... Teşekkürler...

konuray_t_m

Süper Üye
3 Ağu 2010
923
1,966
istanbul
Gandhi'ye bile 11 yıl sonra 4 kez aday gösterip, mecburen vermişler...Nobel'in son derece siyasi olduğu biliniyor...Hepsi tamam da...Nobel Barış ödülünde bari siyasi olmasınlar...Ama ne çare...Tarihi; güçlüler, kazananlar yazıyor...Bizde onca yıl sonra konuşuyoruz ancak, işte...

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Dinamit'i icat eden adam adına Barış Ödülü veriliyor. Asıl bunun ve buna değer vermenin sorgulanması lazım.

(Ortalığı karıştırayım biraz :p )

md35

Kıdemli Üye
28 Haz 2013
202
708
Ayrıntının ayrıntısı bilgiler her zaman ilginç ve ufuk açıcıdır.

Teşekkürler sayın Scanfan.

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,695
Dinamit'i icat eden adam adına Barış Ödülü veriliyor. Asıl bunun ve buna değer vermenin sorgulanması lazım.

(Ortalığı karıştırayım biraz :p )

zaten ödülü veren vakfı kurmasının sebebi, kimi rivayetlere göre, bu icadından duyduğu nedamettir.
Aslı varmıdır şehir efsanesimir bilinmez, ama bir bayana umutsuzca aşık olmasının da bunda bir rolu olduğu söylenir. Bu bayan, ilk savaş karşıtı yazarlarından koyu pasifist ve barış aktivisti ve aynı zamanda bu ödülü alan ilk bayan olan Avusturyalı Bertha von Suttner'dir.

tabii dinamit de, aynen atom enerjisinden basit bir bıçağa kadar bir çok diğer şey gibi, savaş için de, barışçıl amaclar için de kullanılabilir. İnşaatta; madencilikte; baraj, yol, köprü, geçit vs. yapımında...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

İşte Nobel'i gerçekten haketmiş bir bilim adamı: "Aziz Sancar". Bu kez göğsümüzü gerçekten kabarttı. PTT de yerinde bir kararla "2015 Nobel Kimya Ödülü Prof. Dr. Aziz Sancar" konulu anma pulu ile ilk gün zarfını 10 Aralık'ta satışa sundu. Pullar kapışılıyormuş.

PTT_Aziz_Sancar_Pul.jpg