Conan'ı Ne Hale Getirmişler

homeric

Çeviri & Balonlama
19 Eyl 2009
338
3,202
Kütahya
Forumlara bakarken Conanın 2012 ibareli sayısını gördüm ve indirdim.Conan uzmanı arkadaşlar daha iyi bilirler ama gerçekse bu sayı nasıl yayımladıklarını merak ettim.Bu kadar kötü çizgileri nasıl yayımlıyorlar..Hayret
06kopie.jpg
[/IMG]

gruznan

Çeviri & Balonlama
20 Eki 2011
251
913
ne yazik ki yeni çizgiler bu yöne kaymaya başladı...daha çok ultimate evrenlerinde ve çizgi filmlerde gördüğümüz bu stil benim de hiç hoşuma gitmiyor...gerçi buradaki çizgiler onlardan da kötü görünüyor...conan'a hiç yakışmamış...

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,538
Gerçekten de çizgiler oldukça kötü.
Eski Buschema çizimlerini biz herhalde gelecekte daha çok özleyeceğiz.

Kemikdilli

Kıdemli Üye
2 Ocak 2012
194
538
Teknik çizim gibi kusursuz ancak bir o kadar da ruhsuz çizgiler. Nerde çizgi roman karesine karakter veren o siyah beyaz lekeler, nerde bu Manara/Herge kırması tozpembe renkler.

Disney kafası. Al bu kareleri İlkokul hayat bilgisi kitabında vinyet olarak kullan. Karanlık ruhlu, barbar Conan olmuş sana bir Scooby Doo.

Ama dönemin ruhu bu be arkadaş. Emo diye birşey çıkmış. Çocuklar site kurup sayfalarca birbirlerinin kıyafeti hakkında konuşuyor. Böyle model insanlar türemişse, Conan da Mickey Mouse olur. Normaldir yani.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,943
Manga tarzı her yere sinmeye başladı artık. Sevdiğimiz kahramanlara bulaşmasın istiyoruz ama, malesef kurtuluş yok bu akımdan. Taa okuyucu sıkılana kadar.

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,396
6,522
Ankara
Bir hikaye canlandırma işi çok riskli bir şeydir. İster filme, ister çizgi romana dönüştürün bu pek değişmez. Buschema gibi bir ustanın elinde canlanan bu karaktere, üzerine bir şey koyamayacaksan ellememek daha evladır. Emeğe saygısızlık tarzım değildir; ama bu? Olmamış, yakışmamış, eğreti durmuş. :(

mazmaz

Yeni Üye
8 Ocak 2011
15
3
asıl saçlarını ilhan mansız mı desem samuray mı desem bağladığı kareler varki diyecek kelime bulunmaz..
hele güzelim beliti ne hallere getirmişler

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,913
ben lal kitaptan çıkan conan serisini beğenmiyor, eleştiriyordum.adamlar kendilerine çağ atlatmışlar. kendi kafalarınca bir karakter oluşturup adını conan koymuşlar. conan dersek tutar gibisinden. bunu çizende, adını conan koyanda çizgi romandan anlamayan ruhsuz leyleklerdir. (rtüksüz olması açısından)
bana göre conan efsanesi eskilerden oluşuyor, yenileri ben ne arşive koyuyorum , ne de okuyorum.

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
ben lal kitaptan çıkan conan serisini beğenmiyor, eleştiriyordum.adamlar kendilerine çağ atlatmışlar. kendi kafalarınca bir karakter oluşturup adını conan koymuşlar. conan dersek tutar gibisinden. bunu çizende, adını conan koyanda çizgi romandan anlamayan ruhsuz leyleklerdir. (rtüksüz olması açısından)
bana göre conan efsanesi eskilerden oluşuyor, yenileri ben ne arşive koyuyorum , ne de okuyorum.

Teknik çizim gibi kusursuz ancak bir o kadar da ruhsuz çizgiler. Nerde çizgi roman karesine karakter veren o siyah beyaz lekeler, nerde bu Manara/Herge kırması tozpembe renkler.

Disney kafası. Al bu kareleri İlkokul hayat bilgisi kitabında vinyet olarak kullan. Karanlık ruhlu, barbar Conan olmuş sana bir Scooby Doo.

Ama dönemin ruhu bu be arkadaş. Emo diye birşey çıkmış. Çocuklar site kurup sayfalarca birbirlerinin kıyafeti hakkında konuşuyor. Böyle model insanlar türemişse, Conan da Mickey Mouse olur. Normaldir yani.

Kemikdili`ne katılıp yazdığını biraz daha açmak istiyorum ve albay`a katılmıyorum.

Herkes, HERKES yaptığı işten para kazanmak ister. Bizlerin hobi olarak gördüğü çizgi roman, başkaları için ticarethanedir. Yayımcı yazar çizer dağıtımcı dizgici vs... hepsi oradan para kazanmak isterler. Haklıdırlar da...

Ben de bir e-ticaret firmasında yöneticiyim. Başkaları için hoş sürpriz olan bu ürünler (hatta hobi olarak gelip atölyelerimizde çalışmak isteyenler oldu) bizim için iştir ve biz orada belli bir amaca yönelik çalışırız. Hedef kitlemiz ise 18-40 yaş arası, aktif olarak internet kullanan, e-alış veriş yapan ve nazik hediyelere (ve özel günlere) para harcama potansiyeli bulunan gruptur. Kahvede oturan adam, evde örgü ören kadın değildir. Böylece hedef kitlemiz oldukça küçük olsa da gelir getirisi ve devamlılığı sağlamdır ayrıca sürekli artış gösteren bir kitledir.

Buna istinaden yayımcı ciddi bir firma pazar araştırması yapar. Bu araştırmanın sonunda hedef kitle belirlenir ve ona yönelik ürünler ortaya konulur. "Bize bu yaş grubu daha çok gelir sağlama potansiyelindedir" dedikleri noktada, o gruba yönelik ürün ortaya koymaları doğaldır.

Eğri oturup doğru konuşalım ;

Ben de eski Conan`ları okudum, yenileri pek okumadım. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar eski okurlar zaten yenileri beğenmeyecektir. Bir kere Conan okuyucusu (sadece Türkiye`de değil tüm Dünya`da) zaten renkli baskılardan hoşlanmıyor. Bu yüzden farklı bir kitleye ulaşmak ticari açıdan doğru karardır.

Bu gün gidip Warcraft`ın çok basit hikayeli, manga çizimlerine sahip çizgi romanları satış olarak Conan`ı defalarca katlıyorsa, siz de gider Warcraft`ı alanların Conan`da almalarını sağlarsınız. İş bundan ibarettir :)

Son düzenleme:

gruznan

Çeviri & Balonlama
20 Eki 2011
251
913
Shevarash güzel açıklamış...biz yaşlandık ve yeni nesilin zevkleri değişiyor...onlar batman'in, ben 10'in, pokemon'un çizgi filmleriyle büyüdüler ve bu çizgilere alışkınlar...çocuklar için çıkartılan çizgi roman dergilerinin çizgileri de bu stilde...bizlerse milliyet çocuk, tercuman çocuk'da italyan-fransız çizgi romanlarıyla büyüdük...gerçekçi siyah beyaz çizgilerle... aradaki fark da buradan geliyor...artık nesil farkı var aramızda, bir türlü alışamıyoruz...

nesil farkı deyince bir şeyi söylemeden geçemeyeceğim...zamanında büyüklerimiz bizim ördek poposu saçımızı, yırtık kotlarımızı beğenmediğinde anlam veremezdim...ama şimdi hepsinin ne düşündüklerini çok iyi anlıyorum...çünkü aynı şeyleri apaçi saçlı, düşük pantolunlu, emo makyajlı ya da özel kesim saçları olan gençleri görünce ben de hissediyorum... :)

insan her zaman alıştığı tatları arıyor...ve hiç bir şey ilk başlardaki tadını vermiyor...

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,991
13,508
Geçen gün bu paylaşılan ve tartışılan Conan'ı indirdim. Gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Lal de yayınlanan Dark Horse Conan'ları kesinlikle daha iyi, bu felaket. Sanki çok güzelmiş gibi kare aralarındaki daktilo yazı karakterini bile beğenmedim. Hemen Conan'ın kollarına atılan Belit'i de anlamak mümkün değil. Nerden anladın bu adamın kral olacağını da beni kraliçen yap dedin be kadın. Seven okur, sevmeyen okumaz. Ben beğenmedim ve sevmedim.

merkal

Kıdemli Üye
3 Ocak 2012
131
289
Ankara
Bütün arkadaşlara katılıyorum. Olayı çok iyi özetlemişsiniz. Ama dünya gerçeği Büyük insanlar eğer arkalarında veraseti devam ettirecek birilerini bırakmamışlarsa eserleri ne kadar ölümsüz olsada onların etkisini tekrar yaşatacak insanların o olgunluğa gelmesi uzun bir süreç alacaktır. Bu durumda sanat olsun, bilim olsun, vs diğer alanlarda insanların eğitimlerinin sürekliliği sağlanmalıdır. Saygılarımla. Roy Thomas'da, Joe Jusko'da baya yaşlanmışlar hani.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,991
13,508
Ben son Conan filmini daha çok beğendim. Oyuncu role gayet iyi oturmuş. Aslında tartıştığımız çizgiromanın çizgileri de gayet iyi ama beklediğimiz Conan olmadığı için sevmedik. Belki ilk kez görsek ve farklı bir kişilik olsa beğenebilirdik. Ancak şunu söyleyebilirim; özellikle son 10 yılın ÇR'ları bana hitab etmiyor. Özellikle de Amerikan tarzı olanlar. İtalyanlar hala klasik tarzda çziyorlar Allah'tan. Onlar olmasa ne yapardık.

gruznan

Çeviri & Balonlama
20 Eki 2011
251
913
yeni çizgilerle manga tadıdındaki conan bana vikingler çizgi filmindeki viki'yi hatırlatıyor aslında..(ismi yanlış hatırlamıyorumdur umarım)...ok atmaya hazırlandığı karede burnu, çenesi aynen japon çizgi filmlerindeki gibi...

bu arada yeni filmdeki oyuncunun conan'a çok yakıştığını ama filmin berbat olduğunu düşünüyorum...yoksa bu adam game of thrones'da da çok iyiydi...ve şu an hollywood'da conan'a en uygun oyuncu bence...ama film o kadar kötüydü ki harcanmış...

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Filmi ben de beğenmedim. Babasının intikamını alan Conan bana cazip gelmemişti. Oyuncuyu da biraz uzun bulmuştum, zamanında Arnold o role çok iyi oturmuştu. Ama o da yeni izleyicilerle buluşması için yapılmış bir filmdi. Şahsen filmin ismi Conan olmasaydı daha çok beğenirdim, Conan ismini kullanınca beklentiyi arttırmıştı.

gruznan

Çeviri & Balonlama
20 Eki 2011
251
913
Filmi ben de beğenmedim. Babasının intikamını alan Conan bana cazip gelmemişti. Oyuncuyu da biraz uzun bulmuştum, zamanında Arnold o role çok iyi oturmuştu. Ama o da yeni izleyicilerle buluşması için yapılmış bir filmdi. Şahsen filmin ismi Conan olmasaydı daha çok beğenirdim, Conan ismini kullanınca beklentiyi arttırmıştı.

arnold ernie chan'in conan'ının ete kemiğe bürünmüş halidir...